Reklamı Kapat

Küçükkaya engellileri unuttu

Günlerdir toplumun bir noktaya dikkatini yönlendirip, iki adayın televizyon ekranında karşı karşıya geleceğini ve bu durumu olağanüstü bir şeymiş gibi topluma lanse ettiler. Nihayet söyledikleri gün geldi çattı. Milli takım sanki Dünya Şampiyonası’nda final oynayacakmış gibi millet ekranları başında pürdikkat oldu. Oldu da ne oldu? Şapkadan tavşan bekliyorduk. Değil tavşan, civciv bile çıkmadı. Bunlar bu toplumun bilmediği ne söylediler? Hiçbir şey. Hangi sıkıntının çaresini buldular veya hangi yaraya derman oldular? Sonuçta karşımıza kocaman bir hiç çıktı. Bir önceki hafta söylemiştik zaten. Millî Görüş’ün temsilcisinin olmadığı bir tartışma ancak “körler sağırlar birbirini ağırlar” niteliğinden öteye geçmemiştir. Hani geçmişte açık oturumlar görmesek, buna da açıkoturum derdik. Nerede o Ali Baransel’in moderatörlüğündeki Liderler Açıkoturumu? Herkes bilgiye doyuyor, bir daha olmasını da dört gözle bekliyordu. Şimdikinde de buna benzer bir açıkoturum beklerken maalesef beklentilerin çok altında kaldı. Sayın Küçükkaya’nın “Çalar Saat” Programını beğenerek ve isteyerek izleyen birisi olarak, ne yazık ki bu programda umduğumuzu bulamadık. Moderatör olarak tam ağırlığını koyamadığı gibi, bize göre gereksiz sorular sordu. Örneğin; Kürt ayrımı yaparak soru sorması yersiz ve anlamsızdı. Madem bu soruyu soruyorsunuz da o zaman İstanbul’da yaklaşık 1,5 milyon engelli yaşıyor. Aileleriyle birlikte 4-5 milyon oluyor bu sayı. “Siz kazanırsanız engelliler için neler yapacaksınız?” sorusu niçin aklınıza hiç gelmedi? Eşitlik, adalet, kadın hakları ve hayvan haklarından çok söz eden birisi olarak engelliler meselesine bigane kalması, doğrusu bizi şaşırttı. Kaldı ki bugünlerde engellilerin istihdam problemi başta olmak üzere birçok probleminin sosyal medyada yoğun bir şekilde konuşulup tartışıldığı gibi böylesi bir programda da gündeme gelmesi çok yerinde olacaktı.

TV5’te yaptığımız Göz Göre Göre programının gelecek haftaki konuğu Engelliler Konfederasyonu Başkanı olacak ve yapmış oldukları Türkiye Engelliler Meclisi Projesi’ni konuşup tartışacağız. Ayrıca her yıl E-KPSS ile her yıl en az 2 defa atama yapılırken, bu sene yılın 1. yarısı bitmesine rağmen henüz bir ses yok. Söz konusu bu atamaların yapılmaması engelli camiasını endişeye sevk etmiş ve sosyal medya gruplarında yukarıda da belirttiğimiz gibi çok konuşulur hale gelmişti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarının katıldığı medya programlarında değil sadece hemen her alanda ve her platformda engellilerin düşünülmesi ve gündeme getirilmesi, ayrıca verilmesi gereken bir haktır. Aksi halde bu kesim kendilerinin unutulmuş olduklarını düşünmekte de haksız sayılmazlar.

23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsrafil Bayrakçı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Fsy6vxju6c - Merhab..

Yaklaşık 20 yıl önce bir köy kahvesinde elime bir dini dergi geçmışti,birkaç sayısı mevcuttu.Kım getirdi bilmiyorum.Dergide değinilen konulardan biri; animsadigimca iki arkadaş varmış.Biri engelli (elektrikli ) araçta,diğeri yaya.Saglikli olan engelli arkadaşının gerisinden gitmeye özen gosterirmis. Incitmemek için.Veya olurda Allahi sorgulama(haşa),isyan gibi bir hale meydan vermemek için.Şasirtmadi zatimca ,aynı anlayışta fıtrattayım çünķu...R.Allah ın mecbur kalmadıkça ,hizmetçisini emretmedigini,devresinden düşen bir eşyasını kendisi bizzat deveden inip aldığı davranışında,kıyas edildiğinde diğer yetkililerle aradaki mesafe aşılmaz.Ayni fıtrattan sebepten ötürü bizzat zatımca abartılı değil.Ifadeler yanlış anlaşılmaya sebebolmasin mümin fıtratı üzere olduğunu ifadelemeye çalışıyorum.

Insan Allahın bahsettiği zenginlikle ,zekayla,güzellikle,yetkiyle meziyet ve nimetlerle ölçüsüz ve öğütüp kibirlenmemeli.Olaylara durumlara nekadar farklı açıdan bakarsak o kadar sayıda farklı manzara görebiliriz,sonuç çıkartabiliriz.Bu mantıkla bu nazarla ,aslında ýaşadigimiz yerküre koca bir Éngel kasabası.Biz oralıyız.Birkaç yabancı müstesna,Allah hesabıyla aslı hürriyete erenler hariç.Belki o yabancılarında farkında olmadıkları engelleri vardır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Haziran 10:07

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?