Reklamı Kapat

Küfür eden selamsızlar

Bendenize birkaç çeşit mail gelirdi. Birinciler selam verir, tebrik teşekkür ederdi. İkinciler yine selam verir, kibarca edep dairesinde tenkit ederdi. Bazen teklif ve temennilerini bildirenler olurdu. Üçüncüler, ne selam verir, ne yaşıma saygı gösterir, terbiyesizce hakaret ederdi. Bunlar yüzünden mail kabul etmiyordum. Selam vererek yapılan tenkitlere açığım, bazısı faydalı oluyordu, uyarıyordu ama adîce küfür ve hakaretleri kabul edemem. Kişinin ne mal olduğu gönderdiği mailden mektuptan anlaşılır. Üslûb-i beyan aynıyla insan demişler.

**

Ana-babalar, çocuklarınıza bilhassa kızlarınıza sahip çıkınız, onları zabt u rabt altına alınız, koruyunuz. On beş yaşında öğrenci kızın makyaj yapması, bar karısı gibi davranması, şuh ve şehvetli pozlar sergilemesi doğru değildir. Korunmayan oğullarımızın, kızlarımızın başına felaketler geliyor, bazısı öldürülüyor ve çok üzülüyoruz. Son pişmanlık faide vermez. Ciğerparelerimize göz kulak olalım.

**

Kadınlarımızı kızlarımızı sarkıntılıklardan, tacizlerden koruyabilmek için toplu taşıma vasıtalarında onlara mahsus bölümler, vagonlar, otobüsler olmalıdır. Bu, kötü bir ayırım değil, koruyucu pozitif bir ayırımdır.

**

Yaşlılığında bunamak istemeyenler devamlı olarak iyi kitaplar, iyi yazılar okumalıdır.

**

Sevgi yaşatır yüceltir, nefret öldürür alçaltır.

**

İyi olmak istiyorsan iyi insanlarla düşüp kalk. Kötülerle ülfet ve ünsiyet kişiyi kötüleştirir.

**

İslam’da hırsızlık büyük günah ve suçtur. Hırsızlık yaptığı şer’an ispat edilen bir kimsenin (Nisabı geçmişse) eli kesilir. Ekmek çalan perişan bir aça bu ağır ceza verilmez. Eli kesilecek hırsıza şefaat etmek, bu sefer affedilsin bir daha yapmaz demek bile caiz değildir. Resulullah Efendimiz (Salât ve selam olsun ona) “Vallahi kendi kızım Fatıma hırsızlık yapsa, elini kestiririm” buyurmuşlardır. Şeriat, hırsızın elini kesmeden önce hırsızlığın kökünü keser.

**

Mecazî manada en büyük hırsızlık, ehliyeti ve liyakati olmadığı halde bir makam ve mevkie talip olup onu elde etmektir.

**

Büyük günahlar, onları helal kabul etmedikçe kişiyi dinden imandan çıkarmaz ama devamlı olarak açıkça açıkta küstahça fısk u fücur işlemek imana büyük zarar verir.

**

Yeni Medenî Kanun aileyi koruyamıyor. Aile yıkılırsa Türkiye çöker.

**

İstanbul binalarının yüzde sekseni çürükmüş. Büyük bir zelzelede vay halimize.

**

Bir Kürt devleti kurulursa, İsrail’in kuzey şubesi olacaktır. Kürt milliyetçiliği Kürtlere büyük zarar verecektir. Barzanî ailesinden tarih boyunca nice haham yetişmiştir.

**

Dinî konuların cahiller tarafından tartışılması, sözün ayağa düşmesi, tefrikanın, yaygın hale gelmesi Dini ve Ümmeti çökertir.

**

O Müslüman kodamanlar, ellerinde hürriyet imkân fırsat olduğu halde, râşid ve ehil bir zatı İmam seçip ona biat ve itaat etmiyorlar. Çünkü menfaatlerine, ikballerine zarar verecek.

**

SORU: Mensubu bulunduğum İslam dini şu fani dünya hayatının yaman bir sınav olduğunu, burada ekilecek ekinin ahirette biçileceğini, insanın iki kâtip meleği olduğunu, birinin iyiliklerini ve sevaplarını, ötekisinin kötülük ve günahlarını yazdığını, Mahkeme-i Kübra’da hesaba çekileceğimizi bildiriyor. Ben bunları göz önünde bulundurarak yaşıyor muyum, yoksa gaflet içinde miyim?.. Bu soruyu her gün bir kere kendimize soruyor muyuz?

**

O hanım iffetli bir kadındır. Onun şerefine toz kondurmak istemem ama anlayamadığım bir husus var: Niçin fahişe kıyafetiyle geziyor?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmed Şevket EygiŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?