Reklamı Kapat

Akıllarda kalan o fotoğraf!

İyi ki AGD-MGV var!

İyi ki Erbakan Hocamızın attığı temellerin üzerinde yükselen nesiller var!

İyi ki menfaati, çıkarı göz ardı eden, ‘Ahlak ve Maneviyat’ esasını gözeten kadrolar hâlâ var!

AGD-MGV her yıl Siyer-i Nebi Yarışması düzenliyor. Amaç, Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (S.A.V.) örnek hayatını nesillere öğretmek.  Bu yıl da düzenlendi, bu yarışma. Biraz ayrıntı vermek istiyorum;

* Anadolu Gençlik Derneği’nin (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı’nın (MGV) bu yıl ortaokullar düzeyinde dördüncüsünü düzenlemiş olduğu Siyer-i Nebi Yarışması büyük bir heyecan ve yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

* Türkiye’nin her yerinde yüz binlerce öğrencinin katıldığı Siyeri Nebi Yarışması’nda öğrenciler Mustafa Soykök’ün “En Sevgili” kitabından sorumlu tutuldu.

* AGD, sınava katılan öğrencilerle Keşif Craft oyunuyla sanal dünyada, Kâşif Gruplarla da dernek merkezlerinde buluşmayı sürdürüyor.

* Kâşif Gruplarında her hafta düzenli olarak şube ilçe ve mahalle temsilciliklerinde ortaokullu öğrencilerle bir araya geliniyor. Sosyal faaliyetler düzenleniyor, oyunlar oynanıyor ve kitaplar okunuyor.

* AGD, Kâşif Gruplarıyla Çanakkale şehitlerimize ithafen fidanlar dikiyor öğrencilere ağaç ve doğa sevgisi aşılanıyor.

***

Türkiye çapında ifa edilen Siyer-i Nebi Yarışması’na başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere esasen tüm devlet kurumlarının gerekli ilgi ve alakayı göstermesi en büyük temennim.

Bu yılki Siyer-i Nebi Yarışması’ndan yansıyan fotoğrafların hemen hepsi çok güzeldi.

Ama beni en fazla etkileyen tekerlekli sandalyede yarışmaya iştirak eden bu küçük kardeşimizdi…

ANAVATAN NASIL ÇÖKTÜ?

17 Nisan eski Cumhurbaşkanlarından Turgut Özal’ın vefat yıldönümü idi.

Düşündünüz mü hiç, acaba; uzunca bir dönem Türk siyasi hayatında varlığını etkin olarak sürdüren Anavatan Partisi neden silinip gitti? Bakalım mı;

1) ANAP, 12 Eylül askeri darbesinden hemen sonra değişim ve dönüşümün partisi iddiasıyla çıktı ortaya. Ama zamanla statükoya, devletçi bir zihniyete teslim oldu, umut olmaktan çıktı.

2) 28 Şubat darbesi dönemindeki hataları ile ANAP, Özal çizgisinden hayli uzaklaştı. 28 Şubat sürecinde Anavatan, darbecilerle aynı safta yer aldı. Bu büyük bir hata idi.

3) Mesut Yılmaz’ın liderliğinde girilen 3 Kasım 2002 seçimlerinde parti, tarihinde ilk kez yüzde 5 oy alarak baraj altında kaldı.

4) ANAP’ın varlık sebebi, kurulu düzeni halkın lehine çevirmekti. Mesut Yılmaz ANAP’ı, adeta devletin partisi yaptı. Özgürlükler konusunda tutarlı adımlar atamadı. Halkı kurulu düzene uydurma niyeti ve çabası, Yılmaz’ı da Anavatan’ı da bitirdi. Yılmaz, muhafazakârlığın yerine laikliği, milliyetçiliğin yerine de milliyetçi sol diye bir kavramı yerleştirmeye çalıştı.

5) Erkan Mumcu ile ANAP’ta bir hareketlilik yaşandı. AK Parti ve CHP’den istifa ederek Anavatan’a gelen milletvekilleriyle Meclis’te grup kuruldu. Ancak 2007 Nisan’ındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Meclis’e oylamaya girmeme kararı ve DP ile birleşmenin fiyaskoyla sonuçlanması hem Mumcu’nun hem de Anavatan’ın sonu oldu.

6) Özal’ın partiyi bırakarak Köşk’e çıkması ANAP’taki çözülmenin belki de başlangıcı idi… 

7) ANAP, toplumun beklentilerine cevap veremedi, yeni bir Türkiye’nin oluştuğunu okuyamadı. 1983’te tek başına iktidara gelen ANAP, olduğu yerde kaldı.

8) 1987’den sonra farklı düşünceleri bir araya getiren çoğulcu kimliğini kaybetmeye başladı.

9) Millet odaklı siyaset yerine dar alanda paslaşmalara yöneldi. Yolsuzluklara bulaşan ANAP bitti.

SİYASETTE OLMAMASI GEREKEN HAREKETLER

1) Akraba ve yakın arkadaşları kayırma. (Nepotizm)

2) Yolsuzluk, usulsüzlük, iş bitiricilik, avanta, rüşvetin yaygınlaşması.

3) “Köşeyi dön de nasıl dönersen dön!” anlayışı ve felsefesi.

4) Halktan kopma, milletin gerçek ihtiyaçlarını göz ardı etme.

5) Buyurganlık, kibir ve halka yukarıdan bakma.

6) Yağcılık ve yalakalığın artması.

7) Görevlendirmelerde liyakate önem verilmemesi.

KEMAL ÇEBİ FAHRİ ERZİNCANLI ÇIKTI!

Geçenlerde Erzincan’ın Kemah ilçesi Kerer köylüleri tarafından kurulan Kerer Köyü Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Küçükçekmece’de dualarla açıldı.

Program, Dünya Kur’an-ı Kerim Okuma 1’ncisi Hafız Mustafa Kızılcaoğlu’nun okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Henüz çiçeği burnunda Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi de burada konuştu;

Erzincan Kemah Kerer köyü derneğinin açılışı da benim için ilk dernek açılışı. Bu açıdan bu açılış benim için ayrı bir yere, değere sahip. Erzincan’da 9 yıl kaldım ve benim de bir fahri Erzincanlı olduğumu bilmenizi isterim.”

Bilmiyordum…

Meğerse bizim gazetenin de sınırları içinde yer aldığı Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi Erzincan’da epey bir yılını geçirmiş…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Malcolmx - Darısı İnşaAllah Akp'nin başına olsun.

Yanıtla . 1Beğen 22 Nisan 17:36
02

Ahmet Duman - ANAP'IN VARLIK SEBEBİ (AYNI AKP GİBİ) MİLLİ GÖRÜŞ TABANINI SİSTEM'E ENTEGRE ETMEK VE İĞDİŞ ETMEK İDİ. VARLIKLARI DA BUNU YAPABİLDİKLERİ ÖLÇÜ VE SÜRE İLE SINIRLI OLACAKTI TABİİ OLARAK.

HAS PARTİ VE YENİDEN REFAH İSE FARKLI ŞARTLARDA AMA AYNI GAYE İÇİN VAR EDİLDİLER, VESSELAM.

HEPSİNİN FİNANSÖRLERİ VE KARAR VERİCİ MERKEZLERİ AYNI, 300'LER MECLİSİ.

Yanıtla . 5Beğen 22 Nisan 11:39
01

İşçi - tam akp nin gidişatya böyle

Yanıtla . 9Beğen 22 Nisan 09:01

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?