Reklamı Kapat

Müslüman Gençler İçin Nefis Terbiyesi, İrade Eğitimi ve Zaman Kontrolü-1

Eğer insanlar sana itaat etsin istiyorsan önce nefsini itaat altına al. Unutma! Nefsini itaat ettiremeyenlere ne ordular, ne teşkilatlar, ne cemaatler ne de ailesi ve çocukları hakkıyla itaat eder. Bil ki, kim nefsini Allah’a itaat ettirirse Allah da herkesi ona itaat ettirir. Eğer insanlar emrini, sözünü, vaazını, konferansını, talimatını dinlesin istiyorsan önce nefsine söz geçir. Unutma! Kendi nefsine söz geçiremeyenlerin sözü kimseye tesir etmez.

Eğer toplumu ıslah etmek istiyorsan önce nefsini ıslah et. Unutma! Kendi elini, dilini, gözünü, midesini, kalbini, zihnini, uykusunu, yemesini yani kendi nefsini ıslah edemeyenler toplumu da ıslah edemezler. Eğer muhalif olmak istiyorsan önce nefsine karşı muhalif ol. Nefsine muhalefet edemeyenin başkalarına muhalefeti de nefsi mutlu etmekten başka bir işe yaramaz. Unutma! Rabbimiz buyuruyor ki, “Kim Allah’ın huzurunda duracağı günden korkar ve nefsinin kötü arzularına karşı muhalefet eder, onu men ederse onun varacağı yer cennettir.” (Naziat, 40-41)

Eğer mücahid olmak istiyorsan önce nefsine karşı cihad et. Unutma Efendimiz (s.a.s) buyuruyor ki, “Mü’min, Müslümanların can ve mal hususunda kendisinden emin olduğu kimsedir, Muhacir, günahlardan hicret eden kimsedir, Mücahid ise Allah’a itaat ve günahlardan uzak durma konusunda nefsine karşı cihad eden kimsedir.” (Tirmizi)

Eğer Siyonizm’e karşı başkaldırmak istiyorsan önce kendi nefsine karşı başkaldır. Unutma! Siyonizm’in en büyük işbirlikçisi senin içindeki nefistir. Çünkü Siyonizm, senin kesintisiz uyumanı ister, sabah namazını kaçırmanı ister, kös kös oturmanı ister, saatlerce internete girip, sosyal medyada vakit tüketmeni ister, dizi müptelası olmanı ister, vaktini boş tartışma ve muhabbetle harcamanı ister, eline bir kitap bile almamanı ister, ilmi çalışmalardan, sohbetlerden, derslerden uzak durmanı ister ki, ne çalışmaya, düşünmeye ve üretmeye ne de Siyonizm’le cihad edecek birikime ve kaliteye ulaşmaya vaktin kalsın. Nefis de tüm bunları ister. O halde önce nefsine karşı başkaldır.

Nefisle cihatta seni başarıya ulaştıracak öneriler: Birincisi: Sakın unutma! Nefsi ve iradeyi terbiye etmenin en etkili yöntemi iyi kılınmış bir namazdır. Namazına çekidüzen verebilirsen nefisle cihatta büyük bir başarı kazanmış olursun. Çünkü namaz, nefisle cihadın tüm merhalelerini barındıran, onunla tüm cephelerde savaşan, onu terbiye eden bir ibadettir. Namaz, nefse karşı en büyük cihattır.

Unutma Efendimiz (s.a.s) buyuruyor ki, “Allah’ın günahları ne ile sildiğini ve dereceleri ne ile yükselttiğini size haber vereyim mi?” Sahabîler: “Evet Ya Rasûlallah!” dediler. Buyurdu ki: “Her türlü zorluklara rağmen güzel bir şekilde abdest almak,  mescitlere namaz kılmak için giderken atılan adımları çoğaltmak, bir namazdan sonra diğer namazı kılmak için büyük bir arzuyla beklemek. İşte tüm bunlar, sizin ibâdetler konusunda en büyük cihadınızdır.” (Müslim)

Günde beş kez kılınan namaz, hem zamana hem iradeye hem zihne hem kalbe hem de azalara söz geçirme, onları kontrol altına alma ve terbiye etme eğitimidir.

Sabah namazına kalkma alışkanlığı kazanırsan uykunu kontrol edebilirsin. Cemaatle namaza gitme alışkanlığı kazanırsan zamanını kontrol edip planlayabilirsin. Namazda tadili erkâna riayet edersen, azalarına söz geçirme alışkanlığı kazanabilirsin. Namazını huşu ile kılabilirsen zihnini ve kalbini kontrol etme alışkanlığı kazanabilirsin. Bil ki, namaz, istisnasız her gün beş kez yapılan en istikrarlı nefis terbiyesi, irade eğitimi ve zaman kontrolü yöntemidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülaziz Kıranşal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

AAY - Abdülaziz Hocam bu değerli yazınız için çok teşekkür ederim, Allah razı olsun.. Devamını bekliyoruz..

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 16 Haziran 06:10

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?