Dinsel Bozukluk  

Kaldırımda ağaçların gölgesine oturmuşlar içiyorlar. Ramazan mı gelmiş, oruç mu var, oruçlular mı geçiyor umurlarında değil. İçenlerden biri diğerine, “Allah razı olsun kardeşim” diyor. Anlaşılan karşısındaki onun bir işini görmüş ondan dolayı öyle söylüyor. Gülmemek elde değil. Adamlar hem içiyor hem de “Allah razı olsun” diyor. Bu olay kâfir memleketinde olmuyor, İstanbul’da oluyor. Bizim ülkemizde yani. Türkiye’de oluyor. Konuşanlar Türkçe konuşuyor. Hatta konuşmanın içeriği de basbayağı dini mahiyette. Konuşanların kolunda molunda orasında burasında dövme filan da yok! Hani şeytan çarpmış da insan görünümünden hayvan görünümüne dönmüş tiplerden de değil. Bildiğiniz sözüm ona Türk vatandaşı! Bu olayı neden anlattım?

Ülkemizde her şeyin aşındırılması gibi oruç da gitgide sosyal hayatta aşındırılıyor. Eskiden oruç tatmayıp açıkta açıkça yiyenlerin yabancı olduğunu yani kâfir memleketlerinin birinden gelmiş kâfirlerden olduğunu düşünürdük çoğunlukla. Ki çoğu da öyleydi. Dini -varsa tabi- başka, milliyeti başka, dili dişi başka olarak görülürdü. Örneğin açıkta oruç yiyorsa ilk akla gelenlerden biri Yahudi çocuğu olduğuydu. Ya da İngiliz bilmem nesi! Ya da Yunan mısın ulan da herkesin görebileceği yerde yani kamusal alanda oruç yiyorsun denir veya böyle düşünülürdü. Bu düşüncede doğruluk payı çok yüksekti. Gerçekten de ‘yabancılar’ açıkta yer içerdi. Bu durumun ‘yabancı’ olması hasebiyle bir iler tutar yanı vardı. Gelgelelim bu yıl açıkta açıkça oruç yiyenler yabancılar değil. Ya kimler?

İşte asıl meselemiz bu! Sorsanız Müslümanlığı kimseye düşürmeyecek olan Türk vatandaşları açıkta açıkça oruç yiyor. Bazı başörtülü kadınlar herkesin görebileceği yerlerde açıkça sigara içiyor. Evet, kadınlar belli günlerde oruç tutmazlar bu tamam. Ama yeme içme açıkta açıkça yapılır diye bir kaide yok. Üstelik hem başörtülü hem sigara içiyor hem de ramazanda! Herkesin görebileceği kamusal alanda sigara içiyor bazı başörtülüler. Bu gerçekten çok acı bir durum! Bir başka olay; Müslüman çocuğu olduğu her halinden belliyken elinde pet şişeyle dolaşıyor bazı gençler. Açıkta açık açık içerek. Desek ki Yahudi çocuğu musun? Hemen karşı çıkarlar açıkta açıkça oruç yiyen gençler. Belki de karşı çıkmazlar ben iyi niyetle böyle düşünüyorumdur!

Sevgili Türk vatandaşları burada oruç tuttunuz tutmadınız mevzusu yapılmıyor! Bir insanın ramazanda oruç tutması ilk önce kendisi içindir. İlk önce Allah ile kul arasında bir meseledir. Sonra toplumu ilgilendirir. Her ibadet hem bireysel hem de toplumsaldır. İbadet yapanın ibadeti evet kendinedir ama etkisi toplumadır. Yani oruç tutmayanlar umurumuzda değil buradan bakacak olursak! Oruç tutup tutmamak herkesin kendi bileceği bir iş! Mesele olan orucu açıkta açıkça yiyen sözde Müslümanlardır. Yoksa oruç tutup tutmamaları değil. Oruç tutmayanlar birilerine hava atmak için oruç tutmuyor olabiliyor. Bak ben var ya ben hiç oruç tutmam! Sen beni ne sanıyorsun arkadaş ben oruç bile tutmayan bir adamım! Hani yaygın pespaye bir anlayış var; ne kadar gâvur olursam o kadar benden korkarlar diye! Oysa senden niye korksunlar birader sen yılda bir ay olan bir ibadeti bile yapmaktan acizken oruç tutanlar senden niye korksunlar! Oruç tutanlar korkusuz insanlardır. Allah’tan başka kimseden korkmazlar! Allah’tan başka hiçbir kimseye hiçbir şeye kul olmazlar! Allah’a kul olmuş insan içkiye veya başka bir şeye kul olmuş insancıklardan mı korkacak! Oruç tutan Müslümanlar oruç tutmayıp açıkta açıkça yiyen sözde Müslümanlara tepeden bakmalıdır. Oruçluyum diye utanıp sıkılmamalıdır. Çünkü bu oluyor. Tutanlar tutmayanlara karşı utanıyor. Tutmayanlar utansın! Açıkta açıkça oruç yiyenler utansın!

Türkiye’de her geçen gün maalesef dinsel bozukluklar artıyor!

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cafer Keklikçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?