Reklamı Kapat

Sektör değil ama kendileri tepetaklak oldu!

Çiftçinin en basit faiz sorununu bile çözemeyen bir yapı, tarım sektörünü baştan aşağı değiştirerek, sektördeki bütün sorunlara neşter vuracak! Sizce bu mümkün mü? Her şey bir tarafa bu durum eşyanın tabiatına aykırı!

Günlerdir, yazdık, çizdik, uyardık; ticari faizle çiftçi nasıl üretim yapacak? Diye ama kimse umuruna bile takmadı. Sadece biz yazdıklarımızdan dolayı Ziraat Bankası’yla cebelleştik o kadar!

Çiftçiyi üretimden soğutan ticari faiz konusunda üç maymunu oynayan arkadaşlar şimdi çıkmışlar tarımda ezber bozacaklarmış! Tarım sektörü alt üst olacakmış!

Tarım sektörünü alt üst edebilirler mi bilmiyorum ama daha proje açıklanmadan kendileri alt üst oldular, kaç gündür ortalıkta bile görünmüyorlar!

Yere göğe sığdıramadıkları o meşhur projeleri, kamuoyuna sızınca onların adeta nutku tutuldu! Yer yerinden oynamasına rağmen çıkıp ta tek bir cümle açıklama bile yapamadılar!

Oysa böyle cafcaflı projelerle vakit öldüreceklerine çiftçinin iki temel sorununa çözüm üretseler, insanlar rahatlayacak, önlerini görebilecekler.

Birincisi girdi maliyetleri, ikincisi de çiftçinin alın terinin karşılığını alması. Yani girdi maliyetleri aşırı derecede yükseldiği için artık verilen desteklerin çifti için pek bir anlamı kalmadı. Diğer yandan çifti, bugün ürettiği ürünü yarın kaç liradan satacağını bilmiyor.

Şimdi tarımdaki bu iki sorunu çözmek için sektörü ve Bakanlığın yapısını tepe taklak etmek mi gerekiyor? Yapılacak köklü değişikliklerin Türkiye tarımını nereye götüreceği de tam bir muamma! 

Tarım Kredi Kooperatifleri bünyesi altında yeni bir kooperatif modeli belki bu projede en tutarlı taraf olabilir. Ancak Tarım Kredi Kooperatifleri, ticari faiz sorununu bile çözemezken, bağlı iştiraki Gübretaş’taki savurganlıkların bile önüne geçemezken nasıl olacak da böyle bir yapının içinde yeni bir kooperatif modeli hayata geçirilecek?

Onu da geçtim, Tarım Kredi Kooperatiflerinde ve iştiraklerinde gündeme gelen yolsuzlukların bile üzerine gidilemezken, buradan Türkiye tarımını ayağa kaldıracak bir kooperatif modeli nasıl üretilecek?

Diğer yandan holding meselesine gelecek olursak, bu projeyi hazırlayanların sektörden, çiftçiden ve yaşadıkları ülkeden ne kadar kopuk oldukları da buradan anlaşılıyor.

Tarım sektöründe bir proje ne kadar güzel, kapsamlı ve iyi niyetle hazırlanırsa hazırlansın, eğer o projede ‘Tarım, Çiftçi ve Holding’ kelimeleri yan yana geliyorsa o proje ölü doğmuş demektir. Ne sektöre bunu anlatabilirsiniz ne de çiftçiye! Bunları da geçtim Türkiye kamuoyunu karşınızda bulursunuz. Bakanlık eliyle tarım sektöründe kurulacak bir ‘Holdingin’ ne anlama geldiğini herkes bilir.

Çünkü ‘Tarımda Holdingleşmenin’ resmi karşılığı tekelleşmedir! Giderek azalan küçük çiftçinin tamamen yok olması, tarım ve gıdanın belli şirketlerin kontrolüne geçmesi demektir.

İşte kamuoyundaki bu hassasiyetten dolayı ‘Tarımda Milli Birlik Projesi’ daha açıklanmadan kadük kaldı! Projenin kadük kalması bir tarafa bu durum Bakanı bile koltuğundan edebilir!

Onu da bekleyip göreceğiz!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadettin İnan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Yusuf Taha - Bunların kafaları sadece ranta çalışıyor,tek dertleri bir avuç rantçıyı zengin etmek.şehirler yağmalandı sıra tarım arazileri,kırsal kesim,orman,dağ,taşa geldi.Allah sonumuzu hayretsin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Nisan 20:58
03

sadi kara - recep KONUK diye biri var hükümet başkanıda herkeste tanıyor tamda tarım bakanı tarımın başına geçse 6 ayda tarımda sorun kalmaz ama kimse görmek istemiyor yoksa çözmek mi istemiyor

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 25 Nisan 15:29
06

Ahmet - @sadi kara 03 nolu yoruma cevabı: Konyadan. Şeker pancar işi ile başladı kooparatiflesdiler şimdi. Şirket oldular

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 21:23

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?