Reklamı Kapat

Darbenin komuta merkezi neresi?

BİSMİLLÂHİRRAHMÂNİRRAHÎM;

FETÖ ihanet şebekesinin “kukla” olarak kullanıldığı 15 Temmuz darbe girişimi konusunda o kadar çok şey yazılıp çizildi, konuşuldu ki! Çoğu hamaset yüklü olan bu sözlerin ne kadarı aydınlatıcı ve uyarıcı? Aradan 3 sene geçmesine rağmen hâlâ pek çok olay açıklığa kavuşturulmuş değil. Darbenin siyasî ayağının açığa çıkmasından korkulmasının sebebi ne? Meclis’teki özel oturumda, “Ne istediniz de vermedik?” anahtar sözü hatırlatılınca birileri niçin rahatsız oldu?

Yine darbenin dış politika ayağının aydınlatılmasından niçin köşe bucak kaçılıyor? FETÖ senelerdir ABD’de. Dershaneler bahanesiyle, dünyanın pek çok ülkesinde etkili olmasındaki gücü nereden alıyor? Türkiye, 100 koliyi geçen belgeyi ABD’ye sunarak defalarca FETÖ’yü istediği halde, gönderilmeyişinin sebebi ne? Darbenin dış bağlantısı açık değil mi? Olayı bir kişinin mahareti olarak görmek ne büyük aldanış.

Darbenin komuta merkezinin bilinmesi, ihanetin arkasındaki gizli gücün kimliğini de ele verir? Bu noktada Anadolu Gençlik Derneği darbenin 3. yıldönümünde yine yüzlerce araçlık konvoyla ihanet üssü İncirlik’e yürüdü. Türkiye’nin başına 15 Temmuz belâsını saranlar tel’in edildi. İncirlik Üssü önünde toplanan binlerce kişi “kukla”dan çok “kuklacı” vurgusu yaptı.

Toplantıda konuşan AGD Genel Başkanı Salih Turhan darbeyi planlayıp organize edenleri deşifre etti: “15 Temmuz kalkışmasını da; 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat gibi askeri müdahaleleri planlayan merkezler organize etmiştir.”

İHANET ÜSSÜ İNCİRLİK

AGD’LİLERİN konuşmaları mesnetsiz değil. İncirlik’in “darbenin komuta merkezi” olarak kullanıldığının pek çok delili var. Daha Erbakan Hükümeti döneminde ABD’nin rahatsızlığı açıktı. O dönemde, ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Marc Asiah Grossman, Dinlerarası Diyalog kapsamında, RP iktidarına karşı FETÖ kartını sürmüştü. Meşru iktidarı yıkma görevi FETÖ’ye verildi.

Darbeci Tuğgeneral Hasan Polat’ın darbe öncesi “İncirlik Üssü’nde ABD’li yetkililerle 12 ayrı görüşme yaptığı” (Yeni Şafak, 18.07.2019) haberi basına yansıdı. Darbeciler bu görüşmeler ışığında 15 Temmuz öncesi günlerce İncirlik’te tatbikat yaptılar.

15 Temmuz günü ABD’nin Türkiye’den sorumlu iki önemli siyasî aktörü olan Graham Fuller ve Henry Berker’in Türkiye’de bulunması tesadüf olamazdı. Graham Fuller’in 8 darbeci askerle Yunanistan’a gittiği haberleri yalanlanmadı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı darbeci General Joseph Votel, FETÖ’cüler gözaltına alındıkça “Müttefiklerimiz tutuklanıyor” (28.07.2016) diyordu.

15 Temmuz sonrası haberlerde, ABD’nin darbe öncesi 1 ay içinde İncirlik Üssü’ne 13 kez silâh sevkiyatı yaptığının açıklanması İncirlik’in darbe amaçlı kullanıldığının göstergesi.

22.07.2016’daki gazetelerde, “ABD’siz darbe olmaz. Başarısız darbeyi CIA Başkanı John Brennan yönetti” deniliyordu.

Doğu Perinçek, “Düğmeye ABD bastı” (Star, 22.07.2016) açıklamasını yaptı. Basında çıkan haberler, 15 Temmuz darbesini ABD’nin planladığını; İncirlik Üssü’nün darbe tatbikatının yapıldığı “komuta merkezi” olarak kullanıldığını ortaya koyuyordu. 

İHANET ÜSSÜ’NE DİKKAT!

15 Temmuz kalkışmasının dış ayağı bu kadar açıkken, Hükümet niçin bu konuda ciddi bir araştırma yapmamıştır? ABD’ye “stratejik ortak” denildiği halde, Türkiye’nin kuyusunu kazmaya çalıştığı açık. 

ABD 20 yıl, üst düzey bir papazını İzmir Diriliş Kilisesi Papazı ünvanıyla casusluk yaptırdı. 15 Temmuz kalkışması sonrası FETÖ örgütüne üye olduğu, casusluk yaptığı, PKK adına suç işlediği gerekçesiyle tutuklandı. 35 yıl hapsi istendi. Türkiye 2 yıl Brunson ile FETÖ’nün takas edileceğini konuştu. 2 yıl dolmadan “ev hapsi” istendi. Sonra hukuk kullanılarak serbest bırakıldı.

Brunson’ın serbest bırakılmasına “doların ateşinin düşeceği” gerekçe gösterildi. Fakat olay doları etkilemedi. Trump, Türkiye’yi çadır devletleriyle bir tuttu. Brunson’ın terörle bağlantısı çok iyi bilindiği halde elini kolunu sallaya sallaya evine döndü.

Brunson olayı, 15 Temmuz’un dış politika ayağının ABD’ye “kadim dost”; “stratejik müttefik” diyenlerce çözülemeyeceğini gösterdi. 15 Temmuzla ilgili pek çok olayın üstünün karartılmak istendiği o kadar açık ki! “Pek çok şehirde FETÖ borsaları kuruldu” diyen milletvekilinin iddialarına hâlâ cevap verilmiş değildir.

Kimse, “Bir daha darbe olmaz” sözünü etmesin. Darbe haber verilerek yapılmaz. Sinsi planların ürünüdür. Arkasında uluslararası emperyalist sinsi odaklar vardır. Düşmanı çok olan Türkiye uyanık ve tedbirli olmalıdır.

Anadolu Gençlik Derneği, “Darbenin komuta merkezi İncirlik’tir; derhal kapatılmalıdır” diyor. Bunun dışında bilgisi olan varsa, söylesin!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şakir Tarım - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Abdi - Darbe incirlikten abd destekli yapildiğini herkes biliyor!

İncirlik açik abd ile dost ve müttefikiz!

Dersaneye giden akp li olmayan ögrenciler hapiste!

.....melih gökcegin oğlu, damat berat fetöcü değilse kim fetöcü!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Temmuz 01:32

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?