Reklamı Kapat

İrfani kalkınma

İnsan geliştirilmedikçe, sürekli ve dengeli bir kalkınma gerçekleştirilemez. Çünkü kalkınmanın hem hedefi hem de kaynağı ‘insan’dır. Bu noktada ülkemizde, iyi bir eğitim almış insan potansiyelinden istifade adına yol, yöntem ve perspektifler geliştirilmelidir. Bu açıdan dünyanın gittiği yönü doğru okuyarak eğitim ve çalışma politikalarını bu değişime göre güncellemek gerekiyor.

Eğitim ve iş hayatı tecrübelerini birleştirerek kendi hayatlarını değiştiren ve bu konuda örnek olan velilerin gençlerimize rol-model olması planlanmalıdır. Çünkü insanın gelişiminde ilk rol ailenindir ve aile kaliteyi doğrudan etkilemektedir. İnsanın iç dünyasını (kavrayış) anne, dış dünyasını (davranış) ise baba belirlemektedir. 21. yüzyıl becerilerini gençlerimize kazandırmak için ailelere davranış ve kavrayış noktasında destek olunmalıdır.

Dinleme ve anlama kapasitesi geliştirilen, derinliği olan ve iletişime açık birey sayısı artırılmalıdır. Böylece bilgi ile özgürlük arasında ilişki kurulması sağlanabilir, karamsarlık önlenebilir. Her insanın kendi yürüyüşünü bulmasına katkı sağlayacak tecrübelerle tanıştırılması, eğitim dünyamıza yeni bir heyecan katacaktır. Bu noktada şekilcilik ve çabuk sonuç alma eğilimi masaya yatırılmalıdır.

İnsanın bedeninden, duygularından, düşünme gücünden ve çevreyle ilişkilerinden oluşanı bütünü geliştirilmelidir. Çünkü bilgi sadece sözlerle, şekillerle aktarılan şey değildir. Eğitim seviyesi ve mesleki yeterlilik açısından ülkemizde önceki dönemlere göre daha fazla donanıma sahip olan insanımızın, yeni fikirlere kaynaklık etmesi sağlanmalıdır. Böylece sorumluluk düzeyi yükseltilecek, meseleler sadece “imkân” boyutuyla değil, “katma değer” boyutuyla da değerlendirilecektir.

Aile, eğitim ve sosyal çevre, verdikleri ile insanı hayata hazırlayan üç unsur olarak ortak çalışma kültürünün zeminini hazırlar. Bu zeminde yapılacak koordineli çalışmalarla, yetenek ve keşfe, maddi ve manevi bir dengeye odaklanan bir kalkınma anlayışı yakalanır. Bu sayede insanların bilgiyle ve toplumla olan ilişkileri geliştirilerek, şekilcilik yerine bilgiye dayanan yeni bir umut oluşur. Bu umutla başarılacak irfani kalkınma, akşam yattığında yarın ödeyeceği borcu değil, yarın yapacağı yatırımı düşünen insanlarla dolu bir ülke kazandırır! İşte o zaman; “bizde şeref, bizde şan, biz de vicdan konuşur; bağrımızda tutuşan nice volkan konuşur!”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?