Reklamı Kapat

Ev kadını

Her türden rezaletin fazilet sayıldığı Avrupa Birliği aşkına çıkarılan yasalar maalesef son kale olan aile yuvamızı ta temelinden sarsmaktadır. Özellikle İstanbul’da imzalandığı için maalesef İstanbul Sözleşmesi olarak da adlandırılan kadınlara yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi ile ilgili 2014 yılında yürürlüğe giren yasa aileyi tamamen yok etme yasasıdır. Bu yasa ile babanın aile üzerindeki otoritesi tamamen yok edilirken kadın adeta dokunulmaz kılınmış kutsallaştırılmıştır. Kadın ve çocuklar ev içinde adeta isyana teşvik edilmektedir. Artık baba ahlaksızlıklarına göz yummak istemediği çocuğuna kızarak bir tokat atsa altı ay hapis yatmaktadır.

Bu konuda çokça eleştiri yapılmasına rağmen maalesef yetkililer tarafından kulak ardı edilmektedir. Mevcut yönetim kendi hatalarını tamir etme yolunda bir adım dahi atmama noktasında direnmektedir. Şu anki iktidarın aile politikalarını idare edenler nazarında maalesef ev kadınının hiçbir değeri yoktur. Bir taraftan ev kadını türlü teşviklerle ev dışında çalışmaya özendirilirken bir taraftan da kocasıyla çatışması için cesaretlendirilmekte ve özendirilmektedir.

“Günümüzde ev kadını olmak, ev işleriyle uğraşmak ve çocuklarının bakım ve terbiyesiyle meşgul olmak nerede ise angarya bir iş olarak kabul edilmektedir. Hâlbuki Müslüman kadın bir ev kadınıdır. Batılıların ev kadınını ‘çalışmıyor’ ya da ‘işsiz’ ifadeleriyle tanımlamaları ise son derece gülünçtür. Bu, Batılıların yaptıkları maksatlı bir demagojidir. Çünkü onlar, kadının evdeki meşguliyetini çalışma olarak kabul etmiyorlar. Ev dışında çalışmayan kadını da işsiz kabul ediyorlar ve şöyle diyorlar: Toplumun yarısı nasıl olur da çalışmadan atıl kalabilir?” (Hâlid Ahmed Şentût, İslam’da Kız Çocuklarının Eğitimi)

Şu anda en mütedeyyin insanlar bile gelinlik çağındaki kızlarına iyi bir koca bulup evlendirme telaşı yerine iyi bir iş bulma konusunda yarış yarış halindedirler. Sebebi sorulunca da gayet normal bir şekilde, “Kendi ayakları üzerinde dursun, kocasının yanında boynu eğik olmasın” diyorlar. Yani daha kızlarını evlendirmeden boşanma sonrası için planlar yapıyorlar. Niyetler bozuk olduğu için maalesef baba evinden çıkan her iki kızdan biri bu gün tekrar geri dönüyor. Bunun son bulması ancak bu yanlış anlayışın ve meydan okuyuşun ortadan kalkmasıyla mümkün olur.

Ailede mutluluk formülünün ne olduğunu anlamak için sizlere sahabe hanımlarından Esma binti Hârice’nin evlenecek olan kızına söylediği şu sözleri nakletmem yeterli olacaktır.  Hz. Esma (r.a.)  koca evine yollamak üzere olduğu kızına şöyle nasihat ediyor:

“Kızım, bu zamana kadar yaşadığın evinden, hayat sürdüğün yuvandan ayrılıyor, tanımadığın bir adama, bu zamana kadar bir dostluğunun olmadığı bir kimseye gidiyorsun. Sen ona cariye ol ki o da sana köle olsun. Sen ona sakin bir yer ol ki o da sana gölgeleyici bir gök olsun. Kanaatkâr, itaatkâr ve edepli ol.

Kanaatkâr ol. Kocan tarafından getirilen yiyecek veya giyilecek her şeyi memnuniyetle kabul et. Çünkü kanaat, kalbi huzura kavuşturur.

Söylenenleri iyi dinle ve itaat et. Kocana itiraz etme. Onunla kaynaşmaya gayret göster. Bu hareketin aynı zamanda Allah’ın rızasını da kazanmanı da sağlar.

Kocanın görmesi muhtemel her yere itina ve ihtimam göster. Gözüne çirkin bir şeyin ilişmesinden sakın. Evini temiz tut. Şunu bil ki temizlik ve letafet suyla olur. Suyu iyi kullan, suyun temiz olmasına dikkat et.

