Reklamı Kapat

Esad cesareti nereden alıyor?

Suriye rejimi önce İdlib’deki TSK’nın 10 numaralı gözlem noktasına, 4 gün sonra da İdlib’in Hama’nın kuzey kırsalındaki Morik yakınlarındaki TSK’nın 9 numaralı gözlem kulesini havan ve top mermileriyle vurdu. Dört gün önceki ilk saldırının ardından Türkiye yeni bir saldırı söz konusu olması durumunda sert bir şekilde karşılık verileceğini açıklamış olmasına rağmen, 4 gün sonra yeni bir saldırının gelmesi, ister istemez akla, “Esad nereden güç alıyor, kimler öne sürüyor” sorusunu getiriyor. Kaldı ki, TSK’nın güvenlik noktaları Astana anlaşmasının gereği olarak oluşturulmuş olduğuna göre bu saldırılar Astana anlaşmasının tarafı olan ülkeleri de hedef alıyor demektir. Yani Esad güçlerinin TSK’nın gözlem noktalarına saldırısı sadece Türkiye’ye yönelik olmayıp başta Rusya olmak üzere anlaşmaya imza atan taraflara da yönelik demektir. Hâlbuki Suriye’de çatışmaların başlamasından bu yana Rusya ve İran Esad rejiminin yanında yer almış olduklarına göre dışarıdan bakıldığında bu saldırıların anlaşılması zorlaşıyor. Çünkü bugüne kadar kendini ayakta tutan ülkelere karşı Esad’ın saldırı gerçekleştirmesi akıllıca bir davranış olmasa gerek. Böyle olunca da ister istemez bir yandan Türkiye ile birlikte hareket eder görünen bazı ülkelerin el altından Esad rejiminin Türkiye’ye karşı harekete geçmesine destek mi veriyorlar? sorusu akla geliyor.

Çünkü eğer ortada bir anlaşma varsa ve bu anlaşma Suriye rejim güçleri tarafından dikkate alınmıyorsa bu saldırılar karşısında Rusya ve İran’ın ciddi bir tepki vermeleri gerekmez mi? Böyle ciddi bir tepki söz konusu olmadığına göre özellikle Rusya’nın ikili oynadığı akla geliyor. Kim bilir belki Rusya, Esad vasıtasıyla Türkiye’yi sıkıştırmak istiyor olabilir. Yani, bir yandan ABD, Türkiye’yi kendi yanında olması, S-400 füze savunma sistemlerini Rusya’dan almaması için bir takım yaptırımları uygulamaya koyarken buna karşılık Rusya’da farklı bir tutum sergiliyor olabilir. Çünkü Astana anlaşması gereği Rusya, Türkiye ve İran Suriye’de gözlem noktaları oluşturdular. Bu oluşturulan gözlem noktalarından Rusya ve İran’a ait olanlara yönelik bir saldırı söz konusu değilken sadece TSK gözlem noktalarına saldırı söz konusu olmasını sadece Esad’ın sınırı aşması olarak nitelendirmek eksik bir değerlendirme olmaz mı?

Suriye’nin belli bölgelerinde İdlib ağırlıklı olmak üzere Rusya, Türkiye ve İran’ın gözlem noktaları oluşturmasının sebebi rejim güçlerinin ve terör örgütlerinin sivillere yönelik saldırılarını önlemek, böylece ülkemize yönelik yeni bir göç dalgasını engellemek için oluşturulduğu düşünüldüğünde son saldırılar karşısında Türkiye’nin sesiz kalması düşünülemez. Zaten 10 numaralı gözlem noktasına ilk saldırının arkasından Türkiye çok net ve sert açıklamalarda bulundu, tekrarı halinde karşılık verileceği belirtildiğine göre ikinci saldırı belki de ülkemize yönelik yeni bir göç dalgası tetiklenmek isteniyor.

Bu noktada ABD’nin de Suriye’de terör örgütleri ile birlikte hareket ettiği, söz konusu terör örgütlerinin hedefinde genellikle Esad rejiminin olmadığı, sadece hâkimiyet alanlarını genişletmek ve ABD’nin elini güçlendirmek için hareket ettiklerini unutmamak gerekiyor. Sonuç olarak diyebiliriz ki, Suriye’de ABD ve Rusya birbirlerine zarar verecek bir harekette bulunmadılar, bulunmuyorlar. Onlar için Esad’ın iş başında kalmasının bir sakıncası yok. Eğer, ABD ve Rusya için Esad tehlikeli olarak değerlendirilmiş olsaydı şimdiye kadar Esad ülkeyi çoktan terk etmek zorunda kalırdı. Bu bakımdan Suriye’de ABD ve Rusya Esad’sız çözümden yana değiller. Esad’lı çözüm ise Türkiye’nin aleyhine bir durum. Buna rağmen  Esad rejimi Türkiye’nin askeri gözlem noktalarına saldırı cesaretini kendinde buluyorsa bu işin arkasında Türkiye’ye karşı dost gibi görünen ABD ve Rusya’nın desteğinin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü sessiz kalmakta destektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

İyi̇ Parti̇li̇ Serkan - esat kendi vatanını emperyalistlere siyonistlere ve akp nin bop projesine karşı savunan meşru bir devlet başkanıdır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Haziran 15:13
04

Çetin - Akp orta doğudaki ülkelerin içişlerine burnunu sokarken bunları düşündümü acaba ABD nin gazıyla ipe sapa gelmez şeyler yaptık bunlar ne diplomasi biliyor nede liyakad önüne geleni yurt dışına elçi atıyor dış ülkelere karşı kullandıkları dil diplomasi dilinden çok sokak dili dünyada ülkeler ekonomik güçleriyle konuşuyor hiç bir alt yapısı olmayan akp nin geldiği son nokta geçmiş olsun

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 18 Haziran 12:12
03

Ahmet Duman - 'ESAT YAPTI.' DİYEN KİM YA DA HANGİ AJANS VE NE KADAR DOĞRU? BU DÜNYA NE KADAR ÇOK PROVAKASYON GÖRDÜ, BİLMİYOR MUSUNUZ? DOST VE MÜTTEFİK(!)'İMİZ'İN BU HUSUSTA NE KADAR MAHİR OLDUĞUNU DA HERKES BİLİR.

LÜTFEN BU HUSUSA DİKKAT EDELİM.

SELAMLAR.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Haziran 10:40
02

Bahatttin - Çünkü sessiz kalmakta destektir dediğiniz gibi iran da sessiz kalıyor duruma. keza havan topçuları içinde iran milisleri de olamaz mı gibi. türkiye suriyede istenmiyor.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Haziran 09:25
01

Erdem - esad cesareti türkiye nin erdoğan ve akp nin hataları yüzünden şamar oğlanına dönmesinden alıyor.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 18 Haziran 08:58

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?