Reklamı Kapat

İkinci çeyrek

 Hayatın ikinci çeyreğinde ekonomi politikaları yer alır ve ilk çeyreğindeki eğitim politikalarının hayata yansıması yaşanır. Adeta “göstergeler” dönemi olarak, soyut olan her şeyin somuta indirgendiği dönemdir. Büyüme rakamları, sektörel paylar, kapasite kullanım oranları ve cari açık gibi temel gelişmeler masaya yatırılır. İlk çeyrekte ne ekildi ise, ikinci çeyrekte o biçilir. Eğitiminiz iyileşirse, ekonominiz de iyileşir ve üretim bazlı bir öğretim sayesinde üretim ekonomisine geçilir.

İkinci 50 yılda beklenen bu iyileşme, dört unsur üzerinden takip edilmelidir: Anadolu sermayesi, sivil toplum kuruluşları, entelektüel çevre ve gençlik! 1970’li yıllarda “ağır sanayi” diyerek, “organize sanayi”ler kuran paradigma, ikinci 50 yılda Anadolu sermayesine nasıl katma değer üretecek? 1980’lerde adil ekonomik düzen atılımıyla milletin yenilmişlik psikolojisi sona erdiren felsefe, ikinci 50 yılda sivil toplum kuruluşlarına nasıl bir insiyatif katacak? 1990’larda yeni bir dünya için D-8’i armağan eden anlayış, ikinci 50 yılda entelektüel çevreyi nasıl koordine edecek? Ve ikinci 50 yılda z kuşağı için önemli olan, “özgürlük ve rızık” gibi konularda özgün yaklaşımlar nasıl geliştirilecek?

Bu hazırlıklar, aşırı tüketim, azalan tasarruf ve yatırım, yoğun dışalım, korkunç cari açık, büyük işsizlik gibi “belirsizlikleri yönetecek yeni yönetici profili” arayışına yön verecek ve yönetici profilinin ortak özelliklerini yeniden biçimlendirecektir. İlk çeyrekle ikinci çeyreği buluşturan yer de tam da burasıdır. “Veriyi daha çabuk değerlendiren ve yaptığı işi sahiplenen” eğitimin niteliği ile ekonomide “yeni işbirlikleri ile işini çoğaltan” paylaşım ekonomisi sahne alacaktır.

Ümit ediyoruz ki; ikinci 50 yılın ikinci çeyreğinde küresel ekonomideki asimetrik yapıyı değiştirmek kolaylaşacaktır. Çünkü gelecek, sadece hayalini kurduğumuz değil, tasarladığımız şeydir! O halde, liderliğin bir mevki değil, sorumluluk olduğunun idrak edenler, ilk 50 yılın mirasını değerlendirecek alın teri ve ikinci 50 yılın mimarisini şekillendirecek akıl teri dökmeye hazır olmalıdır. “Ekonomi Politikaları Kurulu”, ikinci çeyrekte sorumlu organ olarak bu dönüşümü “kritik” etmeli, “görüş”lerin yer aldığı tabloyu güncellemelidir. Çünkü ekonomi, en iyi göstergedir!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?