Reklamı Kapat

Kördüğüm

Yerel seçimlerin üzerinden neredeyse 1,5 hafta geçmesine rağmen İstanbul metropolünün büyükşehir belediye başkanının kim olduğu veya kim olacağı hâlâ net şekilde belli olmuş değil. Seçimlerde büyük hüsrana uğrayan AK Parti’nin ilçe seçim kurullarına, il seçim kuruluna ve YSK’ya yaptığı başvurular dolayısıyla İstanbul’un birçok bölgesinde geçersiz oylar yeniden sayılıyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, önceki gün, “Olağanüstü hal itirazımızı yapacağız ve İstanbul’da seçimlerin yenilenmesini isteyebiliriz” diye bir cümle kurdu. Bu teklife MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de destek verdi ve “Huzur için yeniden seçimlere gidilebilir. Seçimler iki ay sonra tekrarlanabilir” dedi.

Ne diyordu Âşık Veysel, “Kim okurdu kim yazardı/Bu düğümü kim çözerdi/Koyun kurt ile gezerdi/Fikir başka başkolmasa”

İstanbul’daki büyükşehir belediye başkanlığı seçimleri kelimenin tam anlamıyla kördüğüm olmuş durumda. Elbette ki bu hukuksal sürecin patronu Yüksek Seçim Kurulu. Yüksek Seçim Kurulu birkaç gün sonra nihai kararını verecek ve İstanbul’daki bu kördüğüm çözülmüş olacak.

Yerel seçimler sona erdi… Şimdi gelelim Türkiye’nin iç meselelerine… Kuşkusuz Türkiye’nin önündeki en önemli konu ekonomi. Avrupa’da veya Amerika’da sıradan vatandaşın belki de hiç ilgilenmeyeceği makro veya mikro ekonomik rakamlar, Türkiye’de herkesin diline pelesenk olacak şekilde kullanılır. Döviz, faiz, borsa, işsizlik rakamları, cari açık, dış ticaret açığı, enflasyon… Türkiye, çok önemli ve çok badireli bir seçimleri geride bıraktı. Bugünden sonrası artık yeni bir dönemin habercisi olacak nitelikte beklentilerimizi ortaya koyacağımız ekonomi tabloları bizleri bekliyor. Seçimlerin hemen akabinde elektrik zamları, sigara zamları, benzin zamları bir anda kapımıza dayanıverdi. Demek ki, “Marttan sonra ekonomide şahlanış sürecek, yeni bir hamle başlatacağız” diyen Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Berat Albayrak’ın bizlere sürprizleri hazırmış. Enflasyon rakamları açıklandı. Senelik bazda enflasyon oranları yüzde 19,7’lik bir rakamda demirlemiş durumda. Bu TÜİK’in açıkladığı rakam. Peki, ya çarşıda, pazarda, markette olan enflasyon ne kadardır? Bize göre bu rakam yüzde 30’lardan, 40’lardan daha aşağı değildir.

Cebimizdeki para pul gibi eriyor… “Seçimlerde belediyeleri kazanacak olan diğer partiler, ekonomide ne yapabileceklerdir. Ekonominin başı benim, benim” diye seçim mitinglerinde oy devşirmeye çalışan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçimlerin hemen sonrasında ekonomik tabloda ortaya çıkan pürüzleri gönül belediyeciliği yapacakları milletine nasıl izah edecek acaba? Türkiye’nin iç ve dış borcu 550 milyar doları aşmış durumda. Paradan para kazanan rantiyer kesim ve dünyanın her tarafında yüksek enflasyon, yüksek kur dolayısıyla paralarına para katan patronlar, Türkiye’yi tam bir mümbit arazi gibi görüyorlar. Onların Türkiye’ye getirdikleri para, aslında insanlarımızın geleceğinden çalıyor, onlara ödenen faizler insanlarımızın sofrasındaki aştan ödeniyor. Bu arada ithalat üzerinden ara sanayi mallarını döndürmek zorunda kalan KOBİ’lerin bireysel borçları dolayısıyla da Türkiye’nin dış borcu katlanarak artıyor. Yeni iş sahaları yok… Fabrikalar birer birer satıldı… İşsizlik rakamları resmi olan rakamlara göre yüzde 12, resmi olmayan rakamlara göre ise neredeyse yüzde 20’lere dayanmış durumda.

Ne diyordu Üstad, “Allah’ın on pulunu bekleyedursun on kul/Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul/Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa/Yaşasın kefenimin kefili karaborsa”.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nedim Odabaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Yaşar Inan - kooooos koca hökümeti karaborsacı yaptın. adam soğan kostil çuvallarını hz. ömerden daha hızlı halkın sofrasına göndrmedimi. hökümetin bu hakkı ödenir mi.

Yanıtla . 0Beğen 11 Nisan 19:53

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?