Reklamı Kapat

Mutluluk Arayışımız - 2-

İslami/güzel hayat mümkün olmadığında yapılacak şey bellidir. Düzeni, güzel hayat için elverişli hale getirmeye çalışmak... İşte bu, cihattır. Dine zorlama yok, tebliğ var. İnsan ile İslam arasındaki engeller kaldırılmalıdır.

“Kur’an’dan yüz çevirene Allah (c.c.) şeytanı musallat/arkadaş/kılavuz eder. O da insana yanlışları doğru gösterir” (Zuhruf/36-37). Dünya hayatı geçici, aldatıcı olduğundan kalıcı, devamlı, “darülkarar”, “darüsselam” olan cennet/ahiret hayatını tercih etmemiz tavsiye ediliyor. “Allah (c.c) ilmi dileyene, malı da dilediğine verir. Rızkın hayırlısı yeterli olanıdır” (Hadis). “Dünyadan nasibimiz/kısmetimiz alınacak”, “ahiret yurdu aranacak” (Kasas/77), “Allah-u Teala’nın mağfiretine ve cennetine koşmamız, yarışmamız isteniyor” (Al-i İmran/133), “Dünya muhabbeti hataların/günahların başıdır” (Hadis), “Vehn” hastalığı nedeniyle zilletteyiz. Vehn: Dünyayı, hayatı çok sevmek, ölümden, ahiretten uzaklaşmak hastalığı. Rızık da, ecel de sınırlı ve belli. Artıp, eksilmez. Rezzak rızkımıza kefil ama cennetine kefaleti yok. Biz ise rızkımıza koştuğumuz halde, cennetine neden koşmuyoruz? “Kazanç helal olmazsa, dua ve ibadetler makbul olmaz”, “Bir kimse bir günün tamamını sevinçle geçiremez” (Hadis).

“Zenginlik tuğyan, fakirlik zillet, hastalık acziyet, afiyet de güç ve ucup meydana getirir” (A. Rufai k.s.). “Dünyada rahatlık yoktur”, “Dünya ile ahiret iki kuma gibidirler.” Hz. Ali (k.v.): “Dünya ahiretin tarlasıdır.” “Kalpler ancak Allah’ın (c.c.) zikriyle mutmain olur” (Rad/28). “Taat zikirdir. Farzlar eda edilip, haramlardan kaçınılmazsa zikir oluşmaz” buyurmuş Efendimiz (s.a.v.). “Kur’an, müminlere şifadır” (İsra/82). “Ey mutmain nefs! Razı olunmuş ve razı olunarak gir cennetime, kullarım arasına”( Fecr/27--30). “Nefsini kötülüklerden arındıran kurtuluşa ermiş, onu kötülüklere gömen de ziyan etmiştir” (Şems/9-10). “Arınan ve Rabbinin adını anıp, namaz kılan kimse mutlaka kurtuluşa erer” (A’la/14-15).

Zikir çok anlamlı kavramlardan. Kur’an, Allah’ı (c.c.) anmak, ilim, hatırlatma, namaz... “Kalplerin cilası, gıdası da zikrullahtır”, “Zikrullah şeytanı kovar”, “Kalplerin katılığı günahların çokluğundan. Zikrullah kalbi temizler, yumuşatır”, “Günahlar kalpleri kirletir, karartır. Huzurun yeri kalptir”, “Vücutta bir et parçası vardır. O düzgün/sağlıklı olursa tüm organlar düzgün/sağlıklı olur. Bozuk ise öteki organlar da bozuk olur. O kalptir” buyurmuş Efendimiz (s.a.v.).

“Akciğer nasıl oksijene muhtaç ise, kalp de imana/zikre öylece muhtaçtır”, “Evrende her şey her an zikir halindedir. Zikirsiz hayat yok. Zikirsizlik ölümdür. Günde yirmi dört bin nefes alıp-veriyormuşuz. İstenen ise iradi zikirdir.”

Ord. Prof. Mazhar Osman “Tababet-i Ruhiye” adlı kitabında, “Akıl hastalıklarının en önemli sebeplerinden birisi dinsizliktir. Kalp, Allah’a imandan, saygıdan uzak olursa ızdırap duyar, bunalıma girer. Kalp, fıtri olarak Allah’ı aramakta, istemektedir. İmansızlık dünyada da, ahirette de azaptır. Küfür, mikrop gibidir, insanı rahat bırakmaz” diyor.

“Dünya müminin zindanı, kafirin cenneti” (Hadis).

DÜNYA: “Misafirhane”, “han”, “imtihan yurdu”, “fena yurdu”, “oyun, eğlence, süs, mal biriktirme, çoklukla böbürlenme, yarış alanı”, “çöplük”, “gurbet”, “kazanç yurdu”, “binek”, “yeşillik”, “meşakkat yurdu”, “ahiretin tarlası” olarak tanımlanmış.

Tasavvuf ehline göre de insanı Allah-u Teala’dan uzaklaştıran her şey “dünya”dır. “Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur”, “Dünyalıklar tuzlu suya benzer. İçtikçe kanma olmaz, daha da yakar.”

Nefsimiz ve şeytanımız bizi dünyalıklarla aldatıp, günaha yöneltiyor. “Dünya hayatı bir aldanma metaı” (Al-i İmran/185). “Dünya hayatı süslenmiştir” (Bakara/212). “Dünya hayatı oyun ve eğlencedir” ( En’am/32). “Dünya nimetleri fanidir” (Nisa/77). “Dünya ahiretin tarlasıdır” (Şûra/20). “Dünya sevgisi” ( Kasas/76-78). “Dünyalıklarla övünmek” (Kehf/32-44,Tekasür, Rad/26). “Dünya nimetlerinin Allah’tan, Resulünden, cihattan üstün tutulması...” (Tevbe/24). “Hem dünya, hem de ahiret nasibi istemek” (Bakara/201). “Dünya meşgalesi, Allah’a kulluktan alıkoymamalı...” (Hadid/16,Nur/37). “Kadın, evlat, altın, gümüş, cins atlar, davarlar, ekinler süstür” (Al-i İmran/106-107). “Ahiret hayatı dünya hayatına tercih edilmeli, dünya hayatı ahiret için satılabilmeli” (Nisa/74). İslamsız, zikirsiz mutluluk mümkün değildir. “Rabbimiz bize dünyada da ahirette de hasene ver...” (Bakara/201-202). Dualarımızla...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bahaddin Elçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?