Reklamı Kapat

“ABD ile Rusya Suriye konusunda anlaştı”

Yapılan açıklamalar ve medyaya yansıyan haberler dikkatli değerlendirildiğinde Suriye konusunda Türkiye’nin isteklerinin ABD ve Rusya ile ters düştüğünü görmek mümkün. Ayrıca, PKK/PYD’ye bakış bakımından da Rusya ile ABD’nin çok farklı noktalarda bulunmadığı da gizlemeye gerek duyulmayan bir gerçek. Bu tespitlerin ardından sıkça dile getirdiğimiz ABD ve Rusya’nın iki sömürgeci ülke olduğu, bu bakımdan dünyayı sömürürken bu iki sömürgecinin ciddi olarak karşı karşıya gelmedikleri, hatta aralarında var olan açıklanmamış bir anlaşmaya göre bir birbirlerine destek verdikleri bir kez daha görülmüş oluyor. Bu gerçeğin gizli bir yanı da yok ama görmek istemeyenler görmüyorlar. Bazen ABD, bazen de Rusya’nın yanında yer alarak bu iki sömürgeciyi dengelemeye çalışıyorlar. İlk bakışta böyle bir yaklaşım insana makul gibi görünebiliyor ama iki sömürgeci arasında bir işbirliği var ise o zaman üçüncü bir yolun bulunması gerekiyor. Bu husustaki düşüncelerimi açmadan önce, emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ ile Uğur Dündar’ın yaptığı iki gün süren röportajın başlıklarını aktarmak istiyorum.

Röportajın ilk günkü başlığı, “ABD, Rusya ile kendisi arasında bir seçim yapmamızı istiyor” şeklindeydi. Bu başlık özellikle ABD’nin Rusya’yı kendilerine karşı bir alternatif olarak kullanmamızı sindiremediğini gösteriyor. Kaldı ki, Türkiye’nin de ABD’ye karşı Rusya’yı sağlam bir müttefik görmediği de ortada. Çünkü uzun yıllara dayan Türkiye-ABD birlikteliği ve NATO içindeki beraberlik sebebiyle bağları koparmanın çok kolay olmadığı da anlaşılıyor. Öte yandan ABD’nin dayatmalarını sürekli olarak sineye çekmek de mümkün olmadığına göre ortada ciddi bir problem olduğu açık. Bu bakımdan alınması gereken karar ne ABD ne de Rusya’nın Türkiye için tehlikesiz müttefik olmalarının mümkün olmadığı bunun için de Türkiye ve Türkiye’nin konumuna benzer bir durumda olan sömürülmekte olan ülkeler olarak üçüncü bir güç cephesinin oluşturulması gerekiyor.

 Bu noktada Şükrü Elekdağ röportajının ikinci günkü başlığını aktarmakta yarar var:

 “ABD ile Rusya, Suriye’nin geleceği konusunda anlaştılar”. Aslında bu anlaşma zaten fark ediliyordu. Gerek ülkemize yönelik terör örgütlerine iki ülkenin bakışı, gerek Türkiye’nin tüm çağrılarına rağmen bölgenin terör örgütlerinden temizlenmesine yaklaşmıyor oluşları bu gerçeği gösteriyordu. Elekdağ bu durumu şu ifadelerle de dile getiriyor:

 “Kanımca ABD ve Rusya, aralarındaki rekabet ve husumete rağmen, Suriye’nin geleceği konusunda esas karar vericilerin kendileri olduğu görüşüyle iş birliği içindeler ve bu rollerini de başka hiçbir devletle paylaşmak niyetinde değiller.”

 Son bazı alıntılarla konuya açıklık getirmek istiyorum.

Elekdağ’a göre Rusya ile ABD Türkiye’nin Suriye politikasına aşağı yukarı aynı nedenlerle karşı çıkıyorlar. Türkiye Fırat’ın doğusunda terörden arındırılmış ve kendi kontrolünde bir bölge istiyor. Hem ABD hem Rusya Türkiye’nin bu tavrına karşı çıkıyor.

 Yazımı şu tespit ile noktalamak istiyorum:

 “ABD’nin silahlandırdığı PYD/YPG kontrolündeki Kuzey Suriye’de garnizon devlet kurma projesi var. Bu konuda Rusya’nın tutumu da ABD’den çok farklı değil.”

 Netice itibariyle unutmamak gerekiyor ki, mazlumlar ayağa kalkmadan zalimler diz çökmez.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Abdurrahman Serdar - Bir vakitler Mehmet Barlas yazmıştı. İstanbul B.Şehir Belediyesi Komisyonlarında

kararlar çogu zaman ekseriyetle (çoğunlukla) çıkmış. Ancak, İmar Komisyonu Kararları ittifakla (OY BİRLİĞİ) alınmış .

Onun misali ABD ve Rusya da kafalarına yaraşır ayrı ayrı kemik bulunca niye anlaşmasınlar; nasıl olsa, Adalet, Merhamet, vicdan diye bir şey yok.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 13:07

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?