Hangi gündemleri konuşuyoruz?

Yerel seçimlere iki aydan daha az bir süre kaldı. Her geçen gün tartışmaların şiddetini artırdığına şahit oluyoruz. Sebze fiyatlarındaki artışın mermi fiyatlarıyla tarif edildiği, belki de bundan önce hiç duymadığımız kıyaslamalarla karşı karşıyayız. Sorun veya sorunların konuşulmasına fırsat vermemek için güvenlik endişesinin öne çıkarıldığını görüyoruz. Siyaset sürekli kan kaybediyor. İktidar kanadı yani Cumhur İttifakı’nı oluşturan partilerin toplumun tamamına ulaşmak gibi bir dertlerinin olmadığı aşağı-yukarı bütün söylemlerinde kendisini gösteriyor. Onlar için öncelik 24 Haziran seçimlerindeki pozisyonlarını korumak. Zillet, illet gibi hakaret dolu sıfatları kullanabilecek kadar gözlerini karartmış durumdalar. Bunu yaparken skor tabelasına odaklanmış gibiler. Rakip oyuncuya faul yapmışlar, hakemin gözünü perdeleyerek rakip kaleye gol atmışlar, bunların hiçbir öneminin olmadığına inanıyorlar. Bendeniz futbol oynarken Eskişehir’deki bir Türkiye şampiyonasında, hareket alanını daralttığım karşı takım futbolcusu tarafından oyuna getirilmiştim. Markajdan kurtulamayacağını anladığında küfretmiş akabinde beni kızdırarak sertleşmeme sebep olmuş ve sarı kart görmemi sağlayarak beni kendisine karşı sınırlandırmayı başarmıştı. Şimdi başta iktidar partisi olmak üzere Cumhur İttifakı da aynen o şekilde hareket ediyor. Muhalefeti şeytanlaştırmak için önce yalan yanlış bilgileri ortalığa saçıyor. Yok, arkadaş öyle değil diye cevap vermeye çalışan muhalefet ise kendisini anlatana kadar ellerindeki medya gücüyle aynı yalanı tekrar ederek bir süre sonra kendileri de inanmaya başlıyorlar. Kul hakkına giriyorlar diyeceğim de, artık bu tür uyarıların onlar nezdinde istihza dolu tebessümle karşılandığı için söyleyip boşuna o kavramın içinin daha boşaltılmasına katkı sunmak istemiyorum. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu siyasi yaklaşım halk nezdinde taşınamaz bir noktaya doğru hızla gidiyor. Bir uyanış olduğu kesin. Bu durum sandıklara nasıl yansır bilmiyorum. “Hırsızsa bizim hırsızımız” gibi ifadeler artık mızrağın çuvala sığmadığının delili olarak uç vermeye başladı. Hain, vatansever gibi taban tabana zıt söylemleri bir arada sıkça kullanarak öylesine ayağa düşürdüler ki, diğer kavramlarda olduğu gibi bunların da içini boşaltmakta bir beis görmediler.

Bu iktidar bir işi yaparken veya bir konuyu konuşurken o işin sandıkta kendilerine nasıl oy olarak döneceğini hesap etmeden işe başlamıyor. Böyle yapınca da ortada bereket namına bir şey kalmıyor. Oysa problemlerimizin çözümü sürekli algılarımıza yapılan hücumlarla mümkün olmadı bundan sonra da olmayacak. Bu algı oyunlarından toplum artık nefret etmeye başladı. Bir yerel seçime gidiyoruz ama hangi gündemleri konuştuğumuza bakar mısınız?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?