Reklamı Kapat

Eğleme, eyle!

Bugüne kadar çözüm olarak sunulan her şeyin insanları eğlemesi, üzerinde durulması gereken ilk konu olmalıdır. Çünkü inancı yaralıyor, insanları sorumsuzlaştırıyor, gençleri oyalıyor. Yarınlara olan inancımızı tazelemek adına “sözle eğleme” yerini, “işle eyleme” aşamasına bırakmalıdır. Bunun için her eylem; fonksiyon geliştirmeli, yeni bir bakış açısı sunmalıdır. Eylemin gücü ise; bilgilendirme, yetki verme ve davranış biçimini değiştirme ile oluşmalıdır.

İnsanlara aklını kullanmayı önermekten, düşünmeye davet etmekten başka her eylem, eğlemeye dönüşmektedir. Bu yüzden dün anlamlı cümle kuranlar, bugün bir gündeme bile sahip değil! Sorunlarımıza bugün neşter vurmak yerine ertelediğimiz için, yarınlarımızı şekillendirmek zorlaşmaktadır. Bu yüzden itirazla başlayan yeni bir sürecin içindeyiz. Gençliğin başkaldırı merkezli, itiraz endeksli bir hayat içinde olmasını anlamalı ve olumlu bir etkileşime dönüştürmeliyiz. Her şeyden önemlisi; “itaat ve itiraz” dengesini sağlayacak yeni bir iletişim dili yakalamalıyız.

Yeni nesil iletişim, özgürlük ve rızık gibi konularda özgün çalışmalar yaparak gerçekleşebilir. Karakterden yoksun bilgiden, ahlaktan yoksun kariyerden, insani değerlerden yoksun bilimden bu iletişimi gerçekleştirmesi beklenemez. Çalışmadan kazanılan servetten, bilinçsiz ve ölçüsüz eğlenceden, fedakârlığı olmayan dindarlıktan da bir umut çıkmaz. Çünkü “kahramanlar kukla olunca, metin roman olmaktan çıkıyor”.

Yeni bir hikâye yazmak için gerçek gündemimiz, yarınları şekillendirecek “takva ve isar” kavramlarını yeniden anlamak ve anlamlandırmak olmalıdır. “Sorumluluk ve gönüllülük” kapılarını yeniden aşındırmak olmalıdır. Çünkü kavramlarımıza yeni vizyonlar oluşturmak, yeni nesle yapılacak en büyük yatırım olacaktır. Gençlerimiz, bu sayede kazandıkları şahsiyet ve erdemle hayatlarını şekillendirecek ve geleceğe yön verecek eylemlere odaklanacaktır. Bu hedefe yönelik eylemlerimiz yoksa geçer genç kervanı; hem eğler, hem eğer bizi! O halde; eğlemeyelim, eyleyelim!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?