Kudüs’ten farklı notlar (3)

Mirasımız Derneği’nin, “Mescid-i Aksa’da İftar Sofraları” programında 4. günümüz…

Halis Mutlu ile “Kadim Kudüs” turundayız…

Her adımında tarih fışkıran bir coğrafya “Kadim Kudüs”.

Biz buraya 5 günlüğüne geldik ama herhalde 1 ayda ancak gezilebilir bu tarihi makamlar, yerler…

Şu ana kadar Kudüs’le alakalı olarak iki yazı kaleme aldım. Bu üçüncüsü.

Sizlerden gelen mesajlar ve telefonlar bu yazı/köşe dizisinin devamını arzu eder nitelikte.

Ben de elimden geldiği kadar, Kudüs’te ve çevresinde gördüklerimi, dinlediklerimi, hissettiklerimi aktarmaya devam edeceğim. Faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana.

***

Kadim Kudüs turunda, “Bu kilise Hristiyanlar açısından Vatikan’dan daha önemli!..” diye bir cümle duyunca daha bir kulak kesildim…

Peki, hangi kilise bu ve bu kilisedeki “merdivenin öyküsü” ne?

Roma hükümdarı I. Konstantin’in annesi Helena tarafından Kudüs’te Golgotha Tepesi’nde inşa edildi, Kabir Kilisesi ya da bir başka adıyla Kıyamet ve Kamame Kilisesi. Kilise, tüm Hıristiyan mezhepler açısından son derece önemli.

Tüm mezhepler, Kıyamet Kilisesi’nin temizliğini ve bakımını üstlenmek ister. Anlaşamazlar. Bu yüzden de kanlı çatışmalar meydana gelir.

Bu çatışmalardan biri de 1757 yılında, Sultan III. Mustafa’nın padişahlığı döneminde yaşanır.

Papazlar, birbirine girer. Ölümler olur.

Bunun üzerine Osmanlı Padişahı 3. Mustafa, Kudüs’e 1757 yılında bir ferman gönderir. Fermana göre, kilisenin temizlik ve bakımı Ortodoks, Katolik, Ermeni ve Süryaniler arasında eşit olarak paylaştırılır.

Ferman uzun süre yürürlükte kalır ama sonra tekrar bozulur. Hristiyan mezhepler arasında yeniden çatışma başlar. Onlarca kişi ölür.

Sultan Abdülmecid, bir “Kudüs Fermanı” çıkarır. Bu kez ferman daha ayrıntılıdır; hangi mezhebe mensup Hıristiyanların nereyi temizleyeceği tek tek belirtilir bu fermanda.

Ferman Kudüs’e ulaşır ulaşmaz kilisenin önündeki meydanda okunur.

O esnada bir Ermeni papaz, kilisenin ön cephesindeki pencerelerden birini temizlemekle meşguldür. Pencereye bir merdiven dayamış, silmeye başlamıştır. Bu papaz hemen engellenir. Zira, yeni fermanda camların temizlenmesi işi başka bir mezhebe verilmiştir!

Papaz derhal aşağı iner. Duvara dayalı ahşap merdiven de öyle kalakalır!

Yaklaşık 2 asırdır, 1861’den bu yana o ahşap merdiven Kıyamet Kilisesi’nin ikinci katında pencereye dayalı olarak öyle duruyor!

Merdivenin indirilmesi için, İstanbul’dan ikinci bir ferman bekleniyor. Fakat İstanbul’da o emri verecek kimse yok!

***

Bir önemli son not; dünyadaki bütün Hristiyanların ittifakla ortak ibadet noktası olarak gördükleri Kıyamet Kilisesi’nin anahtarı, bir Müslüman’da bulunuyor. O açıp o kapatıyor. Neden mi? Müslümanlar emin ve güvenilir olduğu için…

Kilisedeki merdivenin öyküsü kısaca böyle…

 

ARKASINDA SAKLANAN YAHUDİLERİ HABER VERMEYEN AĞAÇ!

yahudilerin en çok sevdiği ağaç olarak bilinen Gargad ağacı nedir?

Peygamber Efendimiz’in Hadis-i Şerif’te belirttiği, Yahudilerin en çok diktiği ağaç olarak bilinen Gargad ağacının özellikleri ne?

EbûHüreyreradıyallahuanh’ten rivayet edildiğine göre Resûlullahsallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu: “Müslümanlarla Yahudiler çarpışmadıkça kıyamet kopmayacaktır. Yahudi taşın, ağacın arkasına saklanacak, bunun üzerine o taş, o ağaç Yahudi’yi kovalayan kimseye, ‘Ey Müslüman! Arkamda bir Yahudi var, gel onu öldür!’ diyecek. Yalnız Garkad ağacı bir şey söylemeyecek; çünkü o Yahudilerin ağaçlarındandır.” (Buhârî, Cihâd 94, Menâkıb 25; Müslim, Fiten 82)

Gargad, Yahudilerin milli ağacı…

Nedeni, bu ağacın onları koruyacağı inancıdır.

