Biz seçimle meşgulken neler oldu?

Yaklaşık üç buçuk aydır seçimle yatıp seçimle kalkıyoruz. Daha doğrusu onlarca televizyon kanalı, iki düzine yazılı basın organı, radyolar, yazarlar, yorumcular, siyasî partilerin temsilcileri bu gündemi canlı tutmak için canhıraşâne bir gayret gösterdi. Biz de milletçe ağzımız açık bir vaziyette bu gündemin peşine takıldık, takip ettik. Yok kimler aday olacak, kimler aday oldu? Yok kim kimle ittifak etti? Yok seçimin neticesi ne oldu? İstanbul seçiminin neticesi ne oldu? Herkes işi gücü bıraktı bu soruların peşine takıldı. Peki, bizler seçimle, sandıkla, sayımla meşgulken bakınız dünyada, etrafımızda neler oldu?

. Cezayir’de çok yoğun protestoların ardından Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika istifa etti. Ancak gösteriler yine durmadı.

. Sudan’da askerî darbe oldu. Devlet Başkanı Ömer el-Beşir evinde göz hapsine alındı.

. Fransa 24 Nisan’ı Ermeni Soykırım Günü ilan etti.

. İtalya Fransa’nın aldığı kararın benzerini aldı.

. ABD Temsilciler Meclisi’ne ve Senatosu’na, 1915 olaylarının sözde “Ermeni Soykırımı” olarak tanınmasına dair birer karar tasarısı sunuldu.

. NATO Fırat’ın Doğu’suna girdi. 100 TIR’lık malzemeleri YPG’ye dağıttı. (Hani şu bizim üyesi olduğumuz, sözde müttefikimiz NATO.)

. Amerika Rusya’dan S-400 füzeleri alma kararımızı gerekçe göstererek Türkiye’nin F-35 uçaklarının teslimatını askıya aldı. Pilotlarımızın F-35 eğitim uçuşlarını durdurdu.

. İsrail Gazze’yi defalarca bombaladı. Gazze’de yürüyüş yapan Filistinlilere İsrail askerlerince ateş açıldı. 3 şehit 316 yaralı var.

. İsrail, işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Yahudi yerleşim birimlerinin İsrail’e ilhak edileceğini açıkladı. İsrail Başbakanı Netanyahu, bu ilhak planını ABD yönetimi ile koordineli şekilde yapacaklarını açıkladı.

. ABD Başkanı Trump, Suriye’ye ait Golan Tepeleri üzerinde İsrail’in egemenliğini resmen tanıdığını ilan eden başkanlık kararını imzaladı.

. İngiltere Rum yönetimi ile yeni bir anlaşma imzalayarak, Kıbrıs’a 121 adet daha F-35B savaş uçağı yerleştirme kararı aldı. (Böylece İngiltere’nin adadaki savaş uçağı sayısı 17 iken 138’e çıkmış olacak.)

Bütün bu olup bitenlerin bizi doğrudan ilgilendirmediğini söyleyen safdiriklere söyleyecek sözümüz yok. Bizim sözümüz uyanık vatan evlatlarına: Şekil 1’de görüldüğü üzere ülkemizin dört bir tarafı çepeçevre kuşatılıyor. Cezayir, Sudan, Filistin gibi bizi seven İslâm beldelerine operasyonlar düzenleniyor. Sudan, Türkiye’nin bölgede petrol arama yapmasına ve tarihî ve stratejik değeri büyük Sevakin adasında Türkiye’nin askerî üs kurmasına izin vermişti. Diğer bütün gelişmelere baktığımızda BOP planının hızlandırılarak işletildiğini görmekteyiz.

“Fransa, İtalya, Amerika ve diğerleri istedikleri kadar karar alsın” denilebilir. İşte mesele o kadar basit değildir. Bütün bu gelişmeler, yarınlarda önümüze konulacak faturanın hazırlıklarıdır. Adamlar hem suçlu, hem güçlü. Sen kalk devlete isyan et. On binlerce masumu katlet. O da yetmezmiş gibi ülkeyi işgal eden düşmanla işbirliği yap. Van, Erzurum, Erzincan başta olmak üzere bütün Doğu vilayetlerini yak, yık, binlerce masumu katlet. Sonra da yavuz hırsız misali üste çık.

Diğer gelişmelere dair yorumları her akl-ı selim sahibi kendisi yapsın. Ancak gelgörelim ki, bizde gündem bunlardan ziyade çok daha başka şeyler. Seçimin üzerinden on yedi gün geçmesine rağmen sayımlar devam etmişti. Soğan on lirayı görmüştü. Böylece bu bitkimiz de yılların verdiği “ezilmişliğin” intikamını almış, değerce en üst sıralara çıkmıştı. Bu arada, “Lale sümbül libas bulmaz giymeğe / acı soğan kat kat libas giyerest” diye sözüm ona kendisini küçümseyen şairden de bir asır sonra öcünü almıştı. Peki, siz hangi cenahta yer alıyorsunuz? Yukarıda sıraladığım gündem maddelerini ciddiye alanlar safında mı, yoksa tanzim satış kuyruğuna takılanların safında mı? Sun’î gündemlerle oyalanmaya devam mı?..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Burhan Bozgeyik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Özay Görgün - haim naim doktirini başarıyla uygulanıyor , fark edilmemesi için gündem değiştiriliyor tahminim 2023 de eyalet sistemiyle B.O.D. projesi tamamlanacak

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 12:48
01

Hasan Yalçın - Kardeşim içim karardı,

Kendimden utandım,

Peki bu gaflet niye,

Ve nereye kadar.

Neyseee,

İyi ki Ahiret var,

İyi ki cennet ve cehennem var.

İntikamım alınacak.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 06:30

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?