Reklamı Kapat

İlahiyat dekanları, hocaları ve öğrencilerine

 1975 yılında, Konya Yüksek İslam Enstitüsü birinci sınıfında okurken, daha okula alışamadığımız ilk günlerde,  yapılan dernek başkanlığı seçiminde başkan olunca, hemen o hafta Cuma namazı için Konya’nın ilçelerine irşat kafilesi göndermeye başladık.

Kıraati ve sesi güzel bir arkadaş, bilgisi ve hitabeti güzel iki arkadaşla üç arkadaşımızı bir ilçeye olmak üzere 16 ilçeye göndermeye başladık.

Gittikleri ilçenin merkez camiinde ezanı ve Kur’an okumayı biri, bir diğeri namaz öncesi vaazı, bir diğer arkadaş da hutbeyi icra edip dönerlerdi.

O günlerde Konya’nın 16 ilçesi vardı ve 16x3=48 arkadaş değişimle her Cuma irşada gidiyor ve bu hizmet Haziran sonuna kadar devam ediyordu.

Şu anda ilahiyat fakültelerinin sayısı yüzün üzerinde galiba yüz beşmiş.

Yüz ilahiyat fakültesi öğrencilerinden 922 ilçemize ve il içindeki mahallelerin merkez camilerine, her Cuma günü irşat için beş bin tane öğrencinin bildiği kadarıyla cemaate katkısı olur ve o cami cemaatine taze bir ses ve nefes verildiğini düşünsenize.

Yapacağınız hiçbir hizmet için kanun, yönetmelik, genelge gibi şeyleri araştırmayın. Kaçak güreşenlerin yeridir, minder dışı.

Yapacağınız hizmet, dinimize, örfümüze, geleneğimize aykırı olmaması ve halkın çıkarına, Hakk’ın rızasına uygun olması yeterli izin ve emir demektir.

İmkânlara gelince, onu hiç düşünmeyin. Hele bir karar verin.

Karar vermek imkânla olan bir şey değil.

Karar verin ve yola koyulun.

Otobüslerle gidip gelmeyi göze alın gerisi gelir.

Emekli bir hocanın yaptığını daha önce bu sütundan yazmıştım: “Her gün sabahleyin cebime kuru üzüm ve kavrulmuş nohut alırım. Tren istasyonuna gider kara trenden üç saat gidilecek yere bilet alırım. Çok ucuz.

Tren hareket edince kondüktörden başlayarak son kompartımana kadar her bölüme uğrar iman ve İslam’ın şartlarını, gusül abdestini gerektirecek halleri anlatır üç saat sonra iner istasyon çeşmesinden suyumu içer, tekrar geriye bilet alır üç saat yine aynı hizmeti devam ettiririm.

Yolcuların birçoğu beni trenden tanıdığından yanlarına her varışımda yer açmaları ve konuşmayı dinleme durumuna geçmeleri ve sevinçle dinlemeleri oluyordu” diyor.

Tren biletinin masrafı kahvede içeceği çay masrafını bulmadığını da söylemişti.

Bir cami imamımızın camisinde yaptığı güzel hizmetleri yine burada anlatmıştım.

Ondan önceki imam, namaz kıldırmak, camiyi açmak ve kapamakla emekli olunca yeni gelen imam, aynı cami, aynı cemaat, aynı dernekle şu anda cami eğitimindeki öğrenci sayısı en az seksen ilahiyat fakültesi öğrencisinden fazladır.

İlçelere götürülecek irşat, fakültede dernek varsa dernek aracılığıyla yapılabilir.

Yoksa gayretli bir hocanın denetiminde yapılabilir.

YÖK’ten bu konuda görüş almaya gerek yok. Siz, görevinizi yapıyorsunuz.

İsterseniz bu irşat görevini yapmaya karar verdikten sonra kanun, yönetmelik ve genelgeleri tekrar okuyun. Size hız verecek yorumlarla karşılaşırsınız ama benim tavsiyem okumamanızdır.

