Sükût ve Hayır

Sükût, sadece sessizlik değildir; aynı zamanda sakinliktir. Sessiz kendi hâlinde iken, sakin meskûn mahallindedir. Çünkü o mahal, dinginlik vermektedir. Dingin olmak için kalabalıktan kaçmak yetmez, sükûneti bulacak mekân ve insanla olmak gerekir. Sükûnet bulmak için Ramazan büyük bir lütuftur. Bu lütfa erenler, yorulmadan yapılan bir ibadetle tanışırlar.

Ziynete gerek bırakmayan bir süs, sultanlığa gerek bırakmayan bir devlet, kimseye minnet borcu bulunmayan bir zenginlik olan sükûta eren insan, bir kaleye girmiş gibi emindir. Bu kalenin kapısı olan diline sahip çıkmaya çalışır. Çünkü konuşan insan, fark etmeden ayıp ve kusurlarını ortaya çıkaran bu kapıdan işgal edilir. Bunun için İmam Gazali, dilin yirmi afetinden bahseder İhya’da: Boş sözler, batıla dalmak, itiraz etmek ve yersiz tartışmak, düşmanlıkla ilgili sözler, lanetlemek, fuhşiyat, alay etmek, yalan yere söz vermek, koğuculuk yapmak, gıybet etmek, yersiz övmek…

O halde; “konuşman bitip yanından ayrıldığın kişinin seni nasıl anmasını istiyorsan sen de onu öyle an!” Gereksiz konularda konuşmamak, yerini bulmadıkça gerekli sözü söylememek için çabala! Ve “konuşmak hoşuna giderse sükût et, sükût hoşuna gidince konuş!” Böylece çirkinliklere vereceğin her “hâyır” cevabıyla, hayırlara yeni kapılar aç! “Hayır için hâyır” demeye hazırlanmalıyız. Yatışmak, durgunlaşmak ve dinginleşmek için buna ihtiyacımız var.

Durgun, sakin ve düşünceli bir hayatın örnekliğini sergileyeceğimiz bir aydayız. Ramazan, acziyetini gösterir insana ve şunu hatırlatır: “şeytan açlıkla, nefs ise gece uykusuz kalarak tanınır”. Ayıp ve kusurları gizlemek, sıkıntı ve öfkenden sıyrılmak istiyorsak; “Ben kederimi ve hüznümü sadece Allah'a arz ederim” ayetine sığınalım. Çünkü “dünya insanlara tahammül edilerek, marifetullah ise sükûtla kazanılır.”

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?