YSK’nın adaleti engelli

Tarih kitaplarını okuduğumuzda, gerçek mi yoksa yalan tarih mi? diye tereddüt ederdik. Çünkü her tarihçi yazarın yazdığı doğru olmayabiliyordu. İşte bu esnada “yalan söyleyen tarih utansın” diyen bir tarihçi çıktı. Hem de sözüne güvendiğimiz birisi... Gerçekleri araştıran ve doğruları yazan... Bunları neden yazdık? Konuyla alakası pek yok ama hani “tarihe bir not düşelim” derler ya, işte bu açıdan biz de 6 Mayıs 2019 gününü, yaşananları gelecek neslimizin doğruları öğrenmesi açısından, vicdanımızın sesini dinleyerek, yapılanları ortaya koymak istedik. Sözü uzattık belki ama asıl meseleye gelirsek; YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin tekrarı hususunda almış olduğu karar, tam bir hukuk katliamıdır. Bu kararı alanların gören kör olduklarını düşünerek kendi körlüğüme bir kere daha, binlerce defa şükrettim. Tarihe öyle bir not düşüldü ki, 6 Mayıs 2019; hak, hukuk ve adalet adına adeta bir kara leke olarak kalacak.

Süreğen hastalıkların haricinde engelli grupları dört kategoridedir. Görme engelli, ortopedik engelli, işitme engelli ve zihinsel engellidir. Ama şimdi anladık ki, bir kategori daha varmış. O da ruhsal, duygusal ve vicdanı kör engelli... Yukarıda saydığımız dört grup engelli, hallerine şükreden engelliler zaten. Lakin bu yeni oluşan engelli durumunu görünce, “Oh yaaa iyi ki bu engelli grubundan değiliz” diye bundan sonra daha çok şükredeceklerdir.

Biz siyaset camiasında bu engelli grubundan olanları biliyorduk. Ama adalet mensuplarından olunca doğrusu insanın inanası gelmiyor. Adalet, mülkün temelidir. Adalet terazisi şaştığında kıyamet yakın demektir. Yanlışlıklar, haksızlıklar hemen her dönemde olmuştur. Beşer nizamı içinde bunlar var. Totaliter rejimlerde diktatöryaların yaptıkları haksızlıklar, zulümler bir şekilde olağan karşılanabilir. Bundan fazla da gocunmayız. Ama inanç, ihlâs ve maneviyatçı bir misyondan geldiğini söyleyen, halkın nezdinde teveccüh gören ve bu teveccüh sonucunda iktidar olanların yapmış olduğu haksızlıkları, içimize sindirmek zor. Çünkü konuşurken haktan yanasınız, icraatta ise her türlü haksızlığı yapmayı reva görüyorsunuz. Hak, hukuk ve adalete daha çok özen gösterilmesi gerekirken; oy uğruna, iktidarda kalma uğruna gerçekleri ters-düz ederek ve saptırarak algı oluşturuyorsunuz. Eylemlerin ve söylemlerin birbirini tutmadığına onlarca defa şahit olduk. Bunun en bariz örneklerinden biri de şu; 2018’in 6 Mayıs’ında aynen şunu söylüyorlardı: “Ahdim olsun ki; faizler, enflasyon ve cari açık düşecek, dar gelirlinin hayat standardı yükselecek” demişlerdi ve daha çok adalet sözü de vermişlerdi.

Evet, aradan bir yıl geçti. 6 Mayıs 2019’da gelinen nokta; dolar 4,27 TL iken 6 TL’ye, faiz %11,25 iken %24,06’ya, enflasyon %7.77 iken 19,50’ye, işsizlik ise %10,4 iken %14,7’ye çıkmış durumda. Adalet ise maalesef yerlerde sürünüyor. Evet, bu gerçekleri nasıl saklayabiliriz? Bütün bunlar varken hiç olmazsa adalet terazisinden şaşmayın. İstanbul seçimleri üzerinde yapılan bu antidemokratik tutum ülkemizi dünya milletleri karşısında maalesef küçük düşürüyor. Umarız ki, milletimiz sağduyuyla hareket ederek iktidarı gafletten uyandırır inşallah...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsrafil Bayrakçı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

KUNDAKI AKREP - kalbimde binbir aci sendin basimin taci

mademki gidiyorsun gülle gülle yabanci

kalbimde binbir aci sendin basimin taci

mademki gidiyorsun gülle gülle yabancı

BU DUNYA SANADA KALMAZ.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Mayıs 23:59
01

Ts-61 - İnşaAllah, syn. Hocam. Allahü teala sizden razı olsun!

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 08 Mayıs 12:11

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?