Reklamı Kapat

Sivil toplum kuruluşlarına ve herkese

1967 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’na intisap ettim.

Askerlik öncesi 20 yaşında imam oldum.

Askerlik dönüşü yine imamlığa devam ettim.

1969 yılında merhum Necmettin Erbakan’ın Konya’dan bağımsız milletvekili olması için çalışmalara katıldım ve ilk defa bir siyasiyi desteklemiş oldum.

Ama Karaman’da imam arkadaşlarımın çoğunluğu merhum Süleyman Demirel’i destekliyorlardı.

Benim Erbakan’ı desteklemem, onların Demirel’i desteklemeleri bizim onlarla ortak hizmet yapmamıza engel değildi.

Evlerimizde tefsir, hadis, ilmihal dersleri yaparken birlikte hareket ediyor, sohbet sonunda politikayı konuşarak herkes kendi doğrularını ve karşı tarafın yanlışlarını söyler ve sonunda gelecek hafta filanın evindeyiz diyerek ayrılırdık.

Aradan geçmiş elli yıl. Ben onlardan sağ olanları senede bir gün yine de ziyaret eder, güzel çalışmalarını taklit eder, herkese duyurulması gereken özgün hizmetlerini de konuşmalarımda ve yazılarımda naklederim.

1981 yılında, İstanbul Haseki Eğitim Merkezi’nin Arapça bölümüne kursiyer olarak geldiğimde daha sonraları dekan, bakan olan bir arkadaşımın asistan arkadaşlarıyla başlayan sohbetlerim, Akıncılar, Ülkücüler, MGV, AGD olarak devam etti.

Hiç Ecevitçi imam arkadaşım olmadı. Ya yoktu veya vardı da ben onu tanımadım. Eğer var da tanımadımsa kabahat bendedir. Tanımam ve onunla da o şehirde bir İslami hizmet başlatmam gerekirdi.

Karaman’da iken “sol ile” demeyeyim, komünistlikten hapse girenleri ile uzun beraberliğimiz oldu.

İstanbul’da maalesef olmadı.

Sohbet daveti gelseydi giderdim ama gelmedi.

Kabahat yine bende, ben gitmeliydim ve yolunu bulmalıydım.

Sol’a öncülük yapan bazı önderlerle sohbetim oldu ama kastettiğim toplu halde onlarla İslam’ı birlikte yeniden bilgilerimizi tazeleme fırsatım olmadı.

Eski komünistlerden dönüş yapan nice kahraman insanlarımız o şehrin çehresini değiştirmiştir.

Çünkü bizim hepimizin mayası İslam’a göredir.

Gelelim asıl konumuza, Türkiye’de hizmet veren Sivil Toplum Kuruluşları (STK), sizlere sesleniyorum. 

Uluslararası yaptığınız hizmetlerde halkı Müslüman olan ülkelerin STK’larıyla çatışmamaya, kaş çatmamaya, dudak bükmemeye, surat asmamaya dikkat ediniz.

 Suud ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden bazı STK kurumlarının başındakilerin kaşları, devlet başkanlarının kaşı gibi çatık olmaya başlamış.

Bundan zararı ilk önce yardıma muhtaç insanlar görüyormuş.

Yardıma muhtaç insanlara, “Onlardan yardım alırsanız biz vermeyiz” diyen kurumlar türemiş.

Siz, ne yapıp edip kendi kaşlarınıza, dudaklarınıza ve suratlarınıza şekli kendiniz veriniz ve diğer ülke STK’larına da örnek olunuz.

Hatta birlikte hareket etmek gerekirse yapınız, kabul etmezlerse  arayı açmamaya dikkat ediniz.

“Mısır’da Muhammed Mürsi’yi desteklemeyen İslami gurupların aleyhinde konuşmayınız” yazısını o zaman yazmıştım. Sisi, darbeyi yaptıktan sonra ilk cezalandırdığı kişiler, kendisini destekleyen İslami guruplar oldu.

Sisi’ye tasmayı takanlar, sana, bana, ona düşman değiller.

Onlar doğrudan doğruya İslam’a düşmanlar.

“Önce parçalamak sonra yutmak diliyor”lar.

Onun için dünyada ve Türkiye’de yüzlerce İslami gurup ve yüzlerce partilerin Müslüman insanlarının hiçbirini kâfirlerin en seçkiniyle eşit tutmayınız. Bir Müslüman’ın kalbindeki zerre kadar iman, milyarlarca kâfirin kâfirliğiyle tartılsa, zerre kadar iman ağır gelir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Yıldırım - Kime anlatacaksın , kulaklar gözler kapalı . zayıf olanı yanına çekip güçlü olanı ortadan kaldırmak . Taktik hep aynı , bizimkiler her seferinde yutuyor .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Haziran 13:19

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?