Reklamı Kapat

Kudüs Yolunda…

Kudüs

Sizler bu satırları okuduğunuz sırada ben Kudüs’te olacağım…

Yaklaşık 35 gazeteci-STK temsilcisi ile birlikte… İzliyorsunuz; Mirasımız Derneği farkındalık meydana getirmek için uzun bir süredir Kudüs’te “Mescid-i Aksa’da İftar Sofraları” programları düzenliyor.

***

Kudüs’te, Mescid-i Aksa’da iftar sofralarına iştirak edeceğiz, inşallah.

Peki, Mirasımız Derneği’nin üzerinde hassasiyetle durduğu ‘iftar sofraları’ ne demek, önemi nedir?

“İftar sofralarının ehemmiyeti nedir?” sorunuzu duyar gibiyim;

Bu sofraların önemi şuradan kaynaklanıyor;

* Mescid-i Aksa avlusu, boş kaldığında fanatik Yahudi grupları tarafından baskınlara maruz kalmakta.

* Bu baskınlara karşı duran ve sürekli Mescid-i Aksa içerisinde ve kapılarında nöbet tutan bir avuç Müslüman kardeşimiz işgal güçleri tarafından şiddete maruz kalmakta.

* Uluslararası hukuka göre Mescid-i Aksa içerisinin yönetimi Ürdün Vakıflar Bakanlığı’na ait olmasına rağmen işgalci İsrail zor kullanarak sürekli mübarek mescidi taciz etmekte ve zaman zaman yaptığı baskınlarda zarar vermekte.

* Bunu önlemenin yollarından biri Mescid-i Aksa’ya sahip çıkıldığını göstermek ve burayı boş bırakmamak.

***

Peki, Mescid-i Aksa’da iftarın amacı ne?

1- Kudüs halkının ve özellikle yeni yetişen gençliğin Aksa’ya olan bağlılığını artırmak.

2- İftar projesi vesilesi ile bütün Müslümanların Mescid-i Aksa’da toplanıp mübarek Aksa’nın işgal altında olduğunu tefekkür ederek daha fazla ibadet, dua ve cihad ederek imanların kuvvetlenmesine vesile olmak

3- İftar çalışmaları vesilesi ile yüzlerce işsiz kişiye iş imkânı sağlamak.

4- İftar yemekleri ve kumanya paketleri için Müslüman esnaflardan alışveriş yapılarak onlara destek olunması.

5- Zor şartlar altında çalışma yapan Müslümanların kendi aralarındaki dayanışma ve yardımlaşmanın artırılması.

***

Bunlar son derece önemli hususlar.  Sırası gelmişken şunu da aktarayım; Mirasımız Derneği tüm bu faaliyetleri “bağış”lardan elde ettikleri ile sağlamakta.

ÜÇÜNCÜ YOLCULUK!

Kudüs denilince ilk akla gelen Mescid-i Aksa…

Kubbet-üs Sahra’nın en yüksek noktasına inşa edildiği Morya Tepesi üzerine kurulan Mescid-i Aksa ile ilgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) şu ifadeleri buyurmuştur: “Yolculuk ancak şu 3 mescitten birine olur: Benim şu mescidime (Mescid-i Nebevi), Mescid-i Haram’a ve Mescid-i Aksa’ya!”

Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Haram’a gitmek nasip oldu, elhamdülillah. Şimdi sıra üçüncüde, yani inşallah Mescid-i Aksa’da…

Bir hadis-i şerife göre Mescid-i Aksa, Mescid-i Harâm’dan sonra içinde insanların Allah’a ibadet etmeleri amacıyla yapılan en eski ikinci mâbeddir.

Peygamberimizin mi‘rac yolculuğuna çıkmadan önce Müslümanların kıblesi olan Mescid-i Aksâ’ya getirildiği İsrâ Sûresi’nin ilk âyetinde açıkça belirtilmektedir.

