Reklamı Kapat

Şeker fabrikasının sahibi borsayı salladı!

Elbistan Şeker Fabrikasını hatırlayacaksınız, satıldıktan sonra sürekli çiftçi aleyhine haberlerle gündeme gelmişti. Fabrika yönetimi, maliyetleri düşürmek için devletteyken yapılan toprak siloları yapmadığından dolayı çiftçinin pancarı kış günü tarlada kalmıştı. Çiftçi bu yıl ilk kez çamurun içinden ağır iş makineleriyle pancar taşımıştı. Tarlada yaşadığı bu mağduriyet yetmemiş gibi çiftçinin küspesi ile nakliye parasına da göz dikilmişti. Devletteyken takır takır ödenen küpse ve nakliye paraları da çiftçiye kavga dövüşle bir kısmı ancak ödenmişti.

Pekâlâ, çiftçinin mağduriyeti bitti mi dersiniz? Maalesef! Fabrika yönetimi, çiftçiden ne koparabilirsem kardır anlayışıyla hareket ettiği için, çiftçi bu yıl pancar sözleşmesi yapmaya yanaşmıyor. Durumun vahametinden dolayı Tarım ve Orman Bakanlığından bir ekip bu hafta Elbistan’a giderek çiftçi ile fabrika yönetimini anlaştırmaya çalıştılar. Tam olmasa da çiftçi adına fabrika yönetiminden bazı sözler alındı ancak bu sözlerin de uygulamada nasıl olacağını kimse bilmiyor.

Şimdi sıkı durun, çiftçi üzerinden üç kuruşun hesabını yapan bundan dolayı çiftçiyi mağdur eden fabrika patronu Birol Mutlu’nun aslında borsada yüklü miktarda hisse alıp satan büyük bir ‘borsacı’ olduğu ortaya çıktı. Mutlu, borsada öyle ufak tefek rakamlarla da oynamıyor. Borsa koridorlarında ‘Tuzcu’ lakabıyla bilinen Birol Mutlu, bir günde 175 milyon liralık hisse alabiliyor!

Görüyorsunuz değil mi çiftçinin üç kuruşluk küspe parasını vermemek için kılı kırk yaran iş adamı, borsada milyonlarla oynuyormuş da haberimiz yokmuş!

Neyse konumuza dönecek olursak, ‘Tuzcu’ lakaplı bu büyük işadamının (!) en önemli özelliği de borsada işlem gören şirketlerin finansal tablolarını ve SPK’ya bildireceği olumlu gelişmeleri herkesten önce öğrenme konusunda bir hayli maharetliymiş! Yani düşük fiyattan topladığı hisseleri, şirketle ilgili olumlu gelişme gerçekleşince yüksek fiyattan elinden çıkarıyormuş. Bu benim değil, borsa üzerine yayın haber sitelerinin iddiası! Mutlu’nun bu özelliğinden dolayı da bu haber siteleri, Birol Mutlu’nun işlem yaptığı hisseler konusunda yatırımcıyı çok dikkatli olmaları konusunda uyarıyorlar.

Borsada son günlerde sert hareketler yapan Kardemir hissesinin arkasında Birol Mutlu’nun olduğu iddia edilirken, şirketle ilgili olarak dün KAP’a gönderilen duyuru bütün bu iddiaları teyit eder nitelikteydi. KAP’a gönderilen duyuruya göre Elbistan Şeker Fabrikası’nı bünyesinde bulunduran Mutlucan Şeker’in Yönetim Kurulu Başkanı Birol Mutlu, bir günde 65 milyon lot Kardemir hissesi aldı. Bir günde alınan hissenin parasal değeri ise yaklaşık 175 milyon lira ediyor. 19 Mart itibariyle Kardemir’in yüzde 7.87 hissesi Birol Mutlu’nun üstünde görünüyor.

Yine borsa koridorlarında konuşulan iddialara göre, Birol Mutlu’nun borsadaki operasyonu sadece Kardemir ile sınırlı değilmiş! Birol Mutlu, geçtiğimiz ay da Vestel hisselerini 5 lira seviyelerinden alıp 11 lira seviyesinden sattığı iddia edilirken, şimdi de Kardemir hisselerini topladığı ifade ediliyor. Bakalım Kardemir hisseleriyle ilgili olarak yakında nasıl olumlu bir haber açıklanacak, hep birlikte göreceğiz.

Görüleceği üzere Elbistan’da çiftçi, fabrika yönetimiyle ilgili yaşadığı güven sorunundan dolayı bu yıl pancar ekip ekmeme konusunda büyük bir kararsızlık yaşarken, bundan dolayı Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan bir heyet Elbistan’a giderken, fabrika patronunun ise ne pancar umurunda ne de çiftçi!

