Japonya’da Cüzdanınızı Parkta Unutmak 

Tokyo dünyanın en güvenli şehriymiş. Parkta bir sırada oturuyorsunuz. Ayrılırken cüzdanınızı orada unutuyorsunuz. Bir müddet sonra hatırlayıp geri dönüyorsunuz ve onu orada buluyorsunuz. Darısı başımıza...

***

Fransa’da iç savaş çıkacağa benziyor. Sarı yelekliler yüzünden mi? Hayır...

***

Roma’nın tahribi... Son Papa... Katolikliğin sonu...

***

İffeti temel bir değer kabul etmeyen, zinayı suç ve günah saymayan, resmî devlet vesikası ile KDV’li yasal seks köleliğini makul ve normal gören bir zihniyetle anlaşmamız mümkün değildir.

***

Bir laik hırsızlık yaparsa bir kere, bir Müslüman hırsızlık yaparsa bin kere ayıplarım.

***

Zengin Müslümanların cennete fakir Müslümanlardan 500 sene sonra gireceğine dair hadis vardır.

***

Bir doktorun verebileceği en iyi ilaç şudur: Hastasını güler yüzle karşılayacak, iyi olacaksın diyecek, ona sevgi ile yaklaşacak, dostça sırtını sıvazlayacak, moralini yükseltecek, onu müşteri olarak görmeyecek.

***

Doktorların, kutularındaki tarife yazılarını dikkatle okumadan hastalara ilaç vermeleri yasaklanmalıdır.

***

Bendenizin çok doktor dostum var. Dostluğumuz baki kalsın ama (zaruret olmadıkça) hastaları olmak istemem. Hele deli doktorlarının...

***

Şarköy’e giden biri anlattı. Oranın halkı sokak kedi ve köpeklerini çok seviyormuş, her yerde temiz kaplarda su, mama görülüyormuş. Hayvan sever, merhametli Şarköylüleri tebrik ediyorum.

***

İnsanların büyük kısmının birbirini sevdiği, insanın insana kurt değil melek olduğu, komşuluğun kardeşlikten üstün olduğu küçük bir şehir olsa da oraya gitsem, birkaç gün dinlensem.

***

O genç çok edepli, terbiyeli, kibar ve görgülü idi. Sanırım onun hem cevheri sağlamdır, hem de kendisine hakikî bir şeyhin nazarı değmiştir.

***

Ramazanda oruç yiyenler dehşetli bir bayram yapmaya, çılgınca eğlenmeye hazırlanıyor. (Bu yazıyı Ramazan’ın sonlarında yazmıştım.)

***

Müslüman bir toplumda birlik olmazsa ne olur? Türkiye’nin birbirinden kopuk bin parçaya ayrılmış Müslümanları gibi olurlar.

***

Ümmet birliği... İman kardeşliği... Kendisine biat ve itaat edilen râşid Halife... Bir tespih alıp bunları günde kaç kere çekmeli?

***

Kaddafi’yi devirip feci şekilde öldürten emperyalistler şimdi Libya’nın başına yeni bir Kaddafi geçirmek istiyor.

***

Zaruretsiz, lüzumsuz bir tek ağaç, ağaçtan geçtim çalı kesilmesine, bir tek yabanî çiçeğin yolunmasına vicdanım razı olmuyor. Bendeniz yeşili çok seviyorum.

***

Eminim ki, bir kuzgun o salak cahilden bin kere akıllıdır.

***

Lise, üniversite bitirmiş ama dahi manasına gelen de’leri da’ları, iki cümleciğin arasındaki ki’leri bitişik yazıyor, mahzura mahsur, şefkate şevkat diyor. Ona hangi cahiller diploma vermiş?

***

Kimyasal ilaçların birkaçını birden kullanan vatandaşlara: Bu ilaçların yan tesirleri vardır. Birkaç ilaç bir araya gelince zararlı olabilir. İlaçlar böbreklerinizi yorar, Allah saklasın iflaslarına sebep olabilir. Kendinizi ilaç zehirlenmesinden koruyunuz.

***

Gençler çok acayip, çok dehşetli hadiseler görecektir. Dünyada rahat huzur kalmayacaktır. Yerin üstündekiler, yerin altındakilere gıpta edecek, keşke biz de onlar gibi daha önce ölmüş olsaydık diyecektir.

***

Bu dünya, eski kiliseleri satın alıp da o mekânları bar, meyhane, pub, batakhane, fuhuş=azgınlık mekânı yapanlara yâr olmayacak, ilahî sillelerle yerlere serileceklerdir.

***

Haram rantlar, sahiplerini cehennemde yakacak yakıtlardır.

***

Müslüman bir genç için en büyük felaket ve rezillik, parayı ana değer edinmesi ve birinci emelinin para kazanma olmasıdır.

***

Aklı başında bir mümin kendisini cümleden edna görür ve (samimî ise) bu suretle benlikten kurtulur.

***

Milyonlarca insanın sevgisini ve rızasını kazansan, lakin Yaratan’ın rızasını kazanamazsan işin bitik demektir. Milyonların sevgisi seni kurtaramaz.

***

Biz Müslümanları, bütün insanları Allah’tan başka kim kurtarabilir?.. Bunu herkese güzelce anlatmak gerekir. Bilenlerin vazifesi bilmeyenlere anlatmak, onları uyarmaktır.

***

Ramazan’da oruç tutan, namaz kılmayan kardeşlerimize: Cenab-ı Hak oruçlarınızı kabul etsin, sizi ödüllendirsin. İnşaallah namaza da başlarsınız. Niyet edin, iradenizi ortaya koyun, başarırsınız. Cumhurbaşkanımız bile bunca iş ve telaş içinde kılıyor da siz niçin kılamayacakmışsınız?

***

Endonezya’nın AÇE DARUSSELAM özerk bölgesinde Ramazan kim bilir ne kadar güzel geçiyordur. Orada Şeriat kanunları, kuralları, hükümleri geçerlidir. Ramazan gündüzünde yiyip içmek yasak, içki kumar fuhuş yasak. Kadınlar tesettürlü. Keşke bir haftalığına oraya gidebilsem. Sıcak ülkedir, gitmeden önce akreplere, yılanlara, çıyanlara karşı şerbetlenmek (afsunlanmak) gerekir. Mübarek Ramazan’ın öyle bir İslam ülkesinde daha başka, daha hoş olacağını sanıyorum. Türk olduğum için de (ihtiyacım yok ama) itibar göreceğimi inanıyorum. Bendenizin beğendiği o ülkeden, İslam düşmanı dinsizler nefret ediyor. Zevkler tartışılmaz, onların dini onlara, benim dinim bana...

 

                16.07.2019

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmed Şevket EygiŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 4.250 TL oldu! Yeni rakamı nasıl buldunuz?