Reklamı Kapat

Müslüman Babalara 1

Kur’an bize, tevhidi, namazı, ibadetlerimizi, zulme ve haksızlığa karşı mücadele yöntemlerimizi, tevbeyi ve sayısız birçok şeyi öğrettiği gibi evlatlarımızla nasıl konuşmamız gerektiğini, onlara nasıl hitap etmemiz gerektiğini, hangi konularda nasihat edeceğimizi ve evlatlarımıza nasihat ederken neleri önceleyeceğimizi de öğretiyor.

Lokman Suresi’nde Hz. Lokman’ın evladına nasihatleri Müslüman babalar için bu konuda muhteşem bir örnektir.

“Yavrucuğum! Allah’a ortak koşma! Çünkü ortak koşmak (şirk) elbette büyük bir zulümdür.” (Lokman,12) Kur’an diyor ki; Ey Müslüman babalar! Evladının iyiliğini isteyen her babanın ona yapacağı ilk nasihat tevhid olmalıdır. Evlatlarınıza iyi bir üniversite kazan! Dolgun maaşlı bir iş bul! İyi bir kariyere sahip ol! demeden önce onlara tevhid ehli iyi bir Müslüman olmayı öğretin. Çünkü çocuklarınıza tevhidi, Allah’ı, Kur’an’ı, İslam’ı, haramı-helali öğretmeden yetiştirirseniz, ya kariyer sahibi bir zalim, ya dolgun maaş sahibi bir zalim, ya da iyi bir üniversiteden mezun olmuş diplomalı bir zalimden başka bir şey yetiştirmemiş olursunuz. Çünkü şirk, Allah tanımamazlık ve İslamsızlık en büyük zulümdür. Ve sakın unutmayın, çocuklarınızı Allah’tan korkmayan bir zalim olarak yetiştirirseniz ilk zulmedecekleri de siz olursunuz.

“Yavrucuğum! Yaptığın iş, iyilik veya kötülük, bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa ve bu, bir kayanın içinde veya göklerde yahut yerin derinliklerinde bile bulunsa, yine de Allah onu senin karşına getirir. Doğrusu Allah, en gizli şeyleri bilendir, her şeyden hakkıyla haberdar olandır.” (Lokman, 16) Kur’an diyor ki; Ey Müslüman babalar!  Evlatlarınızın zihninde Allah’ın sürekli onları gördüğü, kayıt altına aldığı ve denetlediği bilincini oluşturun ki, kameraların, mobeselerin olmadığı, kimsenin onları görmediği yerlerde de dürüst olsunlar. Bir makama geldiklerinde çalmasınlar, çırpmasınlar, kimseye zulmetmesinler, kul hakkına girmesinler, gizli günahlardan da korunsunlar. Ne yaparlarsa yapsınlar hiçbir amellerinin zayi olmayacağını ve muhakkak karşılığını göreceklerini bilsinler.

“Yavrucuğum! Namazını kıl, iyiliği emret, kötülükten vazgeçirmeye çalış, başına gelenlere sabret. Doğrusu bunlar, yapılması zor fakat gerekli işlerdir.” (Lokman, 17) Kur’an diyor ki; Ey Müslüman babalar!  Evlatlarınızda namaz bilinci oluşturun ki, namazları onları kötülükten alıkoysun. Çünkü iyiliği emredip kötülükten alıkoyabilmek için önce kötülükten uzak durmaları gerekir. Evlatlarınızı pısırık ve mıymıntı bir nesil olarak yetiştirmeyin. Özgüven sahibi, hayatın içinde aktif olan Müslümanlar olsunlar. İnsanlara iyiliği tavsiye edebilecek örnekliğe, kötülüklerle de mücadele edebilecek cesarete sahip olsunlar. Bu yolda başlarına gelebilecek sıkıntılara da sabredebilecek iman ve direniş ruhunu kuşansınlar. Ancak bu işlerin zor ve meşakkatli olduğunu da unutmasınlar.

“Yavrucuğum! Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Zira Allah, kendini beğenmiş övünüp duran kimseleri asla sevmez. Yürüyüşünde tabiî ol, sesini de alçalt. Unutma ki, seslerin en çirkini merkeplerin sesidir. (Lokman, 18-19) Kur’an diyor ki; Ey Müslüman babalar!  Evlatlarınızı mütevazı ve ahlaklı Müslümanlar olarak yetiştirin ki, güç ve makam sahibi olunca kibirlenip, böbürlenip Müslümanların da sizin de başınıza bela olmasınlar. Böyle olurlarsa Allah onları sevmez. Allah’ın sevmediği bir evlat yetiştiren baba da evladının makamı ve kariyeri ne olursa olsun sadece cehenneme odun yetiştirmiş olur.

Ey Müslüman babalar! Evlatlarınızın dünyalık kariyerlerinde ilerlemeleri için gösterdiğiniz gayreti Müslümanlık kariyerlerinde ilerlemeleri için de gösterin. Evlatlarınızın dünyada en üst makamlara gelmesi için çabaladığınız gibi cennette de üstün makamlara gelebilmeleri için çabalayın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülaziz Kıranşal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Adem - Ey müslüman kardeşlerim bize her şeyi niye şekilsel, yüzeysel ve ilk öğrenmemiz gereken en son öğretildi. Kim yaptı bu yanlış öğretii

Allah diyor ki:önce tagutu inkar et sonra iman et

—Hoca diyor ki: iman et (tagut magut inkarivyok ortada )

Allah diyor ki: sirk koşma( tevhidi iman )

Hoca diyor ki:atalar imani.........daha fazla örnek sayilabilr

Allahım sen bize hakkı hak, batılı da batıl olarak, değil cabamizla senin engin rahmetine öğret.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Mart 19:31
01

Mahmut Emre - Çok güzel ve anlamlı bir yazı , Allah razı olsun

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 17 Mart 11:07

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?