Reklamı Kapat

Kamuda akraba kayırmacılığının çaresi HZ. Ömer politikasıdır

Hz. Ömer (r.a.) kamuda akraba kayırmacılığını bir yöneticinin yapabileceği en büyük hainliklerden birisi olarak görmüştür. Kûfe Valiliği için istişare ederken yanındakilerden birisi bu makama Hz. Ömer’in oğlu Abdullah’ı teklif edince, Ömer (r.a.) adama dönüp, “Allah senin canını alsın! Bilmiyor musun ki, kim daha layık biri olduğu halde bir işe akrabasını ve yakınını tayin ederse Allah’a, Resulüne ve bütün Müslümanlara ihanet etmiş olur” dedi.

Hz. Ömer (r.a.) devlet yönetiminde akraba kayırmacılığını önlemek için işe önce kendinden,  ailesinden ve akrabalarından başlar, bir kanun çıkaracaksa, halka bir şeyi yasaklayacaksa önce bütün ailesini toplar ve onlara, “Bana bakın! Ben halka şunları yasak edeceğim, unutmayın! Nasıl ki kuşların gözü sürekli yemlerindeyse halkın gözü de sürekli sizin üzerinizdedir. Halk, her zaman halifenin ailesinin ve akrabalarının nasıl yaşadığına bakar. Siz ne yaparsanız halk da onu yapar. Siz bu yasakları işlerseniz halk da işler. Siz sakınırsanız onlar da sakınır. Allah’a yemin olsun ki biriniz bu yasaklardan dolayı karşıma gelirse onu en şiddetli şekilde cezalandırırım. Şimdi dileyen yapsın dileyen yapmasın” derdi.

Nitekim evlatlarından birisi bu yasaklardan birini çiğnemiş, bölgenin valisi halifenin oğlu olduğu için onun cezasını halkın önünde değil de kendi evinde gizlice tatbik etmişti. Hz. Ömer (r.a.) bunu öğrenince, “Demek halife çocuğuna ayrıcalık ha! Seni valilikten azletmeyi düşünüyorum. Onu da bana gönder ceza nasıl verilir göstereyim” demiş, Medine’ye yollanan oğluna bütün halkın gözü önünde bizzat kendisi ceza vermiştir.

Hz. Ömer’in (r.a.) büyük bir şiddetle karşı çıktığı şeylerden birisi de akrabalarının kendi ismini ve itibarını kullanarak kamu imkânlarından yararlanmaları, iş bulmaları ve kazanç sağlamalarıydı. İki oğlu Irak’a cihada gitmiş savaştan sonra, Basra Valisi bir miktar kazanç sağlasınlar diye onlara bir iş vermiş ve Medine’ye yollamıştı. Hz. Ömer (r.a.) bunu öğrenince çocuklarını çağırıp, “Vali, size verdiği bu işi diğer askerlere de verdi mi?” diye sordu. Hayır, cevabını alınca, “Demek bu iş size halife çocukları ve akrabaları olduğunuz için verilmiştir. O kazancı devlet hazinesine iade edin” demiştir.

Hz. Ömer (r.a.) çarşıda semiz bir deve görmüş kimin olduğunu sorunca halk, oğlun Abdullah’ındır demişti. Oğlunu çağırıp durumu sorunca, oğlu, “Ticaret için bir deve aldım ve meralara yolladım böyle semizleşti” dedi. Hz. Ömer (r.a.) bunu duyunca rengi değişmiş, “Oh ne güzel! Deveyi meralara yolla, halk da bu halifenin oğlunun devesidir, onu yedirin, sulayın, aman iyice ilgilenin desin, özel ilgi göstersin, sen de bol bol kâr elde et öyle mi! Deveyi sat, anaparanı al, gerisini de hazineye yolla” demiştir.

Ebu Musa el-Eşari, bulunduğu bölgeden gelirken hediyelerle gelmiş ve Hz. Ömer’in (r.a.) hanımına da küçük bir kadife halıyı hediye olarak göndermişti. Hz. Ömer eve gelip halıyı görünce, “Sen halife hanımı olmasan kim sana bunu hediye eder demiş” halıyı hanımının başına fırlatmıştı. Ebu Musa’yı da çağırtıp aynı halıyı onun üzerine atmış, “Al bunu bizim buna ihtiyacımız yok, bir daha da böyle şeylere tenezzül etme” demişti.

Yine Bizans kraliçelerinden birisi de elçilik için Bizans’a giden Müslüman elçilerle Hz. Ömer’in hanımına bir takım hediyeler yollamıştı. Hz. Ömer (r.a.) bunları görünce, “Elçi devletin elçisi, posta devletin postası, taşıyan devletin taşıyanı hediyeler de sana öyle mi! Bunlar hazineye iade edilecek” demişti.

Allah ondan razı olsun. Makalede geçen örnekler ve daha fazlasını Prof. Ali  Muhammed SALLÂBÎ’nin İkinci Halife Hz. Ömer (r.a) kitabında bulabilirsiniz…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülaziz Kıranşal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

feti ayka - BU YAZIYA HİÇ YORUM YAPAN OLMAMIŞ. BUNUN BİR SEBEBİ ARTIK MÜSLÜMANLAR BİLE HZ ÖMER İN (dolayısıyla da Hz Peygamberin) yaşadığı gibi fedakarane bir hayat yaşamaya razı olamıyorlar. çünkü Hz. Ömer'in ilk Suriye valisi Ubeyde b. Cerrah ın evini ve hayatını görünce ağlayarak söylediği sözler gibi BU DÜNYA MÜSLÜMANLARI ÇOK DEĞİŞTİRDİ.

MALESEF MÜSLÜMANLAR (ÖNCELİKLERİ ÖNLERİNDEKİ ÖRNEK İDARECİLER, HOCALAR VAİZLER, İLAHİYATÇI TEFSİRCİ-HUKUKÇU-HADİSÇİ PROF.LAR, VALİLER, İDARECİLER DAHİL HEPSİ) BU DÜNYADAYKEN KENDİLERİ ve AİLELELERİ İÇİN RAHATLIK-BOLLUK-KOLAYLIK İÇİNDE YAŞAMAK İSTİYOR. VE BÖYLE BİR HAYATI KENDİSİNE SAĞLAYACAK İMKANLAR / PARA NEREDEN NASIL VE KİMDEN GELİYOR DİYE SORMUYOR SORGULAMIYOR.

BİLSE DE İTİRAF ETMEDİĞİ BİR ŞEY VAR ODA:

BÖYLE BİR HAYAT, NE KUR'AN DA ALLAH CC NIN TAVSİYE ETTİĞİ HAYAT, NE DE HAYATTA ÖRNEĞİMİZ OLAN (OLMASI GEREKEN) HZ PEYGAMBER VE SALİH SAHABELERİnin istediği ve yaşadıkları hayat DEĞİLDİR.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 09:15

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?