ABD ile ekonomik işbirliğini artırmak!..

Türkiye’yi yönetenler bir istisnası hariç uzun yıllardan beri ABD’yi dost ve stratejik müttefik olarak gördü ve böyle hareket etti. Ne var ki, Türkiye ilişkileri bu duygularla sürdürürken ABD tarafından aynı duygularla hareket edilmediği, bırakın dostça bir yaklaşımı zaman zaman düşmanca tavırlarla karşılaştık. Özellikle bölgemizde yaşanan çatışmalar ve terör örgütlerinin sebep olduğu katliamlar karşısında ABD sürekli olarak terör örgütlerine destek verdi. Hatta, ABD terör örgütlerinin kuruluşunda ve ortaya sürülmesinde de  açık bir tavır sergiledi, ülkemize karşı silahlı eylemler sergileyen terör örgütlerini müttefik olarak kabul etti. Bu örgütleri sadece Türkiye’ye karşı değil, Afganistan, Yemen, Irak ve Suriye ve Afrika ülkelerinde bu ülkeleri zayıflatmak, bunun soncu olarak ABD’ye teslim olmaya zorlamakta kullandı.

Bu genel değerlendirmeden ülkemizle ilgili özele dönük bir değerlendirme yaptığımızda ABD’nin düşmanca tutumunu açıkça görüyoruz. Dile getirilmese de PKK terör örgütünün arkasında kuruluşundan bu yana ABD ve yandaşlarının olduğunu bilmeyen kalmadı. Ülkemiz bu terör örgütüne karşı 35 yıldır mücadele veriyor. Bu mücadele sırasında on binlerce insan hayatını kaybetti. Bunun da ötesinde terör sebebiyle bölgenin kalkınmasına harcanacak imkânlar terörle mücadeleye harcandı. ABD, PKK terör örgütünü niçin destekler, sorusunun cevabını bulmak zor değil. Haçlı-Siyonist ittifakının İslam ve Müslüman düşmanlığının bunda etkili olduğu açıktır. Bir başka ifadeyle bölgemizdeki terör örgütlerinin faaliyetini Haçlı seferlerinin günümüz şartlarında devam etmesi olarak değerlendirmek yanlış olmaz. Özellikle de Haçlı-Siyonist ittifakının terör örgütlerini İslam dünyasına karşı maşa olarak kullandığı, böylece bir yandan hedeflerine ulaşmak için çalışırlarken öbür yandan da söz konusu hedefe özellikle asker kaybı vermeden ulaşmaya çalışıyorlar.

Haçlı-Siyonist ittifakının İslam ve Müslüman düşmanlığı bitmeyecektir. Bu bakımdan İslam düşmanlarına karşı İslam dünyasının birlikte güç oluşturması gerekiyor. Bunun yolu da başta ABD olmak üzere Haçlı-Siyonist ittifakı ile ekonomik ve askeri işbirliğini geliştirmekten geçmediğini görmek durumundayız. Çünkü yıllardan beri Haçlı ittifakı ile ilişkilerimizi geliştirmek için sergilediğimiz çabalardan hep zarar gördük.

Ülkemizin içine sürüklendiği özellikle ekonomik sıkıntıları atlatabilmesi içen ABD ile işbirliğinin artırılma çabalarının fayda değil zarar verdiğini görmek durumundayız. Daha dün denebilecek kadar kısa bir süre önce Trump’ın emri ile ülkemize yönelik sergilenen dolar terörü unutulmamışken, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın ABD temaslarının, “ABD ile ekonomik işbirliği artarak geliştirilecek” şeklinde değerlendirilmesi geçmişten ders alınmadığının göstergesiydi. ABD ile ilişkilerimiz sadece ABD çıkarlarına hizmet ettiği, bunun aksinin düşünülmesinin ve beklenmesinin yanlış bir değerlendirme olacağını söylemeye gerek var mı?

Çünkü ABD ve küresel sermaye çevrelerinden alınan adı ister kredi, ister destek olsun alınan paraları verenler en yüksek faizi almanın peşindedirler. Hiçbir şey üretmeden, oturdukları yerden dünyayı sömürmekte olanlar verdikleri paraların hangi alanlara harcanacağını araştırdıkları, üretime dönük yatırımlara kredi vermekten uzak durdukları düşünüldüğünde ABD ile ekonomik ilişkilerin artarak geliştirmenin şartlarını bizim değil, onların belirlediğini biliyoruz. Eğer bu ülkeyi yönetenler ABD ile ilişkileri artırarak geliştirmenin gerektiğini düşünenler bu ülkeye ikide bir rest çektiklerini, ülkemize yönelik aleyhte kararlar aldıklarını ve eylemler sergilediklerini unutamazlar. Unuttukları takdirde bir süre sonra ülkemiz aleyhine sergiledikleri yeni eylemler karşısında bağırıp çağırmalar ciddiye alınır mı?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?