Mücadele Enflasyonu

Portatif masa var mı diyor, yok bu ay sonuna doğru gelir diyor. Peki, şu ahşap masalar ne kadar? Şu kadar! Abi siz enflasyonla mücadele etmiyorsunuz galiba! Nasıl edelim ki… Hangi hâl ve kılığımızla edelim. Her şeye zam yapılıyor sonra da enflasyonla mücadele et, nasıl olacak! Valla bilmiyorum bazı esnaflarımız enflasyonla mücadele ediyor. Nasıl ediyor, nasıl yani? Bire yüz zam koyarak çok güzel enflasyonla mücadele ediyorlar! Öyle mücadele ki etme de yanında yat!

Yan gelip yatarak mücadele etmek günümüzün modası ya… Ülkemizde kime sorsanız mücadele ediyor! Vatandaş lüks otomobile biniyor sorarsanız mücadele ediyor! Vatandaş villada oturuyor sorarsanız mücadele ediyor! Hayat mücadelesi gelecek mücadelesi diyen emlakçı sohbetin ilerleyen kısmında benim bir şeyim yok sadece dört dairem var işte o, diyor! Bir şeyi yokmuş! Dört dairesi olanın hayat mücadelesiyle hiç dairesi olmayanın hayat mücadelesi! İkisini birlikte sadece düşünmek bile insanın sinirlerini bozmaya yetiyor!

Halkımız nasıl olmuş da bu kıvırcık mücadelede bu kadar ileri gitmiş diyor pazarcıya! Valla kıvırcık mücadele filan dinlemiyor aldı başını gidiyor diyor pazarcı! Vatandaşın güven kaynağı mahalle pazarları da artık vatandaşın cebini alt üst ederek güvensiz çarşılar gibi olmuş durumda! El kadar kıvırcık ele sığmaz fiyata! Mücadelecileri pazara davet etmek gerek! Bir mahalle pazarına uğrasınlar, bakalım kürsüler mi gerçek yoksa pazar mı!

Türkiye’de kâğıt üzerinde yürüyen hayatla sokakta yürüyen hayat arasında uçurum var. Yani kürsülerden kâğıttan okunan hayatla gerçekte yaşanan sert sessiz hayat arasında dağlar kadar fark var. Çarşı pazarlarda yaşananlar hiçbir ekonomi teorisine sığacak gibi değil. Enflasyonla mücadele ediyoruz dendi diye fiyatlar aşağı çekilmiyor. Üstelik fiyatların yüksekliği satıcıları da pek ırgalamıyor. Hatta fırsattan istifade bire yüz koyarak yüzde bin kazananlar gidişattan memnun. Peki, kim kimi kandırıyor ya da kandırmaya çalışıyor?

Sorunu kökten halletmeyip laf cambazlığı yapan ülke yöneticileri, mücadele filan diyerek bu fiyatlar yüksek ama siz yine de bizi sevmeye devam edin demeye getiriyorlar. Sorunun köküyle değil de sorunun doğurduğu kötü sonucun sonunda nasıl kötülüğe alışılması gerektiği dahası nasıl kötülüğe alışılır fikrini kabul ettirmeye çalışıyorlar. Daha açık ifadeyle, en az beş bin lira olması gereken bir maaşı iki bin lira yapıp iki bin lirayla nasıl geçinilir nelerden vazgeçilmesi gerekir nasihatlerini yapıyorlar. Örneğin suya/doğalgaza/elektriğe zam yapılıyor sonra da nasıl fatura düşürülür altın öğütleri veriliyor. Kardeşim öğüt verme para ver! Madem çarşı pazarda fiyatlar yüksek bunu çözmenin yolu yasadan geçer. Çıkarılan yasayı uygulamaktan geçer.

Sigara fabrikalarını kapatmadan sigara yasağını genişletmek sigara içilmesini engelleyemeyecektir. Çünkü sigara üretiliyorsa mutlaka içeni de bulunacak. Üretilen her şey mutlaka satılır. Bir şey üretiliyorsa mutlaka alıcısı da çıkar. Alıcıya yasaklamakla satılması engellenemez. Meseleyi kökünden çözmek gerek. Üretimini ortadan kaldırmak lazım. Sorun kökten halledilmelidir. Yan gelip yatarak mücadele ediyorum demek mücadele kelimesini bile utandırıyor. Adam çalışmıyor ama sorarsanız mücadele ediyor! Rahatlıktan rahatsız olmuyor. Gayet rahat. Hesabında milyon dolarlar. Çarşı pazar mı, o da ne!

Usta şuradan bir ekmek arası mücadele verir misin enflasyonlu olanından!

 

 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cafer Keklikçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Saban - Cafer bey teesüf ederim tüik canla başla çalışıyor ekşi enflasyonlarla enflasyonun cikmasina izin vermiyor sepete yeni urunler giriyor cikiyor her ay aldığımız araçlar ve beyaz eşyada ÖTV indirimi hayatımızı kolaylaştırıyor bu çabaları görmezlikten gelmeyelim lutfen

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 20:53

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?