Mescid-i Aksa’dan izlenimler aktaracağım, inşallah…

El Halil, Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yakup, Hz. Yusuf kabirleri, Hz. Davud Kabri, Hz. Musa Makamı, Burak Duvarı, El Halil Kapısı, Hz. Ömer Mescidi, Sultan Abdülhamid Saat Kulesi…

Elbette başka izlenimlerim de olacak… Kısacası muhabiriniz işbaşında…

KUDÜS’TEYİM AMA KALBİM O YEMEKTE KALDI!

Kudüs yolunda olmasaydım bu akşam gazetemizin yazarları için her yıl geleneksel olarak verdiği iftar yemeğinde olacaktım.

Millî Gazete yazarları ile aynı havayı teneffüs etmek, aynı ortamı paylaşmak müthiş güzel bir duygu. Yeni haberler, yeni yorumlar, yeni analizler…

Millî Gazete yazarları ayrıca Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile sohbet etme imkânı da bulacaklar.

Kudüs’ten, yazarlarımız iftarına selam ve muhabbetlerimi iletiyorum.

İyi ki varsınız…

ADNAN DEMİRTÜRK’E RAHMETLE…

Tanıştığımızda Mülkiye (Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi) son sınıftaydı... Daima güleryüzlü, hoş sohbet, heyecanlı ve kıpır kıpırdı...

Adaşımdı... Sadece adaşım ve ağabeyim değil, üniversite yıllarımda aynı öğrenci evini paylaşma bahtiyarlığına erdiğim bir büyüğümdü, aynı zamanda...  Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’nu kazandığımda elimizden tutan, bizi iyiye-güzele-doğruya yönlendirenlerden biriydi…

***

Merhum Adnan Demirtürk’ten söz ediyorum... Daha 24 yaşında Refah Partisi (RP) Genel Merkez Seçim Karargâh Başkanlığı, 25 yaşında RP İlçe Başkanlığı - Vakfıkebir, 26 yaşında RP GM Seçim Karargâh Bşk. Yrd. - Ankara, 27 yaşında RP M. İlçe Seçim Karargâh Bşk. - Trabzon, 29 yaşında RP Belediye Başkan Adayı - Vakfıkebir, 30 yaşında RP Milletvekili Adayı - Trabzon, 31 yaşında MGV İlçe Başkanlığı - Vakfıkebir, 32 yaşında RP İl Seçim İşleri Başkanlığı -Trabzon. 32 yaşında MGV Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu.

***

Bugün rahmet-i Rahman’a kavuşmasının yıldönümü, Adnan Demirtürk’ün. (15 Mayıs) Sevgiyle, hürmetle, özlemle anıyorum Adnan ağabeyi… Mekânı cennet olsun…

BUNLARI BiLiYOR MUSUNUZ?

Akademisyen Prof. Dr. Kerem Alkin ve Dr. Metin Gürler tarafından hazırlanan raporda, Ülker Bisküvi’nin Türkiye ekonomisine katkısının 2018 yılında da hız kesmediğini, Ülker Bisküvi’nin 2013-2017 yılları arasında yaptığı 919 milyon TL sabit sermaye yatırımıyla Türkiye’nin milli gelirine 21,6 milyar TL katkı sağladığını, biliyor musunuz?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Okumayı Sev - Değerli yazarım.islamda yardımlaşma ve dayanışma önemli.türkiyede milyonlarca işsizimiz var.tüm maaş alanlardan yüzde 10 kesinti yapılsa asgari ücretten en az 600 bin kişi iş bulur. Buda tomlumda rzhatlama ümide vesile olur. Ozaman insanlar doğru düşünceye değer verir.Yardımlaşma ve dayanışma olduğu için.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 21:14
01

Abdullah Garİb - S.A Sayın Adnan ÖKSÜZ Beyefendiye; Öncelikle Kudüs hassasiyetiniz için teşekkür ederim. İnşaallah bir gün Mescid-i Aksa özgür olacaktır. İkinci bir husus Ülker hem damaklarımıza hitap ediyor hem de hakikaten Türkiye büyük hizmet ediyor. Allah sizlerden ve onlardan razı ve memnun olsun. Selam ve dua ile

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Mayıs 11:33

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?