Reklamı Kapat

Münafıkların Özellikleri

Dinimizde Müslümanları aldatanlara “münafık” denir. Gerek yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de gerekse Peygamber Efendimizin (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde münafıklık men edilmiş ve Müslümanların uyanık olması için uyarılarda bulunulmuştur.

Kur’an-ı Kerim’de münafıkların özellikleri ve onların güzel sözlerine kanılmaması gerektiği belirtilerek şöyle buyrulmaktadır: “O münafıkları gördüğün zaman kalıpları hoşuna gider, konuşurlarsa sözlerini dinlersin. Onlar sanki duvara dayanmış kütükler gibidir. Her gürültüyü kendi aleyhlerine sanırlar, düşman olurlar. Onlardan sakın. Allah onların canlarını alsın. Nasıl bu hale geliyorlar?” (Münafikun, 4).

Peygamberimiz (s.a.v.) de münafıkların özelliklerini şöyle açıklamaktadır: “Münafığın alâmeti üçtür: Konuştuğu zaman yalan söyler, söz verdiği sözde durmaz, kendisine birşey emanet edildiği zaman hıyanet eder” (Buhari, Müslim, Tirmizi, Nesai). Bu hadis-i şerifin Müslim’deki rivayetinde, “Oruç tutup, namaz kılar ve Müslüman olduğunu iddia etse bile” ilavesi mevcuttur.

Münafıkların özellikleriyle ilgili başka bir hadis-i şerif’te Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır: “Kendisinde şu dört özellik bulunan kimse mutlaka münafık olur. Bu dört özellikten birisi kendisinde bulunan kimsenin onu terk edinceye kadar münafık özelliği bulunmuş olacaktır: ‘Konuştuğu zaman yalan söyler, söz verdiği zaman sözünde durmayıp anlaşmasını bozar, emanete hıyanet eder ve bir kimseyle çekiştiği (davalaştığı) zaman aşırı gider” (Buhari, Müslim, Tirmizi). Ahmed bin Hanbel’de geçen bir hadis-i şerif’te de, “Münafıkların kibirli olduğu” belirtilmektedir.

Münafıkların özelliklerinden olan “yalan söylemek”, İslam’ın yasakladığı “büyük günahlar”dandır. Kur’an-ı Kerim’de yalancılar hakkında, “O kahrolası yalancılar” (Zariyat, 10) ve “Şüphesiz Allah, haddi aşan yalancı kimseyi doğru yola eriştirmez” (Mümin, 28) buyrulmaktadır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de: “Kardeşin sana doğru söyleyip dururken, senin ona yalan söylemen ne büyük hıyanettir” buyurmaktadır.

Münafıkların alametlerinden birisi de, “Emanete hıyanet etmektir” ki, Kur’an-ı Kerim’de, “Ey iman edenler! Allah’a ve Peygambere hainlik etmeyin. Bile bile kendi (aranızdaki) emanetlerinize de hainlik etmeyin” (En’am, 27) buyrularak emanete hıyanet etmenin fecaati belirtilmektedir. Bu konuda Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Sana güvenip bir şey emanet eden kimsenin emanetini ona iade et. Sana hıyanet edene sen hıyanet etme” (Suyuti, Camiu’s-Sağir) ve “Güvenilir olmayan kimsenin imanı, ahde vefası olmayan kimsenin de dini yoktur” (Taberani, Mu’cemü’l-Evsat) buyurmaktadır.

Kur’an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde şiddetle men edilen münafıklık alemetlerinden “yalan söylemek, verdiği sözde durmamak, emanete hıyanet etmek, düşmanlıkta ileri gitmek ve kibirli olmak” toplumumuzda giderek artmaktadır. Bazı kimselerin küçücük dünya menfaati için kolayca yalan söyleyebildiği bir dönemden geçiyoruz. Yine sözünde durmayanların arttığı, emanet edilecek kimselerin azaldığı, anlaşmazlığa düştüğü kimseye aşırı gidenlerin ve kibirli kimselerin arttığı günleri yaşıyoruz.

Kur’an-ı Kerim’de münafıkların akıbeti hakkında, “Şüphe yok ki münafıklar cehennemin en alt katındadırlar. Artık onlara asla bir yardımcı bulamazsın” (Nisa, 145) buyrulmaktadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?