Reklamı Kapat

Sarıgül, DSP ve yeni dönem kurgusu

CHP merkezli yeni bir yapılanma gözüküyor.

Evet, yanlış duymadınız. CHP dedik. Belki başlıkta neden DSP dediğimiz sorgulanabilir. Hemen açıklayalım; DSP’ye, CHP’yi dönüştürücü rol veriliyor bizce.

Yani, dememiz odur ki; DSP, CHP’nin yedek partisi. Yakın siyasi geçmişe bakıldığında bu durum net bir biçimde görülecektir. Hem de, çıplak gözle ve herkes tarafından.

Şimdi, gelelim Sarıgül’e...

Evvela çıkış noktamızın iyi bilinmesini isteriz:

Sayın Mustafa Sarıgül’ün DSP’ye geçmesini ve bu partiden Şişli Belediye Başkan Adayı olmasını, sıradan bir hadise, basit bir parti tercihi olarak görmemek lazım.

 Genelde Türkiye’de, özelde CHP’de işler tıkandı. Genel anlamda. Öyle, kısa bir sürede de çözüm gözükmemekte.

Planın şu şekilde olduğu tahmin edilebilir:

Önce, Sayın Sarıgül DSP’ye pas edilip, oradan genel başkanlığa oynayabilir. Daha sonrası kolay; eriyen CHP, DSP ile birleştirilir. Tıpkı, geçmişte olanlar gibi.

Merkez, sağ ve sol partiler boşuna bölünmüyor! Buna, dış plan olarak bakmak mümkün. Kurgu öyle gözükmekte. Önce, koalisyonsuz, tek partinin iktidar olduğu bir yapı. Ardından da koalisyonlar dönemi. “Ne âlâ memleket.” Karar önemli merkezden! Hâl böyle olunca, sanırız itiraz eden de olmaz. Zaten, mevcut duruma da böyle gelinmedi mi? Şayet, gidişata itiraz eden olursa, sanırız geç kalındı. Eskiler, buna “ba’de harabul Basra” demişler. Öyle, yabana atılacak, boş yere söylenmiş bir söz değildir.

Neyse, asıl meseleye dönecek olursak; siyasete müdahale ediliyor. Şimdi, sıra CHP’de. İktidardaki partinin de en az 3’e bölünecek olması düşüncesini de unutmamak gerekir.

Sürecin, Refah Partisi’ne müdahale ile başlandığını söylemek mümkün. Bu partinin kapatılması ve akabinde Fazilet Partisi’nde yaşananlar... İşte, gelinen nokta.

Beyaz öküzün katledilmesine ses çıkarmamak gibi bir şey. MHP’den sonra sıranın CHP’yi ve AK Parti’yi yeniden dizayn etmeye geldiğini düşünüyor ve ifade ediyoruz.

Sayın Sarıgül’ün DSP’ye geçmesine bu gözle bakmakta fayda var.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadrettin Karaduman - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?