Çünkü patron, sert alım ve satımlarla borsayı sallamakla meşgul! 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadettin İnan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

Fatih - Yazıklar olsun özelleştirme yapana, buna sebep olana Allah ocağına incir ağacı diksin. Milletin malı olan fabrikaları sattılar. Yahu yaptıklarınızı satın başkasını değil.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 21 Mart 18:56
07

Vedat - @ Fatih 06 nolu yoruma cevabı: fatih bu memleket neden bu halde biliyormusun ? Allahın verdiği beyni kullanmayan türk toplumundan kaynaklı...özelleştirme yapana bela okuyacağına olayları iyi bi analiz etmeye çalış,takım tutar gibi siyasi parti tutmayın...beyninizi kullanın ...suçlu özelleştirme yapan değil !! o özelleştirme yapılmadan önce devletin malı iken o şirketleri kara geçirtemeyen siyasi liderlerde...ayrıca devleti ülkeyi vatanı özelleştirme yapmak zorunda ,mecburiyetinde bırakanlarda, ülkeyi o hale getirip başka çıkar yol bırakmayanlarda ,zaten emperyalistler seni bu duruma getirecek siyasileri 40 sene bu ülkenin başında tuttularki bu özelleştirmeler gerçekleşsin ve yeraltı -yerüstü kaynaklarını ele geçirebilsinler,bunu göremeyen beyinler de halen takım tutar gibi siyasi partilerin peşinde koşarsa bi 50 sene daha senin gibiler yüzünden bu ülke sürünür,akılsız başın derdini ayaklar çeker !!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Mart 16:31
05

Memedi̇m - KARDEMİR HİSSELERİ 1 TL ALTINDA İKEN İŞÇİ GREVLERİ ŞUU BUU GÖSTERDİLER İŞÇİLER ÇATIŞIYOR GÖRÜNTÜSÜ MEDYA İLE RESMEN BİR PANİK HAVASI ESTİRİP MİLLETTEN DİPTEN TOPLAYIP TEPEDEN HİSSELERİ KAKALADILAR.GOLDAŞ TA MİLLETE VERİP KENAR ÇEKİLDİLER.SPORDA TEPEDEN KAKALAYIP ŞİKEYİ ÇIKARTIP MİLLETE VERDİKTEN SONRA HİSSELERE DİP YAPTILAR.BUNLAR UFAK ÖRNEK BUNLARDA OLMADIK FİLM FIRILDAK YOK.BORSADA PİSLİĞİ DÖNDERENLER ÜLKENİN ASIL PERDE ARKASI ŞEBEKENİN ADRESİ.BURDAN İNCELE DIŞARI BAĞLANTILARA KADAR BANKALARIN ORTAKLARINA KADAR...HERŞEY BORSADAN HİSSELERİ 2002 DEN BERİ DİDİK DİDİK İNCELEYİP İZ SÜREREK ORTAYA ÇIKARILIR.ŞEBEKE BURSA..FETÖ PKK ALAYI BURDA..PKK ELEBAŞLARINA DOKUNMADAN TERÖRLE MÜCADELE OYUNUNU OYNATAN KAFA İRADE PERDE ARKASI BURDA.MİT DEVLET ELİ İLE OYUN KURUP DERİN DEVLET MUHABBETİNİ YUTTURARAK HER ŞEKİLDE KAZANAN SOLUNDA SAĞINDA TEPESİNİ ŞİİR KASET VEYA HERŞEKİLDE AYAR EDİP HERDEĞERİ KULLANAN SOLDA OLSA SAĞDA OLSA ASIL KAZANAN PERDE ARKASININ ADRESİ.BORSA.DEMİR ÖREN DOĞAN İLİŞKİSİ DOĞAN HİSSELERİNİN İNCELENMESİ İLE ORTAYA ÇIKAR..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Mart 13:18
04

