Reklamı Kapat

Mevla’nın mecnunlarıyız

Hakkı savunan her hareket ve sözümüz, halkın hayrınadır.

Hakkı savunmak, Hakk’ın indirdiği kitabı ve onun içindeki emir ve yasakların öğrenilmesi, yaşanması ve gücü oranında çevresindekilere de ulaştırılmasıdır.

Sekiz milyardan bizim gibi birinin veya birilerinin emir veya yasaklarını yerine getirmektense sekiz milyarı yaratan, yaşatan, kanını, kalbini, saçının her telini yöneten Allah cellecelalühün emir ve yasaklarını yaşamak ve yaşatmak canlı ve cansız yaratılan her şeyin hayrınadır, menfaatinedir, çıkarınadır.

Konya vaizi olan, Konyalıların “Bozkırlı Mustafa efendi” dedikleri merhum, Mustafa Parlaktürk’ün Pazar günü vaazlarını kaçırmamaya dikkat ederdim.

Diğer günlerde okulda okuduğumuz için katılamazdım. Bir vaazından sonra cemaatten biri, “Hocam, tarlamızda bazı hayvanların zararını defedebilmek için ziraat mühendisleri zehirli ilaç veriyorlar, kullanabilir miyiz” dediğinde kullanamayacağını, Sevgili Peygamberimizin yasakladığını söyledi ve tabii koruma yollarını tavsiye etti. Sevgili Peygamberimizin bu yasağına çağdaş, dijital dünyamız yeni yeni ısınmaya başladı ve tabii korunma, tabii savunma yoluna girdi. Sevgili Peygamberimiz, ilim ve amel/eylemin faziletini, üstünlüğünü anlatmak için: “Hayrı ve hayırlı şeyleri öğreten muallime, her şey, Allah’tan af diler, hatta denizdeki balıklar bile ona istiğfar eder” (Darami, Müsned, Babüfazlilılmive’l-Alimi 32, Hadis no 355).

Rahmet, merhamet, şefkat peygamberinin getirdiği din, denizdekilerin bile tabii yaşamını korur. Tabiatta her şey bize Allah cellecelalühü hatırlatır aslında. İşte bu hatırlamanın adına da “Zikir” diyoruz. Rabbimiz: “Ey iman edenler, Allah’ı çokça zikrediniz. Sabah-akşam O’nu tesbih ediniz” (Ahzab süresi ayet 33/41-42) buyurur. Kur’an ayetlerini okuduktan, tabiata baktıktan sonra  şairİbn’ül-Mu’tez veya Ebu’l-Atahiye: “Şaşılacak şey, Allah, nasıl isyan veya inkâr edilir. Her hareket ve her durgunluk (med ve cezirler, fırtınalar ve sessizlikler) O’nun var ve bir olduğunun şahididir. Her şey onun varlığına ve birliğine işaret eder” diyor (Beyhaki, Şuab’ül-İman Hadis no 105).

Namazlarımızın tamamı zikirdir. Kur’an okumak zikirdir. Yerine getirilen bütün emirler ve kaçınılan bütün yasaklara uymak zikirdir. Karada, denizde, havada, yatarken, kalkarken, yürürken, bakarken, duyarken, yerken, içerken, gökyüzüne bakarken, bir güle bakarken, bir kuşu dinlerken gördüğünüz, duyduğunuz, tattığınız her güzelliğin sahibini hatırlamak zikirdir. O’nun adını anmak ağız tadıdır.

Bütün bu güzellikleri yaratanı bilmek ve yaratılanlar üzerinde düşünmek fikirdir. Sevgili Peygamberimizin her durumda yaptığı sözlü zikirleri İmam Nevevi, el-Ezkar isimli eserinde toplayıvermiş. Onların Arapçasını ezberlemek zor gelirse Türkçe anlamını söylemek de Allah’ı zikretmektir. Hani, yemek yedikten sonra okunan duanın Türkçesi olan, “Bizi doyuran, bizi sulayan ve bizi de Müslümanlar arasına katan Allah’a hamdolsun” sözünü söylemek zikirdir. Bir gün içerisinde dilinizden çıkan hiçbir insanın adının tekrarı, Rabbimizin adından sayıca fazla olmamasına dikkat ediniz.

Mecnun’a, servi ağacını göstermişler ve “bu nedir?” demişler Mecnun, “Leyla’mın boyudur” demiş. Ağacın dallarını sormuşlar, “Leyla’mın kollarıdır” demiş. Yanan iki kandili göstermişler, “Leyla’mın gözleridir” demiş…. Bizim Leyla’mızı yaratanın da Mevla’mız olduğunu bileceğiz.

Sevgili Peygamberimiz buyurur: “Allah’ı o kadar çok zikredin ki, size ‘mecnun/deli’ desinler” (Hakim, Müstedrek, K. Dua, Ahmet, Müsned, Ebu Said rivayeti, Taberani, Dua, Beyhaki, Şuab, el-RabiuminŞuab’il-iman). Hiçbir insanın adını yine Sevgili Peygamberimizden daha fazla anmamaya dikkat ediniz. Her salâvatımız, Sevgili Peygamberimizi anmaktır ama salâvata “Allahümme/Allah’ım” diyerek başlamakla Sevgili Peygamberimizin adını da Rabbimizin adının önüne geçirmiyoruz ve Rabbimizden Sevgili Peygamberimiz için istekte bulunuyoruz.

Peygamberimizi anmanın en güzel şekli, onun hâl, hareket ve sözlerini anmak ve onu örnek alarak hayatımızı yaşamaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?