Soft şekil

İnsan, hem etkilenen hem de belirleyici yönü olan bir varlıktır. Belirleyici kişisel özelliklerinin farkında olanlar, etkilenmekten korkmaz, bilakis belirleyici olmak ister. Belirleyici olma gücünün farkına varanlar ise, “SoftSkills” olarak gündeme gelen kişisel özelliklerini daha fazla tanımaya ve bilmeye odaklanır. “SoftSkills” ya da diğer adıyla sizi siz yapan yeteneklerinizin ne kadar farkındasınız? Ve yeteneklerinizin sistematikleşmesi ve otomatikleştirmesi için çabanız var mı?

Yaklaşan Ramazan-ı Şerif, yetenekleri fark etme ve sistematikleştirme adına büyük bir fırsattır. Çünkü “hard skills” diye adlandırılan yetenekler testlerle, “SoftSkills” yetenekler ise işlerle ölçülebilir. Ramazan ayında planlayacağınız işler, belirleyici yönünüzü bulmak adına önemli bir adım olacaktır. Yüzleşme ya da aynaya bakma olarak adlandırılan bu sürecin, kendinizle ve çevrenizle barışık bir şekilde yaşanması sizin elinizde… 

İletişim yeteneklerinizle başlayabilirsiniz. Olumlu bir dil kullanarak ve güler yüzlü olarak ilk adımı atabilirsiniz. Konuşma vaktinizi azaltarak, dinleme vaktinizi artırabilirsiniz. Çalışma ekibinize kolaylık göstererek performans artışı sağlayabilirsiniz. Yakınlarınızdan bir lise öğrencisine koçluk, bir üniversite öğrencisine rehberlik yapabilirsiniz. Sorun yaşayan bir ailenin uyuşmazlık çözümüne katkı verebilir, zor koşullarda olan birine destek olabilirsiniz.

Başkasının sorununu çözmeye yardımcı olmanız, kendi sorununuzun çözümüne başka açıdan bakma fırsatı da sunacaktır. Hayata değer kattıkça duygusal zekânız artacak, stresiniz azalacaktır. Sizin dışınızda olanlara destek oldukça, empati ve uyum yeteneğiniz gelişecektir. Fedakârlık yaptıkça problem çözme yeteneğiniz artacak, iş ve yaşam dengeniz krizlere karşı direnç kazanacaktır.

Bu Ramazan, yetenek yönetiminizi ilk sıraya almanız için sizi bekliyor olacak. Bugüne kadar yaşadığınız hayatı başka bir açıdan yeniden gözden geçirmenize kapı aralayacak. Sorunlarla baş edebilme ve kişilerarası ilişkileri tazeleme imkânı sunacak. Bu ayda yapacağınız iftarlarla organizasyon, teravihlerle planlama, sahurlarla zaman yönetimi konularında becerileriniz gelişecek. Her şeyden önemlisi; “yetersizlik farkındalığı”na ulaşacağız ve “Ben nefsimi temize çıkaramam” dedikçe kul olma bilincine daha hızlı varacağız. O halde; “Daima hizmet ve gayret içinde olmalıyız! Çünkü hayatın gerçek lezzeti, hiç bezginliği olmayan bir yorgunluktadır.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?