Reklamı Kapat

Reform merkezi

Partiler için “genel merkez”den daha önemli olan konu; “çekim merkezi” olmaktır. Bu çekimi sağlayacak şey ise; reformdur. Reform; “temeli koru, duvarları yık” felsefesine dayanır. İktidardan bekleniyorsa “yapı”sal, muhalefetten bekleniyorsa “etki”sel olmalıdır. Özgül ağırlığı artan bir muhalefetin etki alanını da artırması için “yerel merkez” sayısını artırması gerekmektedir. “Sosyal Siyaset”in çekim üreteceği konu ve merkezlerin belirlenmesiyle beklenen reform başarılabilir. Ülkemizde bu başarının yol haritası “Kalkınma Ajansları”nın bölgesel dağılımında vardır.

Reformun yolu planlamadan geçmektedir. Planlamanın ana fikri; “kadın-aile” ve “yatırım-kalkınma” olmalıdır. Bu öncelikleri güçlendirecek “ekonomik” ve “sosyal” politikalar belirlenerek yol alınmalı ve bu yolculuk “dış politika” gerçekliği ile uyumlu kılınmalıdır. İç ve dış bütünlüğü sağlayan bu sürece “tanıtma” ve “halkla ilişkiler” kapsamında katılımcılık sağlanmalı, “eğitim” ile bilinçlendirilmelidir. Yerel merkezlerini bu başlıklarda sosyal siyasete yön verecek şekilde hazırlayan bir parti hem “siyasi işler”in kapsamını artıracak hem de “yerel yönetimler”de halkıyla kucaklaşacaktır. Bu güven ve işbirliği ile “mali işler”ini tabana yayacak ve “seçim işleri”ni yerel bazlı koordine edecektir.

Kalkınma Ajansları üzerinden anlatacak olursak; planlama TR20 bölgesinde yapılmalıdır (Tekirdağ). TR10 bölgesinde “kadın-aile” ve TR40 bölgesinde “yatırım-kalkınma” politikaları programlanmalıdır (İstanbul, Bursa). Bu plan ve program TR70 bölgesinde “ekonomik” ve TR60 bölgesinde “sosyal” politikalarla güçlendirilmeli (Kayseri, Adana) ve TR30 bölgesinde “dış politika” ile uyumlu kılınmalıdır (İzmir). İç ve dış bütünlüğü sağlayan bu süreç, TR80 bölgesinde “tanıtma” ve TR90 bölgesinde “halkla ilişkiler” kapsamında katılımcılığa dönüşmelidir (Samsun, Trabzon).

TRA bölgesinde “eğitim”le bilinçlendirilecek bu adımlar (Erzurum), TRB bölgesinde “siyasi işler”in kapsamını (Malatya) ve TRC bölgesinde “yerel yönetimler”in etkisini (Diyarbakır) güçlendirecektir. Bu cazibe; “mali işler”in tabana yayılarak şeffaflaşmasını sağlayacak (Kocaeli), “seçim işleri”ni yerel bazlı koordine ederek potansiyeli ortaya çıkaracaktır (Konya). Bu “reform” ile siyaset, “merkez”e inecek (TR50-Ankara) ve yeni neslin tercihi olacaktır. “Yeniden Refah” nostaljisi ve “Yeni Türkiye” hamaseti yerine, “Yeniden Büyük Türkiye” idealini kuşanarak yeni bir sayfa açmak için; dem bu demdir, reform bu dem!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?