İstanbul Challenge

İki seçenekle seçmeni sınırlandıran bir sisteme yeni bir seçenek sunmak, meydan okumadır. Bunu gerçekleştirmek için, önce “okuma” yapılmalıdır. Okuma yapıldıkça görülür ki; meydan siyaseti bittiği için, meydan okuma şekli de değişmiştir. Kod adı: İkinci 50 yıl!
Seçimlerin demokrasiyi iktidar oyunu haline getirmesine engel olacak sonuçlar aranmalıdır. Yeni okumalar yaparak insanımız bu oyunun kurbanı olmaktan kurtarılmalı, milletimize giydirilmek istenen elbisenin dar(be) olduğu anlaşılmalıdır. Kod adı: Demokratur!
Tercih, sahibinin iç dünyasını yansıtır. Seçmenin önündeki şıkların yansıması, neye layık olduğunu da gösterir. Şıklar net; ikisi gücü önceliyor ve ittifak şeklinde ortaya çıkıyor. Üçüncü yolun önceliği ise; fikir ve ideale dayanıyor. Gücü önceleyen ittifaklar kıyasıya yarışsa da, belirleyici olan fikir ve ideal oluyor. Kod adı: Türkiye’nin teminatı!
Adalet duygusunu harekete geçirmek ve vicdanları uyandırmak için üçüncü yol, her zaman bir çıkış! Çünkü “bu ülke nereye koşuyor” sorusuna cevap arıyor. Bu cevabı bugün vermek istemeyenlerin tercihini ertelemesi, sadece sorunları erteliyor ve derinleştiriyor. Hâlbuki “acı bir son yaşamak, sonsuz acıyla yaşamaktan iyidir”. Kod adı: Tarihe bakın!
Nitelik arayışını başlatan her seçim, insanına yeni çözümler üretir. İnsan onurunu korumaktan, karşısındakine saygı göstermekten beslenir. Bu gidiş; hayatın değerini ve kucaklaşmayı artırır. Bu süreç; “her şey, anın sorumluluğunu yerine getirecek bilinçli insanla başlar”! Kod adı: İnancınıza sarılın!
Bilincin eşlik edeceği bir seçim diliyorum. Çözüme odaklanan ve kötünün iyisini tercih yerine, hayatı sorgulayan bir seçim… Üçüncü bir yol açan tercihler umuyorum. Partilerin değil, sistemin alternatifi olduğunu gösteren, “kum tanesiyim ama çölün derdini taşıyorum” diyenlerin tercihleri… Kod adı: 2. Yalta!
U dönüşü yapmak, herkesin “anlamlı bir çağrı” yaptığı bir zamanda, daha anlamlı değil mi? Çünkü yönetmek; “hâkim olmak” mı, “değerlendirmek” mi? Bugüne kadar yaptığı tercihleri değerlendir; “ideale mi yaklaştın, idealden mi uzaklaştın?” Kod adı: Canlı kuş!
Lafın kısası; ideallerden uzaklaştıran her süreç, kötünün iyisini tercihle başladı. Başımıza gelenler, elimizle seçtiklerimiz yüzündendi. Biz gerçekten demokrasiyi ne “sandık”! “Aslolan, her şeyi bildiğinizi ‘sandık’tan sonra öğrendiklerinizdir.” O halde; idealini önemse ve iradene gülümse…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?