Reklamı Kapat

ABD ve Rusya birbirinin alternatifi değil

İçeride kucaklaşmayı sağlayarak el ve gönül birliği ile kalkınmamızı gerçekleştirmeden, dışa bağımlılığımız her alanda sürdüğü sürece ne ABD’yi Rusya’ya, ne de Rusya’yı birbirine alternatif görmek ve bu yöndeki uygulamaya ümit bağlamanın yanlış olacağını bir kez daha vurgulamak istiyorum. İstiyorum ki, ülke olarak kendimize yeterli hale gelerek iki sömürgeciden birine ya da ikisine birden muhtaç olmaktan kurtulalım. Çünkü kendi ayaklarımız üzerinde duramadığımız sürece küreselleşen dünyada ister istemez bir tarafa kızdığınız zaman, hakkınızı korumak için başka bir alternatif belirlemek zorunda kalmamak gerekiyor. Sıkça dile getirdiğim, hatta son olarak Pazartesi günkü yazımda ifada ettiğim gibi ABD ve Rusya sömürü konusunda birbirleri ile paslaşıyor, birbirlerinin yağına basmamaya, çıkarlarına mümkün olduğu kadar ters düşmemeye gayret ediyorlar. Bunun için de aralarında bu konuda bir sözlü ya da yazılı anlaşmanın olduğunu söylemek de yanlış olmaz. Söz gelimi Suriye’de iç çatışmalar başladığında bu ülkenin paylaşımı konusunda iki ülkenin bir çatışma ortamına sürüklenebilecekleri akla geldi. Ama aradan geçen bunca zamana rağmen görülen o ki, Rusya Suriye’de yıllardan beri var olan üssünü genişletiyor, güçlendiriyor, hatta bir anlaşma ile kontrolü altındaki bölgeyi kendi toprağı gibi kullanmasına hukuki statü kazandırıyor. Buna karşılık ABD’de Suriye’nin kuzeyinde bağımsız statüde bir askeri garnizon oluşturuyor. Hatta oluşturdu bile. Gelinen noktada ABD ve Rusya bu düşüncelerini başta Türkiye olmak üzere Irak ve İran’a kabul ettirmeye çalışıyorlar.

Yaşananları biraz olsun hatırladığımızda ne ABD ne de Rusya Türkiye’nin ekonomik olarak kendilerine muhtaç olmaktan kurtulmasına razı değiller. Çünkü dış ticaretimize baktığımızda bu iki ülkeye sattıklarımız aldıklarımızdan çok az. Bu ise ülkemizin döviz ihtiyacını artırıyor. Bu da Türkiye olarak ekonomik bağımlılığı gündeme getiriyor. Hâlbuki dış ticarette bu açık ülke yöneticilerini bu duruma mecbur ediyorsa, en kısa zamanda bundan kurtulmak için tüketime değil, dışa bağımlılığımızı azaltacak yatırımları hayata geçirmemiz gerekiyor. Ne var ki, alınan borçlar genellikle alt yapı ve tüketim yatırımlarına harcanıyor. Bunun sonucu olarak iyice dışa bağımlı hale geliniyor. Çünkü satın almak istediğimiz füze sistemini bile vermeyenler bir başka ülkeden edindiğimizde kendilerince ceza kesiyorlar. Bunun için ekonomide denge oluşturmak, dışa bağımlılıktan kurtulmanın yolları araştırılmalı. Yoksa ekonomik durumla ilgili olumlu nutuklar atmak yeterli olmuyor. Bırakın atılan nutukların dışa karşı etkili olmasını bizler bile söylenenler ile yaşananların uymadığını görüyoruz.

Bu bakımdan güçlü ve tam bağımsız bir ülke olmanın yolu sömürgeci ülkeleri birbirlerine karşı alternatif gibi görmekten ve bu yönde adımlar atmaktan geçmiyor. Çünkü sömürgecilerin hepsi birbirine benziyor. Bir başka ifadeyle al birini vur ötekine. Bunları söylerken günümüz şartlarında hiçbir ülkenin sınırlarını kapatıp kabuğuna çekilmesinin de mümkün olmadığını biliyorum. O zaman sıkça dile getirdiğim, adına ister gelişmekte olan ister sömürülen ister Müslüman ülkeler deyin sömürülenlerin bir güç oluşturması gerekiyor. Bunun öncelikli yolu da içerde tüm düşünce farklılıklarına rağmen millet olarak birlik oluşturmak, lider ülke olma idealinde birleşmek durumundayız. Bu sağlanamadığı sürece içerideki kamplaşmayı körükleyerek belki iktidar koltuğunda bir süre daha oturulabilir ama ülkemiz gerekli gelişmeyi sağlayamaz, dışa bağımlılıktan kurtulamaz. Dışa bağımlılıktan kurtulamadığımız sürece, canımızı sıkanlara karşı arada bir sesimizi yükseltmek bir işe yaramıyor.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?