Hatta bazen birer birer, ayrı ayrı ilçelere gönderirken, “Filan ilçeye tek başına gideceksin, müftüyü ikna edeceksin ve irşadını yapıp gelecek ve rapor vereceksin” diyerek ilçelere gönderilmeli ve başarının yollarını yoklaması öğretilmeli.

Konya deneyimimde gördüm ki, o günlerde irşat faaliyetine katılanlar, okul bittikten sonra gittikleri her yerde başarılı oldular.

Kafesteki papağan gibi, bilgi ezberciliğiyle yetişenlerin kanatları çalışmadığından ancak yanına gelenlere ezberlediğini söyler.

Sera çiçeği gibi, görüntüsü güzel olsa da kokusu olmaz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Yusuf Taha - O dönemler artık geride kaldı.bambaşka bir süreçten geçiyoruzbizim toplumumuzda idarecilerin siyasetin etkisi büyük.islam adına çıktığını iddia eden siyasetçilerin yapmïş olduğu bir yanlış,suistimali bir milyon hoca,öğretmen,müftü,vaiz silemez,tesirini yok edemez.islamcılara karşı eskiden olduğu gibi toplumda güven kalmadı.dehşet verici fitne ve inkılapların arefesindeyiz.bugüne kadar yaşananlar bi hiç mesabesinde.hem yatlar,katlar,saraylar,yağma,talanlar olsun hemde islama hizmet edeyim yok böyle bir dünya.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 14:45
01

Abdurrahman Serdar - Hocam Allah razi olsun. harika bir hizmet yapmışsınız. "Müslümanım" diyenlerden

ibret alan olur mu, bilmem ?

12 Eylul'de, şöhretli Albayımız vardı, Ali ... Tuzla Askeriyesi'nde Cuma günleri Cami'de vaaz ederdi. İlk terfi edecek Albay olarak beklenirken, ilk emekli edilen olmuştu. Kusuru " ER " in arkasında namaz kılmak! Kenan Evren de öyle diyordu. Peki, "Er" kişinin arkasında kılmanız hacalet ise, "Paşa" ol, geç öne, sen kıldır. Batı Hristiyanlığı karşısındaki AŞAĞILIK duygusu buna izin vermiyor.. 12 Elul İhtilalinin kudretli genel Sekretiri Hasan SAĞLAM Paşa da, bir sakallı'yı, Eski Planlama Müsteşarı M. Domacı'yı makam'da kabul etti, diye Terfi yerine, ilk emekli edilenlerden olmuştu.

Kusura bakmasınlar, koca koca İlahiyat Prof.ları ve D.İ.B. müftülerinin - hiç olmazsa - Cuma günleri Camilerin vaaz kürsülerini doldurup, vaaz etmeleri beklenir. Nedendir

bilinmez, bu tip vazife icra eden BÜYÜKLERE engel AXHİRET inancı mı, helal-haram endişesindeki zaaf mı, aileden "din gayreti" eğitimi alamamış olmanın verdiği yoksunluk mu, yoksa, bir takım kasıntı ve kaprisler mi, bilinmez ?

Müsteşrik yazılımını değiştirip, yeni program yüklemenin zamanı geldi-geçiyor.

Tavsiyeniz de önemli ; Rahmetli Hasan celal ile konuşulması gereken yerde, söz vermedikleri zaman, kendi kendimize söz verip, gereken yerde, gereken müdahaleyi yapardık

Evet, müdahale zemenı...

Pek önemli hizmetinizi, hiç olmazsa, yeni nesil gençlere ve derneklerine hatırlattığınız için size ayrıca teşekkür ederiz, hocam.

Camilerin de çoğu VAKIF Malı hükmündedir.

Şair, " Mensubin-i Evkaftan, giren olursa CENNET'e,

Varıp haber vereyim Artin ile Karamet'e,

diye söyle(n)miş.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 11:40

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?