Memedi̇m - HAK TAN İNSAN NİYE SAPAR:YANİ NİYE HARAMA SAPARDA HELALLE YETİNMEZ DAHA FAZLA KAZANMA H HAKSIZ KAZANÇ İÇİN DEĞİLMİ? PEKİ BİR PİSLİĞE BULAŞAN İNSANLIKTAN ÇIKMIŞ GÜNAHA DADANMIŞ YALANI HARAMI ENTRİKA FİLM FIRILDAK TİYATROYU ADET EDİNMİŞ ARTIK HAYATI KAZANMA ÜZERİNE GÖRDÜĞÜ İÇİN YAKARAK YOKEDEREK DE OLSA KAZANMAKTIR DERDİAYAKTA BÖYLE KALIR BUNUN İÇİN HERŞEKLE GİRER HER PİSLİĞE BULAŞI MEDYA İLEDE OYUNU YÜRÜTÜR ANA BAĞLANTI MEDYA.BU AHLAK YOKSUNU ŞEREF YOKSUNU HERDEĞERİNİ KAYBETMİŞ KİŞİLİKLER KENDİNİN MUHTAÇ OLDUKLARINA ORTAM NEYE MUSAİTSE ÖYLE HİTAP EDER DURUMA GÖRE ÇIKARI İÇİN YÜZÜNE TÜKÜRSELER YALANIR AMA ORTADA EFELİK SATAR ADAM GEÇİNİR.BUNCA PİSLİĞE BULAŞAN KİŞİ VE KİŞİLER SİZCE PARANIN DÖNDÜĞÜ BORSADA PİSLİKTEN ÇİRKEFTEN UZAK KALIRMI?ASLA..O NEDENLE BUNLARI SUÇLARI İLE ŞEBEKE HALİNDE DEŞİFRE YERİ BORSA.İÇ DIŞ BAĞLANTI DIŞ GÜÇLER MUHABBETİ DAHİL ADRESİ BORSADAKİ HİSSELERİ DİDİK DİK İNCELEYEREK İZ SÜREREK ŞEBEKEYE ULAŞMAK.SİYASET ONAY MAKAMIDIR SPK BAŞBAKANLIĞA BAĞLIYDI.BÜROKRATLAR YUKARININ EMİRİNİ UYGULAR PAYINA DÜŞENİ ALIR KOLTUKTA KALIR.PATRONLAR FİNANSE EDER BİR VERİR 10 ALIRKEN 2 DAĞITIR.MEDYA İLEDE KURDUKLARI TEZGAHI ŞEBEKEYİ ÜLKEYE HAKİM KILARLAR.ŞEBEKE BUDUR.FETÖ İŞİN GÖRÜNTÜ KISMI.ÖMRÜMÜ YEDİM BU İŞİ İNCELEMEKTEN

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Mart 13:07
03

Memedi̇m - borsa incelenince her pislik deşifre edilir.bilmeden borsaya bulaştım ve ne alırsam baktım ki birileri tezgahı kurmuş inat ettim inceledim..uzatmayım açıklama çok uzun.FETÖ DAHİL ŞİKE DAHİL GERÇEK KİŞİLERLE GERÇEK ŞEKİLDE MİLLETİ SOYACAK ŞEKİLDE HER TÜRLÜ FİLM FIRILDAK TEZGAH ENTRİKA MAHKEME KURGULARI ALAYI VAR.ONAYLAYANLARDA HERŞEYİ ONAYLIYOR.SPK BAŞBAKANLIĞA YANİ İKTİDARA BAĞLI İDİ.PEKİ BU MİLLETE BUNCA KUIMPAS SOYGUN TEZGAH TİYATRO FİLM FIRILDAKLARLA SOYGUN YAPILIP YATIRIM DİYE MİLLETİ ÇEKİP SPYAR İKEN BU ŞEBEKE NASIL İŞLEDİ???SİYASİ MEDYA BÜROKRATİK PATRON AYAĞI..DOĞAN KOÇ SABANCI IŞIKLAR DAHİL GOLDAŞ DAHİL NE VAR NE YOK BORSAYI İNCELE SUÇLAR SABİT DEİLLİ.ŞEBEKE BURDA.HER PİSLİĞE BULAŞANLARIN SUÇLARI İLE DELİLLERİ İLE TESPİT EDİLECEĞİ TEK YER BORSA.2002 DEN BERİ BORSADAKİ AYRILAN ŞİRKETLERİNKİ DAHİL HİSSELERİ KAP A GÖNDERİLEN HABERLERLE BERABER İNCELE İZ SÜR ŞEBEKEYE ULAŞ.HER PİSLİĞİN ADRESİ,ŞEBEKENİN İZ SÜREREK BULUNACAĞI YER BORSA UNUTMAYIN.ÖMRÜMÜ YEDİM BU TESPİTİ YAPANA KADAR.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Mart 13:00
02

Muzaffer - Allah razı olsun abi. Türkiye devamlı surette peşkeş çekilerek zayıflatılıyor, vebali hep millet ödüyor. İnşallah millet milli görüşe anahtarları teslim ederse 6 ayda milleti devleti rahatlatır, mesele bu kadar basittir.

Yanıtla . 20Beğen . 0Beğenme 21 Mart 09:03
01

Ts-61 - Tabi öyle olur. Neyin arabuluculuğunu yapiyorlar.? Devlet fabrikasını elinden çıkarırsa alan adam ne isterse onu yapar.! "Eyy büyük Allah'ım," Sen bu millete akıl, fikir, şuur ver.!

Yanıtla . 20Beğen . 0Beğenme 21 Mart 01:36

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?