Reklamı Kapat

Kur’an’la düşünenler, İslam’a teslim olur

Bismillahirrahmanirrahim

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Hak İslam’dır. Kur’an’la düşünenler, itikat ve düzen olarak İslam’a teslim olur. İslam, saadet dini ve düzenidir. İslam, Allah’ın rızasıdır, diğer din ve düzenler Allah’ın gazabıdır. İslam ve telkin ettiği adil düzen, fert ve toplumun dünya ve ahiret saadetini birlikte gaye edinir. İslam’a ve telkin ettiği adil düzene tabi olanlar, dünyada adalet, ahirette saadet içinde yaşarlar. İslam; kişinin kalbini, akli melekelerini ve amellerini ıslah ederek, fert ve toplumu maddeten ve manen kalkındırarak saadet ve refaha ulaştırır. İslam ve adil düzenden başka, hiçbir din ve düzen fert ve topluma adalet, saadet ve refah getiremez. Çünkü bu düzenlerin kökünde kin ve nefret vardır. Balkon konuşmalarını İslam’a referans vererek yapan Sayın Erdoğan ve ekibi, İslam ve telkin ettiği adil düzen gerçeğini bildiği halde, niçin inkârcı ve müşrik AB’yi, dâhil olunması gereken üstün medeniyet olarak görüp, faizci kapitalist düzeni yirmi bir yıldır tavizsiz bir şekilde yürütüyor? Niçin, Kur’an’la eğitilmesi gereken Müslüman milletimizin evlatlarını, materyalist muhtevalı eğitimle ifsat ediyor? Niçin, ABD ve İsrail’i strateji müttefik edinip, büyük İsrail’in ve dünya Yahudi krallığının kurulması için onlarla iş birliği yapıyor. CHP’nin, MHP’nin, İyi Partinin ve Saadet Partisi dışındaki bütün partilerin lider ve kadroları Kur’an’la düşünüp, niçin Sayın Erdoğan’ın tercih ettiği zulüm zihniyetine karşı çıkıp mücadele etmiyor. Çünkü ne Sayın Erdoğan ve kadrosu, ne de muhalefet liderleri ve kadroları Kur’an’la düşünmüyor ve hak çözümün İslam’da olduğuna inanmıyorlar. Bunların zihin dünyalarında, fert ve toplumun saadet ve refahının İslam ile sağlanabileceğine dair bir düşünce yoktur. Türkiye’de İslamsız saadet olmaz diyen tek hareket Milli Görüş, adil düzen kurulsun diyerek, yürütülen bu zulüm düzenine muhalefet eden tek parti ise Saadet Partisi’dir. Bunun için Erbakan Hoca’mızın ifadesiyle Saadet Partisi, son imtihanı da kazananların partisidir. Sözü edilen bu gerçekleri herkesin görmesi gerekir. Çünkü İslam’dan başka kurtuluş ve saadet yolu yoktur.

İSLAM’SIZ OLMAZ

Din ve düzen olarak İslam Allah’tandır ve dört şeyi düzene koyar. İslam; telkin ettiği iman esasları ile fert ve toplumun tabi olacağı itikadı kuralları beyan eder. Bu itikat kurallarının temelinde tevhit inancı vardır. Bu inanca sahip olanlar, her şart altında hakkı üstün tutarlar, adaleti esas alırlar, Kur’an’la düşünürler ve yol yürürler. İslam; telkin ettiği uygulama esaslarıyla, yani ameli hükümlerle de fert ve toplumun yerine getireceği ibadet esaslarını, cihadı, ilim tahsil etmeyi, ilmihal bilgilerini, iyi ve kötü olan halleri beyan eder. Fert ve toplum, bu ameli hükümlere uyarak saadet bulur, barış ve huzur içinde yaşar. İslam; telkin ettiği ahlak esaslarıyla da, toplumsal hayatı adil bir şekilde düzene koyar. Temel insan haklarının gözetilmesi, muaşeret kuralları gibi konularda, sevgi, şefkat ve merhamet ikliminin oluşması İslam’ın telkin ve teklif ettiği güzel ahlak kuralları ile olur. İslam; telkin ettiği hak ve adalet esaslarıyla, yani muamelat ve cezai müeyyidelerle de fert ve toplumun ekonomik, sosyal, siyasi ve kamu yönetimi ile ilgili faaliyetlerini de, adil bir şekilde düzene koyar. İslam ekonomik faaliyetlerde faizi haram ve münker, ticareti ise helal ve maruf kılmıştır. Fert ve toplum düzenini bozan, içki, kumar ve zina gibi kötülükleri yasaklamış, iyi ve güzel olan ne varsa hepsini teşvik etmiştir. İslam; fert ve toplumun uyacağı itikat, amel, ahlak ve hukuk kurallarını anlaşılır bir şekilde ortaya koymuşken, günümüzde Müslüman toplumlar, bu kurallardan uzaklaşmış, kapitalizmin sömürdüğü köleler haline dönüşmüşlerdir. İslam, din ve düzen olarak, bir bütündür. Sentezi kabul etmez. İslam; insan hayatının bir parçası değil, her yönüyle insan hayatının bütünüdür. Bunun içindir ki İslam’sız olmaz.

GENEL ÖZELLİKLER

İslam; Allah’tandır ve hak ve ilahi bir din ve düzendir. Vahye; yani Kur’an ve sünnete dayanır. Herhangi bir insanın kendiliğinden ortaya attığı beşeri bir düzen değildir. İslam; insanı esas alan bir din ve düzendir. İslam; insana, insanın aklına büyük önem vermiş, fıtratına uygun hükümler koymuştur. İslam’ın tüm hükümleri, insanın dünya ve ahiret saadetine yöneliktir. İslam; ebediyeti kapsayacak uzunlukta, bütün insanları kuşatacak genişlikte, dünya ve ahiret işlerini içerecek derinliktedir. Mesajı ve hükümleri bütün zamana, bütün dünyaya, bütün insanlığa yöneliktir. İnsan hayatının beşikten mezara tüm aşamalarını ve hayatın tüm alanlarını tanzim eder. İslam; denge, orta yol, adalet, ölçü gibi temel dinamikleri olan bir dindir. İfrat ve tefritten uzaktır. Aşırılıklar yoktur. İnsanı azdırmaz ve ezdirmez. İslam’ın inanç esasları, din ve düzenle ilgili kavramları sade ve açıktır. Anlaşılması, anlatılması ve kabulü kolaydır, çelişkiler barındırmaz. İslam; Allah tarafından tamamlanmış ve razı olunmuş tek hak itikat ve düzendir. İslam; tevhit dini ve düzenidir. İslam; bütün peygamberleri tasdik eder. İslam; Allah’ın hükmüdür ve hüküm Allah’ındır. İslam’ın temel kaynağı Kur’an ve sünnettir. İslam; fert ve toplumu ayrıştırıp kutuplaştırmaz, birleştirir ve bütünleştirir. İslam, kolaylaştırır ve müjdeler, akla ve ilme önem verir. İslam; temel insan haklarının tek güvencesidir. Din ve vicdan hürriyeti, can ve akıl hürriyeti, nesil ve mal emniyeti sadece İslam ile korunabilir. İslam, her insanın onurunu, namusunu, özgürlüğünü, inancını malını, canını korur. İslam’sız olmaz. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?
Tüm anketler