Reklamı Kapat

Çekidüzen

Şehirlerimizin özgül ağırlığı değişmekte, bu değişim ülkemizin geleceğine yön vermektedir. Bu açıdan şehirlerimize çekidüzen vermek değişimin boyutlarını artıracaktır. Çekidüzen için öncelikle; en geniş ufka ve analitik düşünceye sahip insanların öncülük yaptığı bir ortam düşlemeliyiz. Tematik alanlarda şehir-üniversite işbirliği ile yeni teşhis ve yeni tedavilere kapı aralamalıyız. Eylem planları ezberlere dayanmayan, bilakis zorluğu aşacak kurumsal ve zihinsel değişimi hedefleyen yerel etkileşimler başlatmalıyız. Elbette bu, yerel yönetim aktörlerinin ufkuyla mümkün olabilir.

Şehre çekidüzen verecek yöneticinin ortak özellikleri; “veriyi değerlendiren, işini sahiplenen ve işbirliklerini artıran” şeklinde özetlenebilir. Öngörülebilirlik ve ileriye dönük sağlıklı bir fizibilite oluşturabilme, çözüm üretme kapasitesi ile çözüm üretme iradesini buluşturabilir. Çekidüzen sağlayacak yönetim, ilim ile iradeyi dengeler. Çünkü maharet ilim ile iradeyi birlikte artırarak adil bir yönetici olmaktır. Teknolojiden doğaya hemen her konuda farkındalık ve kapasite geliştirmek ve yerel kalkınma hedeflerine yeniden odaklanmak bunu gerektirir.

Şehrin sorumluluğunu taşıyacak insanlarla, bugünü kolaylaştıran ve yarını geliştiren yeni adımlara kapı aralamalıyız. Çünkü şehirlerde, geleceğe inancı olanlarla birlikte yaşamak, suyun akışına yön vermeye bağlıdır. Şehir hayatı, fikre ve emeğe değer veren herkese açık oldukça suyun akışı hızlanacaktır. Yarını inşa edecek ve çekim merkezi olmayı sağlayacak inovasyona fırsat verdikçe kurumlar yenilenecektir. Sosyal belediyecilik akıllı belediyecilikle bütünleştikçe markalaşacaktır. Marka değeri arttıkça şehirlerin özgül ağırlığı artacak ve ülkemizin geleceğine yön vermek kolaylaşacaktır.

Şehirlinin yeni ihtiyaçlarını karşılamak adına çekidüzen kaçınılmazdır. Bu süreç, işbirliği ağları ve değer zincirleri ekseninde kaynakların planlanması ve etkin kullanımıyla ivme kazanmalıdır. İş yönetiminden tasarıma, yenilikçi ve katma değeri yüksek ekonomi sürecinden katılımcılığa kadar her konuda iyileştirmeye gidilmelidir. Şehrin potansiyelini değerlendirmek ve sivil toplum ruhundan istifade etmek öncelenmelidir. Çünkü hayatın öznesi, umut olan insandır.  Hepimiz ümidimiz kadar, emeğimiz kadar yeni bir şehirlere yol açabiliriz. Oy pusulalarını tekrar saymak yerine, şehirlere pusula olacak kararlar alma vakti!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?