Reklamı Kapat

Kendi el yazısı ile Eygi’den 3 maddelik tavsiye!

Akşam saatleri idi…

Telefonum çaldı.

Arayan İlyas Tongüç.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı.

Şunları anlattı;

* “Muhterem Mehmed Şevket Eygi beyefendinin vefatını büyük bir üzüntü ile öğrendim. Rabbim rahmet etsin. Milli Gençlik Vakfı’nın (MGV) Kura’n-ı Kerim dağıtım kampanyasında, (10 Milyon Aile Kur’an’la Buluşuyor) kullanılan kapak çalışması merhum Şevket beyin yönlendirmesi ile yapılmıştır. Kapağı bizzat merhum Eygi belirlemiştir.”

* “Mehmed Şevket Eygi beyefendiyi 2004’te MGV Şube Başkanları Toplantısın’a davet ettim. Teşrif ettiler. Anadolu Gençlik Derneği (AGD) dergisinin 100 bin satması gerektiğini ifade etti. Gençlerin namaza, takkeye dikkat etmelerine kadar önemli konulara temas etti.”

* “Mehmed Şevket Eygi beyefendi, MGV Genel Merkezi’nden ayrılmadan önce bir el yazısı ile tavsiyelerini iletti. Daha sonra birlikte Erbakan Hocamıza giderek Lütfi Doğan hocamızla müstesna bir sohbete şahitlik ettim. Makamı âli, mekânı cennet olsun.”

***

Bu vesile ile İlyas Bey döneminde gerçekleşen, “10 Milyon Aile Kur’an’la Buluşuyor” kampanyasından da söz etmek istiyorum.

* 2004 yılı idi… Bundan, 15 sene önce…

* Dönemin Milli Gençlik Vakfı Genel Başkanı İlyas Töngüç, MGV Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, yoğun istek üzerine böyle bir kampanya başlattıklarını ifade etti.

* Kampanya, İçişleri Bakanlığı'nın izni ile 15 Eylül-15 Aralık 2004 tarihleri arasında "On Milyon Aile Kur’an'la Buluşuyor" sloganıyla gerçekleştirildi.

* Töngüç, “Kur’an-ı Kerim isteyenler ile Kur’an hediye etmek isteyenler arasında köprü olacağız.” dedi.

* Toplumda yabancılaşma ve kendi değerlerinden kopmanın yaşandığına dikkati çeken Tongüç’ün şu cümleleri de son derece ehemmiyetliydi; “Gençlerin kötü alışkanlıklara bulaşmaması için gerek devletimize, gerek sivil toplum kuruluşlarına, gerekse de ailelerin üzerine büyük görev düşmektedir. Gençlik ülkemizin geleceğinin teminatıdır. Bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmaktır.”

* Kampanya çerçevesinde belirlenen yardım miktarı 4 milyon lira olarak belirlendi.

* MGV Genel Başkanı İlyas Töngüç, hayırsever insanları kampanyaya destek vermeye çağırdı.

* Arapça ve Türkçe mealinin yer aldığı Kur’an-ı Kerim’lerin, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın çevirisi olduğu kaydedildi.

***

İçimden geçeni ifade edeyim; keşke, benzer bir kampanya günümüzde de yapılsa…

İŞTE EYGİ’NİN 3 TAVSİYESİ

Merhum Mehmed Şevket Eygi, 06.03.2004 tarihinde MGV Genel Merkezi’nde düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

Dönemin MGV Genel Başkanı İlyas Tongüç idi…

Merhum Eygi, çıkışta, MGV yetkililerine kendi el yazısı ile şu 3 maddeyi tavsiye etti; 

“Milli Gençlik Vakfı Genel Başkanlığı’na;

1-Binanızın girişi,

2-Mescidi,

3-Genel müdür odası duvarlarının sanat levhalarıyla tezyin edilmesi…”

Eygi, her zaman ve her yerde olduğu gibi, MGV’li yetkililere de ‘estetik’ ve ‘sanat’ alanında savunduğu değerleri tavsiye ediyordu.

