Reklamı Kapat

Çiftçi büyük bir hayal kırıklığı yaşadı!

Tarım Kredi Kooperatiflerinin genel kurulu öncesinde Türkiye’nin dört bir tarafından gelen çiftçiler, Külliye’de düzenlenen ‘Çiftçi Buluşması’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldi.

Çifti Buluşması’nda çiftçinin en önemli gündem maddesi maalesef gündeme gelmedi. Malumunuz Tarım Kredi Kooperatifleri’nden tarımsal kredi kullanan çiftçiler, bu krediyi ticari faiz oranı ile kullanmak zorunda kalıyor. Çiftçinin kanayan bir yarası olmasına rağmen maalesef bu konu ne Tarım ve Orman Bakanlığının ne de Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğünün gündeminde dahi bulunmuyor.

Biz buradan bu soruna defalarca dikkat çekmemize rağmen işin sorumluları, maalesef üç maymunu oynadılar. Sanki böyle bir sorun yokmuş gibi davranarak, çiftçiyi bugüne kadar yüksek faizle üretim yapmaya mahkûm bıraktılar!

Külliye’deki Çiftçi Buluşması’ndan biraz umutluyduk. En az benim kadar Türkiye’nin dört bir tarafında Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortakları da dört gözle bu konuda müjdeli bir haber bekliyordu. Ama maalesef büyük bir hayal kırıklığı oldu. Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarının en büyük sorunu olan ticari faizle kredi kullanma konusu hiçbir şekilde gündeme dahi gelmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının öncesinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, bir konuşma yapmasına rağmen bu temel soruna hiç değinmediler. Bu sorun kendisine aktarılmadığından olsa gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan da hiçbir şey söylemedi.

Aslında bu sorunun çözümü, yaşanan krizle birlikte artan girdi maliyetlerinden dolayı çiftçi nezdinde ciddi bir itibar kaybına uğrayan hükümet için büyük bir fırsattı. Ancak ‘Cumhurbaşkanına sorunla gitmeyelim!’ kaygısından dolayı hem hükümet bu fırsatı kaçırdı hem de çiftçi kaybetmeye devam edecek! Tabi ki çiftçiyle birlikte Türkiye’de kaybedecek!

Diğer yandan ‘Çiftçi Buluşmasında’ Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çiftçinin kullandığı kredilerin geri ödemeleriyle ilgili verdiği oran da dikkat çekiciydi. 2018 yılında çiftçiye Ziraat Bankası aracılığıyla 32 milyar lira, Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla ise 6.4 milyar lira kredi kullandırıldığını, bu kredilerde geri dönüş oranının ise yüzde 98, 99’larda olduğunu belirten Erdoğan, bu oranı önemsediğini belirterek, “Benim çiftçim kullandığı kredinin üstüne yatmıyor, zamanı geldiğinde ödüyor” dedi.

Burada da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanıltıldığını düşünüyorum. Yaşanan krizden dolayı büyük firmalar bile konkordato ilan ederken, çiftçinin kullandığı kredilerin geri dönüş oranı nasıl oluyor da yüzde 98, 99’larda gerçekleşiyor?

Bu bilgiyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a veren Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürünün eğer bu oranlarda gerçekten samimi ise kullandırılan kredinin ne kadar ötelendiğini de açıklaması gerekiyor. Ötelenen kredi miktarı çiftçinin gerçek durumunu ortaya koyacaktır. Yoksa ‘Doldur boşalt’ yöntemiyle kağıt üstünde çiftçinin ödeyemediği krediyi, yeniden kredi kullanmış gibi gösterip öteleyerek, biz sadece sorunlarımızı halının altına süpürmüş oluruz!

Halının da altı artık doldu beyler! Almıyor, sırıtıyor!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadettin İnan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Yaşar Inan - ben fındık üret,ciyim 10 sene dir fındık ortalama 4 doların üzerinde satıldı. bu sene ise 2 doların altında işlem gördü. şimdi tekrar 4 dolarlarda. 4 ay önce fındığa 1 milyar dolar yatıran ekip. parasını ikiye katladı. üretici maalesef aç ve açık

Yanıtla . 1Beğen 07 Mart 20:33

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?