Reklamı Kapat

Kandil Geceleri bidaat mı? Sevap mı?

Ülkemizde maalesef hiçbir konuyu ilmi çerçeveler etrafında tartışamıyoruz. Bizde bu anlamda bir tartışma kültürü oluşmamış durumda. Her konuda ifrad ve tefrid noktasına giriyor, kamplara ayrılıyor, birbirimize saldırıyoruz.

Kandil geceleri veya daha doğru bir deyişle mübarek geceler de böyledir.

Olaya iki açıdan bakılmalıdır:

  1. Kültürel bir olay
  2. Dini bir olay

Kültürel Olay

Öncelikle kandil geceleri diye bir kavram tabi ki selef zamanında yoktu ve olmasını da beklemek yanlıştı. Çünkü kandil kelimesi Osmanlılar döneminde ortaya çıkmıştır. Bu gecelerde kandiller yakılıp, ibadet ve sohbetler yapıldığından bu isim verilmiş olundu.

Yani tabi ki dini anlamda bir kandil gecesi yoktur ve dini değil, kültürel yani örfi bir kavramdır. Kavramların kendisine takılıp kalmamak gerekir.

Kandil geceleri adı verilen bu mübarek gecelerin kutlanması veya ihya edilmesi bir kültür meselesidir. Bu geceleri ihya etmek isteyen insanların bu davranışını engellemek, engelleyenlere ne kazandıracak? İnsanlar ibadet yerine televizyon izleyerek mi geçirsinler?

Osmanlı uleması, sıradan halk arasında ibadet kültürünü geliştirmek ve bu tür geceler sayesinde halka ulaşmak için bu şekilde bir yöntem izlemişlerdir. Bu sayede halkta ibadetlere karşı bir terğib oluşturmuş olmaktadırlar. Günümüzdeki versiyon Kutlu Doğum etkinlikleridir.

 Dini Yönü

Bu geceler içerisinde Kadir Gecesi dışındaki geceler konusundaki bilgiler zannidir. Bunun dışındaki gecelerde ibadet edilmez mi? Tabi ki ibadet edilir. Hatta 365 günün her günü ihya edilebilir.

Burada sıkıntı olan veya bidaat olmasına yol açan nokta bu gecelere özgü ibadetlerin olduğu, bu gecelerde şu ibadet yapılırsa şu sevaplar alınır, günahların tümü bağışlanır tarzı terğib rivayetlerini abartmak, bu geceleri birer din ve bu gecelerde yapılan ibadetleri de birer dini vacibe haline getirmek yanlıştır.

Sonuçta bu gecelere özgü özel bir ibadet veya bunların sonucunda yüklü miktarda sevap (Kadir Gecesi ve Ramazan geceleri hariç) yoktur. Bu konuları fazla abartmak ve din haline getirmek yanlıştır.

 SONUÇ OLARAK

Bu geceleri bir kültür ve terğib olması açısından ihya etmek, tavsiye etmek sakıncalı değildir. Hatta bu sayede insanlarda bir ibadet kültürü oluşmasına bile neden olabilir.

Fakat bu geceleri bir kutsal gece haline getirmek, bu gecelere özgü ibadetler oluşturmak yanlış ve bidaattir.

Alimlerin bu konudaki ince çizgiyi net olarak ortaya koyması ve avamın her yıl dönümlerinde bu konuyu gündeme getirip boşu boşuna tartışma ortamı oluşturmasını engellemeleri gerekir. Alimler, halkın zihnindeki kargaşayı çözmeleri gerekir.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Halil Er - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

sahravi - Bismillah. Tam tersine ülkemizde her yönde,her konuda tartışma almış başını gidiyor.Özellikle de İslam konusunda.Biz mes'eleleri olması gereken usullerle "müzakereden" çok uzaktayız. Herkesin her şeyi bildiği zannına kapılması tartışma ve düşmanlıkların ana sebebidir.

Bütün gecelerimizi kendine mahsus isimleri ile zikredip mahiyetini anlamaya çalışmak yerine "kandil" adıyla getirip işi yakılan mumlara indirgemek bu gecelerin muhtevasına zulüm olsa gerektir. Örnek olarak bir "Beraat" gecesindeki küfre meydan okuyuş,antlaşmalarına sadık kalmamaları halinde kendilerine nota verilmesi ve Allah'ı asla aciz bırakamayacaklarını" yüzlerine haykırmak" son derece manidar ve şahsiyetli bir duruşun ifadesidir.

Dünya hayatında "hakkı" batıla tabi' kılarak yaşayıp batıldan uzak kalınmadıkça,batılı Hakk'a boyun eğdirmedikce ahirette cehennemden "beraat" beklemek beyhude bir bekleyiş olur kanaatindeyim.Öncelikle kavramlarımıza sahip çıkalım. Selam ve dua ile.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Mayıs 09:12

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?