Reklamı Kapat

Öldükten sonra anlayacak

Hem Müslüman, hem holigan olan birine: Ecelin geldiği zaman öleceksin ve gerçekleri anlayacaksın. Temennim, ölmeden geç kalmadan önce anlamandır.

***

Medya küçük veya büyük kahramanların, yararlı işler yapanların, erdemli kişilerin hayatlarını, salih amellerini, örnek davranışlarını yazıp anlatmalıdır. Erdemsiz, ahlaksız, şerir, şaki, kötü, günahkâr, fasık, facir, adî ve bayağı kişilerin reklâmını yaparsa başta çocuklar ve gençlik olmak üzere toplum bozulur, manen ve ruhen hastalanır, sonunda genel bir çözülme, çöküş, yıkım olur.

***

İstanbul köprülerinden birinde, yoğun trafik içinde, bir motosikletli, vasıtasını tek tekerle sürerek şov yapmış. Hem kendi hayatını, hem başkalarınınkini tehlikeye atmış. Bu gibi şovculara, başkalarına ibret olacak ve suçları önleyecek cezalar verilmelidir.

***

Yaz geldi, yine orman yangınları başladı. Ormanlarımızı kasıtlı olarak yakan ve yaktıran rantçılara, âdil muhakemeden sonra Büyük Millet Meclisi’nin tasdiki ile idam cezası verilmelidir.

***

İslam’ın temel değerlerinden biri iffettir/namustur. Din karşıtları bunu kabul etmiyor. Din ile dinsizlik arasında bu konuda bir anlaşma ve uyuşma olması mümkün değildir.

***

Yeni Ceza Kanunu’ndan zina suçunu kaldırmak kolaydır ama bu yüzden inecek sille ve tokatlardan kurtulmak kolay, hatta mümkün değildir.

***

Adamcağızın biri küçük ölçekte tavukçuluk ve yumurtacılık yapmaya başlamış. Günde bin beş yüz lira kazanıyormuş. Bir haber sitesi de bunu büyük başarı ve marifetmiş gibi ballandıra ballandıra anlatmış. Bizden küçük Güney Kore muazzam bir otomotiv ve elektronik sanayisine sahip, yüz elli ülkeye ihracat yapıyor, yılda yüz milyarlarca dolar kazanıyor, bizimkiler bin beş yüz liralık küçük tavuk ve yumurta üretimi ile sevinçten ve hayranlıktan dört köşe… Zehi eblehlik!..

***

Edebiyat kültürü olmayan birine: Vaktiyle lisede doğru dürüst edebiyat kültürü edinmiş olsaydın, bugün yaptığın gibi karşıtlarına sokak serserisi itler gibi adî küfürler savurmaz, Ziya Paşa’dan yahut Koca Ragıb Paşa’dan münasip bir beyit okuyarak onları beyaz eldivenle çok kibarca tahkir ve terzil edebilirdin.

***

Resulullah Efendimiz (Salât ve selam olsun ona) şöyle buyurmuş: “Ben ilmin şehriyim, Ali onun kapısıdır.” Hz. Ali ise, “Bana bir harf öğretenin kölesi olurum” diyor.        

***

O herif din sömürücüsü rezil bir alçaktır. Para, menfaat, ikbal, şöhret için her haltı yer. Onda şeytanet vardır. Ondan uzak durula.

***

O muhterem zat imana, İslam’a, Kur’an’a, sünnete, şeriata, ümmete; Allah rızası için, yaratıklardan hiçbir menfaat ve ücret istemeksizin, beklemeksizin, almaksızın ilmin ve irfanın ışığında ihlâsla hizmet eder. Eli öpülecek adamdır o. Nazarının bile faydası vardır. Onu gören dua istesin.

***

Altın: Madenlerin kıymetlisi… Manen kirlidir, kirletir. Hiçbir madenin onun kadar zararı olmaz. “Altından kendini koru, zehri teneke kupa içinde sunmazlar.”

***

Zamanın maneviyat sultanıydı. Pek mütevazı evinde bir tas çorbanın içine ekmek doğrayarak karnını doyururdu. Başka yemeği yoktu. Çok şükrederdi.

***

Sana zulmeden kâfire beddua etmektense, öncelikle salahı ve hidayeti için dua etmen münasiptir.

***

Eli öpülecek adam arayanlara: Tarihî kabristanlara gidiniz ve mazanne-i kiramın mezarlarını ziyaret ediniz. Onlar eli öpülesi adamlardır.

25.07.2019

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmed Şevket EygiŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?
Tüm anketler