Eşinin yemek ve uyku saatine dikkat et. Yemeğini, âdeti nasılsa ona göre hazırla. Vaktinde uyuması için işlerini zamanında bitir. Çünkü açlık insanı kızdırır, uykusuzluk öfkelendirir.

Evinin mallarını ve eşyasını iyi koru. Çünkü bu senin iyi iş bildiğini gösterir. Eşinin yakınlarına iyi davran. Bu senin idareciliğini gösterir.

Kocanın sırlarını hiç kimseye söyleme. Eğer sırlarını yayacak olursan, sana darılır. Vefasızlık etmeyeceğinden bile emin olamazsın. Eşine hürmet et. Sözlerinin aksini söyleyerek ona karşı gelme. Eğer karşı gelirsen, kızıp öfkelenmesine, hatta düşmanca hareket etmesine sebep olursun. Eşinin üzüntülü ve kederli zamanlarında neşeli görünme. Onun üzüntüsünü paylaş. Neşeliyse neşeli ol.

Kızım! Kocana ne kadar hürmet ve saygı duyarsan o da seni o oranda sever ve ikramda bulunur.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kasadar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

03

Memet Ali - Maalesef musluman muhafazakar halkımızın durumu ortada. Aile çökmüş durumda. Kapitalist sistem müslümanları esir almış ve artık biz de sözde müslüman fakat yasantida bütünüyle kimliğimizi kaybetmisiz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Temmuz 01:34
01

Abdurrahman Serdar - Çok güzel bir değerleme yapmışsınız. Fakat, bütün bu yazılanlar MÜSLÜMAN Kadına hutaben yazılmıştır. Ama Bizdeki Batı Piçleri, AB ve ABD müslüman (ev) kadını - ÜZGÜRLÜK - insan (olmıyan) Hakları - aldatmacasının ardına sığınarak, düşman ve esir ilan etmiştir. En az HÜLAGÜ kadar Kitap DÜŞMANI olan Cumhuriyetin CAHİL bıraktığı müslüman kadınların kızları HAD'di ve HUDUD'u aşarak, İMANI sarsıcı bir HAMAKATLE İSLAMIN EMİRLERİNE karşı çıkar hale gelmiştir.

Kadınlara karşı bazı yanlış uygulamalar yapılmış ve yapılmıya devam edilmekte ise de, bu tamamen örfe, geleneklere bağlı içi boş-sarhoş Cumhuriyet erkeklerinin eseridir.

İslama göre, erkeğin (beğin) kadına karşı vazife ve davranışıları ayrı yazı konusu yapılmalıdır.

Yazı çok güzel derlenmiş, fakat, Batılı değerleri MÜHAFAZA etmiye söz vermiş bir Hükumetin - AK Partinin - AB ile imzalamış olduğu İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'nin İHANET yüklü hükümleri tamı-tamına açıklanmamıştır.

Bu Sözleşme paçavrasını LİME LİME etmek üzere tüm yazarları konunun EHEMMİYETİ üzerinde durmıya davet ediyorum. Bu sözleşme Türk ailesini - LOZANDAN da beter - yok etmeğe yönelik bir ALÇAKLIKTIR. Nitekim, gerçekten muhafazakar pek çok AB üyesi Devlet bu sözleşmeğe MUHALEFET Şerhi koymuş veya hükümlerini tecil ve tehir etmiştir

Allah bu sözleşmeği imza EDENLERİN - ki onlar, "KADIN MUTFAKTAN çıkacak" diye bar bar bağırıyor, Mİllet de HÖDÜK gibi susuyor, peşine takılıyor - YUVASINI DAĞITSIN.

Bilvesile, bu paçavra İHANET SÖZLEŞMESİNİ gündeme taşıyan yazar SEMA Hm.a da teşekkürlerimizi belirtmek isteriz.

Kurtuluşumuz, sadece hafız yetiştirmekte değil, Malcom X, Martin L. King, Rosa Park, Hasan El Benna, Nelson Mandela, İng.Casusu Lavrence gibi kişilerin HAYAT MÜCADELESİNİ okumak ve gerçekleri görmekle mümkün olabilir. Baskılarını finansmana hazırım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Temmuz 15:19
02

Erzurum - @Abdurrahman Serdar 01 nolu yoruma cevabı: Bir millet için soğan - patates fiyatları aile değerlerinin yok edilmesinden daha önemli ise artık yapacak bir şey kalmamıştır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Temmuz 19:41


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019-2020 Cemil Usta Sezonu Süper Lig şampiyonu sizce kim olur?