Bu inanç, Hz. İsa (as) ve askerlerinin, nereye saklanırlarsa saklasınlar bütün Yahudileri bulup öldüreceği; ancak bu ağacın dile gelmeyerek onları koruyacağı düşüncesinin bir sonucu.

***

Biraz da bu ağacın özelliklerinden söz etmek istiyorum; Garkad ağacı, Filistin’de çokça yetişen dikenli bir ağaç türü, bir cins çalılık. Arabistan’ın başka bölgelerinde de yetişmekte. Medine’deki Bakî Mezarlığı (Cennetü’l-Bakî) vaktiyle Garkad denilen bu çalılıkla kaplı idi.

***

Son bir cümle; şimdilerde Yahudiler bulundukları yerlere çok miktarda bu ağaçtan dikmekle meşguller…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Abdurrahman Serdar -

(Dünden...) İslam ülkeleri MESCİD-İ AKSA'yı ZİYARET için halkını desteklemeli, cesaretlendirmeli. icabında, özel olarak, MÜŞTEREK Mescid-i Aksa BİRLİĞİ teşkil olunmalıdır

Tamam da , İslam İşbirliği Teşkilatı, Arab Birliği, İslam Bankası ne güne duruyor,

diyeceksiniz ...

Umre'ler için SUUDİ Arabistan'a yatırılan paralar Nafile. Artık, bir ucu

ABD ve İsrail'e gidiyor, bu paraların. Dahası Umre, sanki FARZ konumuna getiriliyor.

Umre pahalandırılmalı, azaltılmalı.

Bunun yanında, Umre için LÜX BATILI (ve batıl) OTELLERE verilen paralar yerine ve gıda israfı önlenerek daha MAKUL ve ucuz OTELLER tercih ettirilerek, artan (FARK) paralar ile ÜMRE Din TURİZMİnin taliplerine birkaç GÜNÜ KUDÜS'te GEÇİRME TEŞVİK ve ZORUNLULUĞU getirilmeli. Bilhassa, ZENGİN 10-15 İSLAM ÜLKESİ mensublarına.

Başta, Rahmetli N.Ebakan'ın D-8 Ülkeleri vatandaşlarına.

İ.İ.T.nın ŞU ANDAKİ Başkanı olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN

ve her sosyal harekette BAŞ ROLÜ oynıyan EMİNE ERDOĞAN bu işin öncülüğünü ve PLANLAMASINI yapmalıdır. Bu suretle, T.C. Devletinin FİLİSTİN YÜKÜ de kısmen azaltılmış olur ve DÜNYA MÜSLÜMANLARININ da fiilen FİLİSTİN ve Mescid-i Aksa Hakkında YAKİİN (yerinde) Bilgi sahibi olmaları ve GERÇEKLERİ bizzat görmeleri sağlanmalıdır.

Bu suretle, Filistin'in hem Ticari, hem sosyal hayatı canlandırılmış olur, hem de

bir KUTSAL İSLAM TOPRAĞI olduğu - mekik dokunarak - ORTAYA konmuş olur. Bu maksatla, tez elden İ.İ.T. Hariciye Temsilcileri fazla vakit geçirilmeden toplanmalıdır.

Futbol sihirbazı KATOLİK RONALDO gibi, Hristiyanlar nezdinde de Vatikan

kadar KIYMETLİ KIYAMET Kilisesi vesilesi ile müşterek Turist, para akışı sağlanabi

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:54
03

Yemliha - Allah razı olsun Adnan Hocam, izlenimlerinizden faydalanıyoruz. Rabbim bizlerede o mübarek yerlere gitmeyi nasip eeylesin...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:21
02

Hayati Otyakmaz - Değerli kardeşim Adnan Öksüz beyefendi!

Bu güzel yazı dizisini kaleme alarak bizleri mesrûr eylediniz. Allah (c.c.) sizden razı olsun. Kaleminize ve yüreğinize sağlık.

Kudüs-ü Şerîf ve Mescid-i Aksâ'mızı koruyan kardeşlerimizden Allah Teâlâ razı olsun. Onlara ne kadar teşekkür ve dua etsek yine de azdır. Sağ olsunlar, var olsunlar.

Cümlesinin ve sizin Ramazan-ı Şerîflerinizi tebrik eder; selâm, sevgi en derin kalbî muhabbetlerimizi sunarız.

Allah'a emanet olunuz.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 04:24
01

Ts-61 - Allahü teala sizden ebeden razı olsun, değerli Adnan hocam.! Kudüs ile ilgili izlenimlerinizi severek takip ettik. Rabbimiz, teala tekrarını nasip eylesin.! Amiin.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 04:02

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?