Reklamı Kapat

Müslüman gençler için nefis terbiyesi, irade eğitimi ve zaman kontrolü-2

Nefisle mücadelede iyi kılınmış bir namazdan sonra ikinci temel prensibin şeytan ve nefse bırakılmış bir dakikası bile olmayan yoğunlukta bir görev ve dava adamı olmak olsun. Unutma! Her boş vakit, nefsinin ruhunu işgal etmesi için şeytana sunulmuş iyi bir fırsat demektir. İşte bu nedenle muhakkak İslam cemaati içerisinde seni nefsin oyalamalarıyla değil, ümmetin dertleriyle dertlendirecek görevlerin olsun.

Sana bir dakika bile boş oturma fırsatı vermeyecek, dizi ve internet müptelası olmanı engelleyecek, gıybet ve kulis yapmana zaman bırakmayacak, şehvetin tuzaklarına karşı önüne set çekecek Müslümanca görevler, nefisle mücadelende ve iradeni terbiye etme sürecinde senin en büyük yardımcıların olacaktır.

Üstad Hasan el-Benna’nın dediği gibi, “Öyle yoğun olmalısın ki işlerin ve görevlerin vaktinden çok olmalı.” Unutma! Hakkın hâkimiyeti yolunda üzerine aldığın her görev, nefsin hezimeti yolunda atılmış büyük bir adım demektir. Tembellik ve görevsizlik, ruhunun etrafından dolaşan en büyük tehlikelerdendir. Ümmetin mücahid lideri Necmeddin Erbakan’ın dediği gibi, “Hakkın tesisi için çalışmamakla, batılın hâkimiyeti için çalışmak arasında hiçbir fark yoktur.”  Ve sakın unutma eğer batıl bir hâkimiyet kuracaksa onu ilk önce tembellerin ruhlarında, gafillerin kalplerinde, uyuşukların bedenlerinde ve miskinlerin zihinlerinde kurar.

Üstad Hasan el-Benna bir gün talebesine bir iş verir ve ‘Evladım bu işi bugün bitir gel’ der. Talebesi, ‘Hocam bugün yapılması gereken birçok iş var onları yapacağım, müsaadeniz olursa bu işi de falan arkadaşa verelim o bugün boş, o yapsın’ der. Üstad Hasan el-Benna der ki; ‘Evladım o arkadaşın iş bitirebilecek biri olsa idi bugün boş olmazdı, çünkü işi meşgul insanlar bitirir.’

Unutma! Tembeller, uyuşuklar, miskinler ve ruhlarını gafletin işgal ettiği şahıslar, nefisle mücadelede kaybetmeye mahkûmdurlar. Çünkü atıl olanı batıl istila eder. Hayırla meşgul olmayanı da elbette şer meşgul eder. İşte bu nedenle yapacağın ilk hayır, şerri ve seni şerre sürükleyecek boş vakitleri terk etmek olsun. İslam adına planlanmış, yoğun, hareketli ve disiplinli bir hayat yaşamak, nefse karşı zafer kazanmanın en önemli yollarındandır.

Bu yolda günlerin ve saatlerin değil, dakikaların bile hesabını yapacak bir disipline sahip olmaya, hayatını bir düzene koymaya bak! Halsizliğe, isteksizliğe, heyecansızlığa, zihni dağınıklığa, ruhi kuruntulara ve yersiz vesveselere karşı en etkili ilaç, seni ayağa kalkmaya ve iş yapmaya mecbur bırakan görevler ve sorumluluklardır.

Asla boş kalma! Ümmet için bir iş yap, oku, yaz, araştır, bir konferans ver, bir zulme karşı çık, bir haksızlığa itiraz et, bir hakkı teslim et, bir toplantı yap, bir arkadaşına nasihat et, bir genç yetiştir, bir Müslüman’ın derdiyle dertlen, bir garibe yardım et, bir mescide namaza git, yoldaki bir taşı kaldır, anne-babanı ziyaret et, ailenle ilgilen ama asla boş kalma!

Tıpkı şehit Malcolm X’in dediği gibi, “Bir taş at. Bir taş daha at. Bir şiir ateşle. Bir yumruk yükselt. Sesini yükselt. Bir çocuk yetiştir. Duvara bir slogan yaz. Şehitleri an. Bir hayal kur. Tarihine sahip çık. Sokaklara sahip çık. Bir slogan at. Bir tohum ek.  Bir ateş yak.  Terle. Bir bildiri bastır. Bir yara sar. Hakikati söyle. Bir miting düzenle. Arkanı kolla. Gökyüzüne bak. Parolayı aklında tut.  Bir füzeyi çalışmaz hale getir.  Bir plan yap. Bir ümit ışığı gör. Bir teoriyi test et. Bir dogmaya meydan oku. Bir damla gözyaşı akıt. Sınırı aş…”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülaziz Kıranşal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?