***

Son bir husus; Mehmed Şevket Eygi’nin tavsiyelerini kaleme aldığı MGV sayfasına çok ilginç iki ‘not’ düşülmüş;

Birincisi, MGV yetkililerinin sayfanın sol altına düştüğü not. Şöyle; “M. Şevket Eygi. 06.03.2004. Saat, 17.30. Kendi el yazısı.”

İkinci not, merhum Eygi’den. Eygi, tavsiyelerinin hemen altına imzasını atıyor. İmzasının altına da İstanbul’daki telefon numarasını yazarak bir de randevu saati yazıyor. Acaba, ‘Beni bu saatte arayın!’ mı demek istedi? Zira Eygi’nin randevu saati noktasında ne kadar hassas olduğu biliniyor. Tanıdığı kişiler bile evine gitse, randevusu yoksa kabul etmediği vaki…

***

Bu vesile ile bir kez daha Eygi’ye rahmet dileklerimi iletiyorum…

YAZICIOĞLU’NUN SAKALLI FOTOĞRAFI

Merhum Muhsin Yazıcıoğlu…

20 Ekim 1991 Milletvekili Genel Seçimleri’nde, Refah Partisi (RP), Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) ve Islahatçı Demokrasi Partisi’nin (IDP) oluşturduğu ittifak bünyesinde milletvekili adayı oldu.

Yazıcıoğlu, Sivas'tan milletvekili seçildi.

7 Temmuz 1992’de, “içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı” gerekçesiyle 5 milletvekili arkadaşı ile beraber MÇP’den ayrıldı.

29 Ocak 1993’de, MÇP’den ayrılan bir grup arkadaşı ile beraber Büyük Birlik Partisi'ni (BBP) kurdu ve vefatına kadar da partinin Genel Başkanı oldu.

Merhum Muhsin Yazıcıoğlu, 28 Şubat sürecindeki duruşu ile gönüllerde ayrı bir yer edindi.

***

Çok fotoğraflarını gördüm ama merhumun bu sakallı fotosu ile ilk kez karşılaştım. Sizinle de paylaşayım istedim… 

Allah (c.c.) mekânını cennet eylesin…

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

* Yaklaşık kırk yıllık bir gelenekten gelen ve birçok hayır kuruluşunun öncülüğünü yapan İLKE İlim Kültür Eğitim Derneği’nin, çalışmalarını artık vakıf şemsiyesiyle yapacağını, İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanlığı’nı Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş, Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ise Doç. Dr. Lütfi Sunar’ın yürüttüğünü, biliyor musunuz?

MESAJ PANOSU

“Merhum Mehmed Şevket Eygi’nin cenaze namazı haberlerini izledim, TV’den. Ancak ne acı ki, TRT ve CNN Türk’teki haberin görüntüsünde Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu bey  tabuta omuz veriyor olmasına rağmen, ismini inatla zikretmediler. Vergilerimizle yayın yapan TRT'nin bu tutumunu yadırgadığımı ifade etmek istiyorum.” (HALİS KARA)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Vatandaş - Rabbim hiç bir kimseyi dünyevileştirmesin. ne yazık ki o TRT dediğimiz yayın kuruluşu açık adı gibi Türkiye Radro Televizyonu değil. Dilim ve terbiyem müsa de etmiyor ne olduğunu söylemeye. Ama gam değil, birileri bu dünyanın geçici bayramlarına kapılmış olsun. Bizleri ALLAH korur inşallah kul hakkından

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Temmuz 12:33
01

ilhami çöğender - RABBİM mehmet şevki abimize . ve muhsin BAŞKANA Rahmetiyle müamele etsin

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 19 Temmuz 14:27
02

Mahmut Sarar - @ilhami çöğender 01 nolu yoruma cevabı: Amin İnşallah. İki isim de dinini vatanını milletini çok severdi...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Temmuz 15:13

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?