Reklamı Kapat

Gaybın anahtarı

Bana bu sıralar Lokman Sûresi›nin, “Kıyamet saatinin bilgisi şüphesiz ki Allah›ın katındadır. Yağmuru O yağdırır. Rahimlerde olanı O bilir. Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilmez ve hiç kimse hangi yerde öleceğini bilmez. Şüphesiz Allah her şeyi bilir ve her şeyden haberdardır” (Lokman 34) ayeti ekseninde sorular gelmektedir.

Sorunun ana damarı “bu ayete göre rahimde olanlar ve yağmurun ne zaman yağacağı bilgisini sadece Allah bilmesine rağmen bugünkü teknikle insanlar bunu bilebiliyor, anne karnındaki bebeğin cinsiyetini tespit edebiliyor. O halde bu ayetin artık hükmü kalmadığı gibi Allah›tan başkası bilemez iddiasındaki ayet de yanlış oluyor” demektedirler.

CEVAP VERİYORUM

Aslında ayette ve iddiada yanlış ya da tarihsel olan bir durum yok, sadece şeytanın körelttiği bir kalp var burada.

Hadis-i şerif:

Resulullah (sav), Gaybın anahtarı beştir» dedi ve şu mealdeki ayeti okudu: «O saatin (kıyametin) ilmi şüphesiz ki Allah›ın nezdindedir. Yağmuru O indirir. Rahimlerde olanı O bilir. Hiçbir kimse yarın ne kazanacağını bilmez. Hiçbir kimse hangi yerde öleceğini bilmez. Şüphesiz ki Allah (her şeyi) bilendir. Her şeyden haberdardır» (Lokman 34).

Ravi: Hz. İbnu Ömer

Kaynak: Buhari, Tefsir, Lokman 2, En›am 1, İstiska 29, 3

Şimdi iddiaları cevaplayalım.

Rahimlerde olanı kimse bilemez. Günümüz insanı buradaki olayı sadece bebeğin cinsiyeti olarak düşünme yanılgısına girmişlerdir. Peki ayette cinsiyetten bahsediyor mu?

Hayır!

Demek ki bu cinsiyet bahsi sizin yorumunuz. Önce bir yorum yapıp sonra yorumu yanlışlayıp ardından Kur›an›ı yanlış çıkarıyorsunuz.

Rahimde olan sadece cinsiyet değil, buradaki yavrunun ne olacağı durumudur. Yani Müslüman mı, kâfir mi? Mutlu mu, mutsuz mu? Belki de aklımıza gelmeyen her şey. Bunun yanında sağlık durumu ve cinsiyeti de. Ayrıca cinsiyeti belli bir sürece gelmeden de insan bilemez Allah bilir.

Yağmur olayı da öyle.

İnsan ancak bulutların hareketlerini uzaydan takip edince bilir. Ama bulutlar veya onun emareleri çıkmadan önce nerede ve ne zaman yağacağını bilemez.

Yani insan biz artık bunları biliyoruz ve ayet de geçersiz oldu diye kibirlenmesine gerek yok.

Konuyu özetlersek

Gaybın anahtarı beştir. Onu Allah›tan başkası bilemez.

1- Kıyametin kopacağı zaman ile ilgili ilim.

2- Yağmurun nereye ve ne zaman ineceği bilgisi.

3- Rahimlerdekinin durumunun ne olduğu, mutlu mu mutsuz mu olacağı bilgisi veya tüm hayatı.

4- Hiç kimse yarın başına ne geleceğini bilemez. Yani hayır ve şer bilgisi.

5- Hiç kimse nerede öleceğini ve nereye gömüleceğini bilemez.

Bu bilgilerin tamamı Allah katındadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Halil Er - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?