Reklamı Kapat

Müslüman Gençlere - 3

Güne besmele ile başlayın. İşinize ve okulunuza besmele ile gidin. Dükkânınızı besmele ile açın. Arabaya besmele ile binin. Evinizden çıkarken Ayete’l-Kürsi, Felak ve Nas surelerini okumayı ihmal etmeyin. Kaza, bela ve musibet ve nazara karşı Allah’a sığının. Evinizi, işinizi, ailenizi ve çocuklarınızı Allah’a emanet etmeyi unutmayın!

İslam’ı doğru anlayın. Davanızı iyi tanıyın. Bir namazı kaçırdığınızda bir toplantıyı kaçırdığınız kadar üzülmüyorsanız, bir yardım çalışması için Afrika’ya gitmeyi göze alıp, yanı başınızdaki mescide gidemiyorsanız, yeni bir kitabı okuduğunuz heyecanla Kur’an’ı okuyamıyorsanız bir şeyleri yanlış anlamış, araçları amaç haline getirmişsiniz demektir. Önce siz iffetli olun ki Allah’tan iffetli eş istemeye hakkınız olsun. Siz Yusuf olun ki Allah size Yusuf’lara layık eşler nasip eylesin. Gömleğiniz önden bile yırtılsa onu tevbeyle dikmesini bilin. Ne zaman bir hata ederseniz, ardından bir iyilik yapın ki onu silsin. Unutmayın! Hata edenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir.

Nazik olacaksanız, önce eşinize nezaketle davranın ki şeytan kabalığınızı fırsata çevirmesin. Hürmet edecekseniz, eşinizin anne-babasına da hürmet edin ki aranızdaki sevgi bağı kuvvetlensin. Ahlaklı olacaksanız, önce eşinize güzel ahlakla davranın ki size olan saygısı artsın. Affedecekseniz, önce eşinizin hata ve kusurlarını affedin ki size olan bağlılığı artsın.

Müslüman kardeşlerinizle ihtilaflarınızı değil ittifaklarınızı konuşun. Siyasi farklılıklarınızdan dolayı İslam kardeşliğinizi zedelemeyin! İslam kardeşliğine zarar verirseniz bir gün aynı siyasi fikirde birleşseniz bile hakkıyla kardeş olamazsınız. Unutmayın! İslam’ın birleştiremediğini hiç bir siyasi ittifak birleştiremez. Unutmayın! Tüm farklılıklarımız, Müslüman kimliğimiz ve İslam kardeşliğimiz karşısında teferruattan ibaret kalır. Başörtünüzü iffetle taşıyın ki onu bir makyaj malzemesine çevirmeyesiniz. Sakalınızı izzetle taşıyın ki onu bir aksesuara çevirmeyesiniz. İmam Hatipliliğinizin hakkını verin ki onu bürokratik bir referansa çevirmeyesiniz. Verdiğiniz mücadeleyi ihlâsla sürdürün ki onu çıkacağınız makamlar için bir basamağa çevirmeyesiniz.

Zamanın kıymetini bilin ve onu hayır ve salih amelle geçirin. Yıllarca okuduğunuz üniversiteden, liseden ayrılırken, yıllarca çalıştığınız iş yerinden ayrılırken, yıllarca oturduğunuz mahalleden taşınırken, bir genci namazla buluşturmadan, bir gence Kur’an öğretmeden, bir genci günahlardan kurtarmadan, bir genci yetiştirip davanıza, İslam’a kazandırmadan, bir gence İslam Birliğini anlatmadan ayrılırsanız büyük şeyler kaybetmişsiniz demektir.

Çok okuyun! Şu 6 kitabı su gibi bilin. Bütün hayatınız için: Kur’an’ı Kerim, hadiste: Riyazü’s-Salihin, fıkıhta: Ömer Nasuhi Bilmen İlmihali, ahlakta: Edebü’l Müfred, ailede: Evlilik ve Mahremiyetleri, cihat, hareket ve davada: Necmettin Erbakan, Davam. Unutmayın!  Davamız İslam’dır. Metodumuz davet, nasihat, örneklik ve teşkilatlı çalışmadır. Davette, nasihatte ve yaşayışta örneğimiz Hz. Muhammed’dir (s.a.s.). Hiç aklınızdan çıkarmayın! İslam savunulan bir ideoloji değil, yaşanılan bir dindir. Ve bilin ki ancak yaşadığınız ölçüde dava adamı olursunuz.

En büyük arzunuz Allah yolunda şehadet olsun. Ama sakın unutmayın ki şehadet bir edebiyat değil, bir yaşam tarzıdır. Şehit olmak istiyorsanız önce bir şehit gibi yaşayın. Sabah ezanını duyduğunuzda mescitlere koşun ki çağırıldığınızda da şehadete koşabilesiniz. Önce malınızdan ve rahatınızdan verin ki yeri geldiğinde de canınızı da verebilesiniz.

Hayatınız boyunca da şu üç yalana sakın inanmayın. İçerisinde İslam Birliği’nin olmadığı her uluslararası proje koca bir yalandan ibarettir. Faize karşı olmayan her ekonomik proje koca bir yalandan ibarettir. Ahlak ve maneviyatı öncelemeyen her sosyal proje koca bir yalandan ibarettir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülaziz Kıranşal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Okur - Selamın aleyküm .Sayın Kıranşal neden gençlere Mürşidi Kamili mükemmel ve mükemmil bir zat bulma tavsiyesinde bulunmuyorsunuz ?.Kalbin tasfiyyesini ve nefsin tezkiyyesini en iyi bilecek kimseler nefislerini terbiye etmiş Mürşidi Kamil'ler olsa gerektir.Nefsi emmare ile mücadele etmek nefsin tabakatını geçmek yazı yazmak kadar basit ve insanın kendi başına yapabileceği bir şey değildir efendim .Sloganlar anlık heyecanlar getirse de nefsi emmarenin çılgınlıklarına ilaç değildir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Mart 20:47

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?