Reklamı Kapat

Kemal Temel!

Erzincan İmam Hatip Lisesi ya son sınıf ya da bir alt sınıftayım… Yıl; 1983 veya 1984...

Meslek dersinden sınavımız var.

Hepimizin hayallerini iyi bir üniversite süslüyor…

O yaşlarda aklımız bir karış havada da olsa, zaten, hepimizin dikkatini celbeden bir öğretmendi, o.

Normal şartlarda derslerimize girdiğinde de öyle pek yaramazlık, haylazlık yap(a)mazdık!

Neyse…

Hepimizin sınav kâğıtları masada hazır... Öğretmenin, “Soru bir…” demesini beklerken o eline pembe renkli tebeşiri aldı ve karatahtaya Arapça bir cümle yazdı. Kısa bir cümleydi...

İçeriğini siz de merak ettiniz, biliyorum!  O cümlede, “Hırsızlığın çok fena ve kötü bir haslet olduğu…” ifade ediliyordu. O cümleden sonra öğretmen soruları sordu ve “kopya çeken öğrenci var mı, birbirlerine bakıyorlar mı?” endişelerini bir kenara bırakarak, masasına geçti ve sandalyeye öylece oturdu, bir kitaba daldı...

Peki, biz ne yaptık? Adeta mum olduk! Sınıfta bilinen o malum haylaz arkadaşlarımız da dahil, bir anda hepimiz kıpkırmızı kesildik! Değil kopya çekmek, yanımızdaki sıra arkadaşımızla bile konuşamadık!

***

Birazdan diğer hasletlerinden de bahsedeceğim.

Ama o öğretmen bir hak âşığı ve Allah (C.C.) dostlarının sohbetlerinde bulunan bir dervişti.

Abdürrahim Reyhan Erzincani (K.S.) Hazretleri’nden feyz alanlardan biriydi. Vefatı kendisine haber verildiğinde gözyaşına boğuldu. Buyurdu ki; “Hayatımda bundan daha büyük bir acı yaşamadım.”

Dersin öğretmeni Kemal Temel’di...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bu aralar Kemal, Temel, Meral isimlerini hedefe koyan açıklamaları bana İmam Hatip’teki öğretmenimi hatırlattı, nedense…

adnan-oksuz-1.jpg?

DEVLET BEY HAKKINDA NE DÜŞÜNÜRDÜ, ACABA!

Kemal Temel öğretmenimizi anmışken…

Rahmet olsun diye, biraz daha ayrıntı vermek istiyorum;

Kars merkeze bağlı Çağlayan köyünde, Yusuf Efendi ile Ayşe Hanım’ın evladı olarak dünyaya geldi.

Soy isimleri “Temel” olan aile, çocuklarına sanki bununla bütünleşen bir isim verdi; Kemal.

Terbiyeli bir çocuktu. Yaramazlıkları yoktu. Çocukluğunda babasının ona kızmasını bile gerektirecek herhangi bir davranışı görülmedi. Safiyet içinde ve ağırbaşlıydı. Bu özelliklerini bir ömür bozmadan muhafaza etti. Ailesine son derece bağlıydı. Anne ve babasına hürmetini hiç eksik etmedi. Çocukluğunda en çok sevdiği iki şey vardı; birincisi oyuncak yapmak, diğeri ise yalnız kalmaktı.

Çok genç yaşta, elim bir trafik kazasında kaybettik kendisini… Bizlere rehber olan, örnek olan, hayatı bir bakıma mükteza-i hal (hal dili) ile öğretti. Faydasına olmayacak davranışlardan hep uzak durdu.

Kemal Temel, üniversite eğitiminin ardından farklı illerde öğretmenlik ve idarecilik görevlerinde bulundu.Geç denebilecek bir yaşta evlendi. Takdir-i İlahi, çocuğu olmadı. Ama öğrencilerini çocuğu gibi severdi, öğrencilere merhametli ve şefkatliydi. Varını yoğunu öğrencilere hasretti, vatana millete hayırlı evlatlar yetiştirdi. “Sen varlığını ver yokluğa, sende hakiki varlık doğar.” sözü, âdeta onun yaşantısını özetler mahiyetteydi.

Kendisini hiçbir zaman ön plana çıkarmadı; daima mütevazı, nazik, nezih ve hizmet ehli biri olmaya gayret etti.

