Reklamı Kapat

ABD-İran Savaşı mı?

Burada, asıl merak edilen şu: Bir ABD-İran savaşı çıkar mı?

Böyle bir soruya cevaben şu söylenebilir:

Bizce hayır!

Görünen o ki; ABD, İran’ı bahane ederek Ortadoğu’ya yerleşmek istiyor.

Ama unutmamak gerekir ki; bu terbiye edilmemiş aygırın asıl hedefi Türkiye’dir. Türkiye’yi yönetenler ise, bir yanda -S-400’ler başta olmak üzere- Asya’da oluşan eksene oturmaya çalışırken, öbür yanda Batı ile yeniden anlaşabilme çelişkisini yaşamaktalar.

Tabanda bulunanlar ise, olup bitenden habersiz bir şekilde, bütün agresifliklerini kuşanmış olarak, güvenle yola devam etmekteler.

Konuyla alakalı, sadece bir örnekle iktifa ederek, asıl konumuza devam edelim isterseniz:

S-400’lerin Türkiye’ye tesliminin ertelenmesi meselesi... Unutmamak gerekir ki; “küfür tek millettir”. Ayrıca, aralarında bu tür ayrılıkların bulunduğu ülkeler, tarihin çeşitli dönemlerinde bir araya gelebilme örneğini ortaya koymuşlardır.

Gün, aynı zamanda D-8’lerin de şerefli bir üyesi olan İran’la omuz omuza verme günüdür. Gün, birlikte yürüme günüdür. Bugün İran’a yapılanların, yarın Türkiye’ye yapılmayacağının bir garantisi var mı?

O halde önümüzde iki seçenek var:

Ya, Müslüman İran halkıyla dayanışma içerisinde olacağız; ya da, bir kenarda oturarak sıranın bize gelmesini bekleyeceğiz. Elbette bize düşen, ilk seçeneğin gereğini yapmaktır. Bu, aynı zamanda insan olmanın, akıllıca hareket etmenin de bir gereğidir.

ABD’nin İran’a doğrudan bir saldırıda bulunacağı kanaatinde olmadığımızı burada, tekraren belirtmekte yarar var. Çünkü İran, şaka bir devlet değildir. İran, yüzyılların diplomatik tecrübesiyle birlikte, savaş deneyimi de olan ciddi bir devlettir. Ayrıca, bu milleti en iyi ABD tanır, diye düşünmekteyiz. 

Şu an; ABD-Ortadoğu ekseninde yaşananların işareti yıllar öncesinden verilmişti. İki önemli örnek, hadiseyi vuzuha kavuşturur, diye düşünmekteyiz.

1-Gondalisse Riche 2003 yılında, “Ortadoğu’nun Dönüştürülmesi” başlığı ile Wasington Post gazetesinde yayınlanan bir yazı kaleme almıştı.

2-2013 yılında da bu defa; Robinwright’in analizli bir makalesi New York Times gazetesinde yayınlandı. Bu yazılarda, şu an Ortadoğu’da yaşananlar belirtilmekte idi.

ABD, hedefine adım adım gitmekte. Ancak, olacağı gözüken savaş, fiili bir savaş olmaktan ziyade ekonomik bir savaşa benzemektedir. ABD’nin hedefi ise, İran’ın kentlerini tarumar etmek değildir. Eğer becerebilirse rejimi yıkmak isteyebilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadrettin Karaduman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ahmet - Abd-ingiltere zaten hep ortadoğuda. Abd-ingilterenin amacı salt rejim değişikliği değil, iranın parçalanmasıdır. Türkiye hiçbir zaman s400 almayacak, abd-ingilterenin izniyle ve danışıklı dövüşüyle alacakmış gibi yapıyor, Rusyayı Suriye konusunda bazı konularda ikna etmek için...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 09:52

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?