Reklamı Kapat

Siyasi ayak!

15 Temmuz darbe teşebbüsünün yıldönümünde “siyasi ayak” tartışmaları bir hayli hızlandı. Ana muhalefet partisi CHP iktidara, “FETÖ’nün siyasi ayağı açığa çıkarılmalı” çağrısında bulunuyor.

Böyle bir çağrıda bulunurken de FETÖ’nün uzantılarının iktidar içinde yapılandığı imasında bulunmayı da unutmuyor.

İktidar sözcüleri ise ana muhalefetin bu çağrısına cevap yetiştirmekte gecikmiyorlar ve “Siyasi ayak bir an önce açığa çıkarılsın biz de merak ediyoruz” diyorlar. Bunu söylerken darbeye teşebbüs edenlerin ana muhalefet CHP’ye ayrıcalıklı davrandığını iddia ediyorlar.

Yani ana muhalefet iktidarı darbecilerin siyasi ayağı olmakla suçlarken iktidar da ana muhalefeti aynı suçlamanın muhatabı haline getirmeye çabalıyor.

Ve bu arada ortaya Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek çıkıyor!

Perinçek, “FETÖ’nün siyasi ayağı ortaya çıkmıştır” diyor ve Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ı FETÖ’nün “siyasi ayağı” olarak tanımlıyor.

Hem iktidar hem de ana muhalefet sözcülerinin birbirlerinin üzerine yıkmaya çalıştığı “siyasi ayak” suçlamasını başka bir mecraya çekmek gibi önemli bir görevi yerine getiriyor.

Evet, herkes darbenin yani FETÖ’nün “siyasi ayağı” ile ilgili olarak bir şeyler söylüyor ama “siyasi ayak” hakkında yine hiçbir şey aydınlanmıyor.

Bir kısım insanlar FETÖ’cü olmakla suçlanıp “cezalandırılırken” yakınları devlet yönetiminde “önemli makam ve mevkilere” gelebiliyorlar.

İşin doğal olanı elbette böyle olmasıdır. Tavanda böylesine “doğallıklar(!)” yaşanırken tabanda insanlar yakınları FETÖ ile ilişkili diye olmadık yaptırımlara maruz kalıyorlar.

İnsanlar gittikleri dershaneler yüzünden, kaldıkları öğrenci evleri yüzünden ya da para yatırıp para çektikleri banka yüzünden kara listelere alınıyorlar. Bunların kara listelere alınmasını da makul kabul etmek mümkün ama yakınlarının benzer gerekçeler ile mağdur edilmelerinin izahı yok!

İşte bu mağduriyet yüzünden darbenin ya da FETÖ’nün “siyasi ayağının” ortaya çıkarılması isteniyor.

İktidar ve ana muhalefet bu konuda topu birbirlerinin üzerine atarak geçiştiriyor.

Bir başka görüş ise “siyasi ayak” diye çok daha farklı bir yeri işaret ediyor ve kafalar iyiden iyiye karışıyor.

Olan da tabandaki vatandaşa oluyor.

Yani bir ara “tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı da ihanet” olarak tanımlanan bu yapılanmada en çok tabandakiler mağdur ediliyor.

Hâl böyle olunca bize de “siyasi ayak” adına yapılan bu tür suçlamalara bakıp “bu ne ayak” diye sormak kalıyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Zur5de58bcd - Hakkında çokça yorum getirebilecek karmaşık bir konu 15 Temmuz.Halk arasında dolaşan bir konu, bir emniyet müdürü silahla susturuldu,ve bu video tou tube den kaldırıldı.Konu siyasi ayak itirafı.Bir programda B.Ali Yıldırım, En büyük projelerimizden biriydi 15 Temmuz olmasa iyi olurdu diyor fıkra anlatircasina gülerek.Bu proje ise 2002 ler de mi planlandi?Iktidar olmak için verilen vaat miydi son sözu soyleyenlere.Gerceklestirilmesi de koltuğun devamı için mı idi?gibi sorular akla geliyor.

Siyasilerle beraber olup bu teşebbüs başarılı olamayınca siyasiler taraf değiştirdi ikircikli oynadı tezi akla geliyor.

Devletin bir asır önce girmiş olduğu çizgiyi takip etmesi için, iktidar bunu gerekli veya şart mı bildi isteyerek istemeyerek.?Aynı zamanda şeriatçı izleniminden sıyrılıp Atatürk çü tabanı da tarafına çekmek için.Yani sağda olsan solda olsan yol bu ikazı,yaptırımı...

Yoksa gerçekten aptalca haince bir teşebbüsüydü,tabi bu ďüşuk bir olasılık.

Inananlar arasında nifak ve bölünmeye sebep olmak için miydi?Yoksa bu topluluk gerek maddi gerek manevî yönden birilerini rahatsız mı ediyordu da bel kırma operasyonuydu..Dedik ya çok karmaşık konu aslında cevabı tektir de.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Temmuz 17:24

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?