Reklamı Kapat

Mutluluk maddesi

Bu yazıya göz ucuyla bakınız. Sizce de herkesin aradığı şey mutluluk ama ona ulaşmayı maddeler halinde sıralayanlar ulaşamıyor değil mi? Çünkü mutluluk tek maddedir: Göz aydınlığı! Yazıyı dört gözle takip ettiğinize göre; mutluluğun maddesini siz de öğrendiğiniz, gözünüz aydın!

Aile göz aydınlığıdır. Çocuklar, sevdikleriyle göz göze gelme süresi, ekranlara göz atma süresinden az olduğu için mutlu olamıyor! Ebeveynler, akrabalarıyla göz temasını kestikleri için tatil yapsalar da mutlu kalamıyor. Bir baksana, yakınlarına bir göz atanlar nasıl da mutluluğa göz kırpıyor.

Eş göz aydınlığıdır. Bu yüzden eşler, eşini gözler. Onun gözünü boyamaya, gözüne girmeye çalışmaz. Kararlarını göz ardı etmez bilakis onun için her şeyi göze alır. Çocuk göz aydınlığıdır. Onun göz kamaştırıcı halleriyle mutlu olunur. Bir ömür ona göz kulak olunur ancak yanlışlarına da göz yumulmaz.

Dost göz aydınlığıdır. Bunun için iyi ve kötü günde aynı anda gözler dolar. Bir sorun varsa gözlerinden anlar, nasıl katkı sunacağını gözlerinden okur. Dostlar birbirinin gözünden düşmemeye çalışır. Mutluluk yakındır; aile kadar, çocuk kadar, eş, kadar, dost kadar... Gözünüzde tütüyorsa bu yakınlık, mutlusunuz. Tütmüyorsa, mutluluğun kapsama alanı dışına çıkmışsınızdır. 

Bu kadar yakında olup da aradığınız mutluluğa ulaşamıyorsanız, yapacağınız şey çok basit; sahip olduklarınızın farkında olmak ve kıymetini bilmek! Dünyanın kendi etrafınızda döndüğünü zannetmekten vazgeçerek kibar, nazik ve yardımsever olmak! Bunu yapamayanlar mutlu olmayı sadece gözünde büyütürler. Bilinmelidir ki, mutluluk kaderin değil, karakterin eseridir. Çünkü “damlaların mutluluğu, nehirde ölmektir”.

Mutluluğun hammaddesi sevgidir ve herhangi bir katkı maddesi de içermez. Mutluluk konusunda gözden kaçırdığımız tek şey: Yakınlarınızı gözünüze kestirirseniz ve onlara destek olmayı göze alırsanız, artık gözünüzün dünyayı görmeyecek olmasıdır. Yakındakilerle mutlu olduğunuzda, uzaktakiler de gelecek ve olanlara gözleriniz bile inanmayacak! O halde; yakınlarınızla buluşmalarınız düğün tadında, ilişkileriniz nikâh kıvamında sürdürün. Ve sizi mutlu edenlere gözünüz gibi bakın!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?