Reklamı Kapat

S-400’lerin Akıbeti

Gün olmuyor ki, ulusal basında, S-400’lerle ilgili bir haber çıkmasın.

Konu medya olunca, mesele habere dönüşüyor. Yoksa, aslında kriz demek daha doğru olur diye düşünmekteyiz. Şunu peşinen ifade edelim ki; iş çok karışık. Ancak, bize göre S-400’lerden vazgeçilmeyecek.

Konu, çokça gündeme getirildiği için, biz de dâhil olmak isteriz: 2002 yılında Tuncer Kılıç Paşa, Türkiye’nin geleceğinin; içerisinde, Rusya’nın da İran’ın da olduğu bir birlikte olduğunu açıklamıştı.

  • Kimdir Tuncer Kılıç Paşa?
  • 28 Şubat sürecinin MGK Genel Sekreteri.

Bu konuya 1 dersek, 2. önemli konu ise; askerin, yani, Türkiye’de hâlâ etkili olan ve adına “zinde güçler” denilen kesimin, mevcut yön değişikliğini onayladığı ve hatta içinde olduğu düşünülebilir.

Ayrıca, ABD’ye hak etmediği kadar taviz verilmiş olmuyor mu?

Unutmamak gerekir ki; ABD yöneticileri, terbiye edilmemiş aygır misali, taviz üstüne taviz beklerler. Ve verilen hiçbir taviz de bunları kesmez. Papaz Brunson verildi ne oldu? ABD Türkiye’ye dost mu oldu? S-400’ler için erteleme dâhil, verilecek herhangi bir taviz, başka bir talebi gündeme getirebilir.

Mesela: “Akdeniz’den çıkın” diye bir taleple karşılaşılabilir. Ayrıca, bilmek gerekir ki: S-400’ler bir savunma aracıdır, taarruz değil. ABD, S-400’lerden vazgeçin, derken, acaba Türkiye’ye ne söylediğinin farkında mı?

NATO bir üye devletini koruyamıyorsa, o devlette elbette ki başının çaresine bakacaktır. Yalnız, bütün bu yaşananlar, Türkiye’nin Asya bloğuna dâhil olması gerekir, düşüncesini serdettiğimiz ve onay verdiğimiz anlamına gelmez.

Bizim dâhil olduğumuz düşünce sistematiği, küresel sistemin inşa ettiği yapılar arasında cevelan etmeyi reddeder.

Özellikle, AB üyesi 21 ülkede yapılan AP seçimleri, beklendiği gibi, merkezin çöktüğü ve aşırı sağın yükseldiğini göstermiştir. Hele hele; Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya gibi hem AB’nin tabir yerindeyse, bel kemiği konumunda olan ülkelerde hem de dünya ülkeleri nezdinde belli konumu olan ve saygın olduğu düşünülen devletlerde durumun farksız oluşu; insanlarda olumsuz kanaatin gelişmesine sebebiyet vermiştir.

Özellikle Batı toplumu; bir yanda Ermenileri korurken bir yanda da “antisemitizm” adı altında Yahudilere sahip çıktığını dünyaya göstermiştir. Artık, Batı ve Batı’da üretildiği düşünülen değerlerin bir inandırıcılığı kalmamıştır.

S-400’ler konusu da Batılıların içine düştükleri garabeti göstermektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadrettin Karaduman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?