Ömrü ilimle geçti. Hep edeb ile mesaj verdi. Oturduğu koltuğun hakkını fazlasıyla verdi. Çok yönlüydü. İyiye, doğruya, güzele yönlendirdi. Tavizsiz bir duruşu vardı. İdeal bir insan, ideal bir yönetici idi. Hal dili ile konuştu. Hayatını inandığı değerlere adadı. Dünyada bir ‘yolcu’ gibiydi. Helale, harama azami dikkat etti. Kamu malının kullanımında büyük hassasiyeti vardı. “Sıradan biri olmayın!” derdi. Yeri geldi okulda yerleri paspasladı. Sık sık pansiyonda talebelerin üstünü örtüp uyurken kontrol ederdi. İsrafa karşı çok hassastı. Öğrencilerin harçlıkları en büyük dertlerinden biriydi…

Hayatının her anında örnek bir kişilik sergiledi. Peygamberimizin (S.A.V.) sünnetine uygun bir hayatın nasıl olması gerektiğini tüm enstrümanları ile gösterdi. İmanı, salih amelle süsleyen, dünyaya kapılmayan; bilinci, takvayı, samimiyeti, hasbiliği kuşanan bir örnek oldu.

*

Kemal Temel Bey yaşasaydı, Devlet Bahçeli’nin, “Kemal, Meral, Temel... Hepsi beş harften oluşan bir ittifakın kapsamı içerisinde bulunan anlamlı isimler olarak dikkat çekiyor.” değerlendirmesine ne derdi, ne düşünürdü, acaba?

PEKİ, AMA O ZAMAN NE OLACAK?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, beyefendi ve nezaketi elden bırakmayan kişiliği ile ön plana çıkan bir siyasetçi olarak bilinmekte.

Peki, ama adı ya da soyadı “Temel” olan, “Kemal” olan, “Meral” olanlar ya da yakınları, “Devlet Bey bizim isimlerimizi sayarak ne demek istedi, acaba?” derse buna Devlet Bahçeli nasıl mukabelede bulunacak?  Nasıl bir cevap verecek?

ANLAYAN BERİ GELSİN!

* Devlet Bahçeli’nin temsil ettiği siyasi misyon, Refah Partisi (RP) ile “seçim ittifakı” yaptı. MHP Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş, Refah Partisi listesinden milletvekili seçildi.

* Devlet Bahçeli, en kritik zamanlarda “devlet”ten, “meşru”luktan, “legalite”den yana tavır aldı…

* Devlet Bahçeli, ülkücü gençleri başından bu yana illegaliteden ve mafyavari görüntülerden uzaklaştırma çabasında oldu.

* Devlet Bahçeli, tam bir “garabet” örneği olan “367 krizi” ile tıkanan 2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde “düğüm”ü çözen isim oldu.

***

Buraya kadar tamam, ama Devlet Bahçeli’nin son çıkışlarını bu çerçevede nasıl değerlendireceğiz, bilemedim…

adnan-oksuz-2.jpg?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Iyildiz - "MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, beyefendi ve nezaketi elden bırakmayan kişiliği ile ön plana çıkan bir siyasetçi olarak bilinmekte"... mi acaba Adnan bey...

Yanıtla . 3Beğen 15 Mart 16:29
02

Mtg - ASIL MHP İLE SAADET ORTAKLIK KURMALI. BU YAKIŞIR BENCE. GEÇMİŞTE BU YAPILDI MI YAPILDI. ERBAKAN HOCA İLE BAŞBUĞ BERABER KOALİSYON YAPTI MI YAPTI.... ŞİMDİ NEDEN OLMASIN? MHP EN KISA SÜREDE MİLLİ GÖRÜŞ İLE BAĞLARINI SIKLAŞTIRMALIDIR... TÜRKİYE'Yİ KURTARACAK OLAN SEÇENEK VE FORMÜL DE BUDUR...

Yanıtla . 4Beğen 15 Mart 13:20
01

Fazıl - Sayın Bahçeli gizli olsun,açık olsun, Millet İttifakını destekleyip son çıkışları yapmayacaktı! Hakikaten çok yanlış yapıyor!

Yanıtla . 0Beğen 15 Mart 09:47

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?